106 տարի անց մենք կրկին ունենք բռնի տեղահանված ժողովուրդ, նահատակված մի ողջ սերունդ, կորսված հայրենիք․ Արցախի նախագահ 04/24/2021   10:11  |  ԼՐԱՀՈՍ
ԱՀ նախագահ Արայիկ Հարությունյանն ուղերձ է հղել Ցեղասպանության զոհերի հիշատակի օրվա կապակցությամբ։ Այս մասին հայտնում են Արցախի նախագահի աշխատակազմից։
Այսօր մենք կրկին հիշում և գլուխ ենք խոնարհում 1915 թվականին Օսմանյան Թուրքիայի կողմից հայ ժողովրդի դեմ իրականացված Ցեղասպանության անմեղ զոհերի հիշատակի առջև:
Այդ դաժան ու սարսափելի ոճրագործությունից անցել է 106 տարի: Փոխվել են ժամանակները, սերունդները, իշխանությունները, սակայն մեկ բան մնացել է անփոփոխ. դա ցեղասպան քաղաքականության շարունակումն է՝ կոպտագույնս խախտելով ու ոտնահարելով միջազգային իրավունքի բոլոր նորմերն ու սկզբունքները, մարդու հիմնարար իրավունքներն ու օրինական շահերը:
106 տարի հետո էլ մենք կրկին ունենք բռնի տեղահանված ժողովուրդ, նահատակված ու հաշմանդամ դարձած մի ողջ սերունդ, գերության մեջ գտնվող հայրենակիցներ, կորսված հայրենիք:
Այսօր Արցախի ժողովրդի անվտանգությունն ապահովում են Ռուսաստանի Դաշնության խաղաղապահ զորքերը: Մենք շնորհակալ ենք նրանց, շնորհակալ ենք բոլոր այն երկրներին ու ժողովուրդներին, պետական ու քաղաքական գործիչներին, կազմակերպություններին ու հասարակ մարդկանց, որոնք օրհասական պահին օգնության ձեռք են մեկնել 1915 թվականին մահվան ճիրաններից փրկված մեր հայրենակիցներին, որոնք այս բոլոր տարիների ընթացքում եղել են հայ ժողովրդի կողքին և սատարել մեր պայքարին՝ հանուն համամարդկային արժեքների պաշտպանության ու պատմական արդարության վերականգնման:
Հայոց ցեղասպանության ճանաչումն ու դատապարտումը խոսուն վկայությունն է այդ արժեքներին հավատարմության, ինչպես նաև միջոց մարդկության դեմ ուղղված հետագա ոճրագործությունների կանխարգելման համար:
Հայ ժողովուրդը շարունակում է իր պայքարը՝ շենացնելով իր Հայրենիքը և միշտ վառ պահելով սուրբ նահատակների հիշատակը՝ հանուն ցեղասպանությունների կանխման և հայ ժողովրդի հարատևման»:
08:31 24/04/2021Հերթական կամայական եւ նվաստացուցիչ որոշումը․ «Հրապարակ»
08:08 23/04/2021  |  ՄամուլԱրայիկ Հարությունյանը որոշել է Մոսկվայում «հաճելին օգտակարի հետ զուգակցել»․ «Հրապարակ»
08:41 22/04/2021  |  ՄամուլԱրայիկ Հարությունյանին շտապ կանչել են Մոսկվա՝ «մշակելու»․ «Հրապարակ»
17:34 21/04/2021  |  ԼՐԱՀՈՍԱրցախում փոփոխություններ են կատարել «Զինծառայության և զինծառայողի կարգավիճակի մասին» օրենքում
18:07 20/04/2021  |  ԼՐԱՀՈՍՏեղահանված Հադրութ և Շուշի քաղաքի բնակիչների համար կառուցվում է ավելի քան 1000 բնակարան. Հարությունյան
23:18 19/04/2021  |  ՄեկնաբանությունԱրցախի՛ փալաս, դու անգերազանցելի ես. Վարագյան
14:41 17/04/2021  |  ԼՐԱՀՈՍԱմենայն Հայոց Կաթողիկոսը և Արցախի նախագահը քննարկել են արցախահայության առջև ծառացած մարտահրավերները
14:07 15/04/2021  |  ԼՐԱՀՈՍՍահմանադրական կարգը տապալելու գործով ԱՀ նախագահ Արայիկ Հարությունյանը կհարցաքննվի
10:56 15/04/2021  |  ԼՐԱՀՈՍԱրցախի նախագահը Երեւանի քաղաքապետի հետ քննարկել է Երևանի և Ստեփանակերտի միջև համագործակցության ընդլայնման հարցը

И спустя 106 лет у нас вновь есть вынужденные переселенцы, целое поколение погибших, потерянная Родина – президент Арцаха 04/24/2021 12:35 | Лента новостей
Президент Республики Арцах Араик Арутюнян направил послание в связи с 106-й годовщиной Геноцида армян. В послании говорится:
Сегодня мы вновь вспоминаем и склоняем головы перед памятью невинных жертв Геноцида армянского народа, совершенного Османской Турцией в 1915 году.
Прошло 106 лет с того жестокого и страшного преступления. Сменяли друг друга времена, поколения, власти, но одно осталось неизменным – продолжение геноцидальной политики, грубо нарушающей и попирающей все нормы и принципы международного права, основные права человека и его законные интересы.
И спустя 106 лет у нас вновь есть вынужденные переселенцы, целое поколение погибших и инвалидов, находящиеся в плену соотечественники, потерянная Родина. Сегодня безопасность народа Арцаха обеспечивают миротворческие войска Российской Федерации. Мы благодарны им, мы благодарны всем тем странам и народам, государственным и политическим деятелям, организациям и простым людям, которые в роковую минуту протянули руку помощи чудом вырвавшимся из лап смерти нашим соотечественникам, и мы благодарны всем тем, кто все эти годы стоял рядом с армянским народом и поддерживал нашу борьбу во имя защиты общечеловеческих ценностей и восстановления исторической справедливости.
Признание и осуждение Геноцида армянского народа является свидетельством приверженности этим ценностям, а также средством предупреждения будущих преступлений против человечества.
Армянский народ продолжает свою борьбу, благоустраивая Родину и храня светлую память о святых мучениках, во имя предотвращения геноцидов и выживания армянского народа.