Խաղաղության երաշխիք Սյունիքում չունենք, ԱԱԾ տնօրենի ուղեկցումը Փաշինյանին՝ Սյունիք կատարած այցի ընթացքում մտահոգիչ է. ԱԺ պատգամավոր 04/22/2021   23:49  |  ԼՐԱՀՈՍ
Ինձ համար անհասկանալի է, թե ինչու է վարչապետը գիշերով այցելում Սյունիքի մարզ, ինչ խնդիր է դրված նրա առջև, ինչու այդպես հապճեպ, և հատկապես ինչու գաղտնի, որովհետև նույնիսկ իր թիմի անդամները տեղյակ չէին նրա այցից։ Այս մասին «Փաստինֆո»-ի եթերում ասել է ԱԺ պատգամավոր Թագուհի Թովմասյանը։
Նա արձանագրել է, որ այս իրավիճակում իրեն ամենաշատը մտահոգում է ՀՀ-ում ԱՄՆ դեսպանի ներկայությունը Սյունիքում, որովհետև սա նշանակում է, որ մենք գործ ունենք ինչ -որ աշխարհաքաղաքական գործընթացի հետ։
«Որքան էլ հայհոյանքների տարափի տակ մենք հետևում էինք վարչապետի Սյունիքի մարզ կատարած այցին, այնուամենայնիվ, ես ենթադրում եմ, որ դա ավելի շատ աշխարհաքաղաքական գործընթացի սկիզբ է, ինչ- որ բանի մեկնարկ, որն անհանգստացնում է նաև գերտերություններին», նշել է Թովմասյանը եւ ավելացրել, որ անհանգստացնող է նաեւ ԱԱԾ տնօրենի ուղեկցումը։
«Մենք գիտենք, որ հենց նա է տանում հիմնական պայմանավորվածությունները Ադրբեջանի հետ, և որոնողական աշխատանքների, և աճյունների փոխանակման առումով, հետևաբար կարող եմ ենթադրել, որ ինչ-որ բան են պայմանավորվում»,- նշել է պատգամավորը։
Անդրադառնալով Ալիևի հռետորաբանությանը՝ թե ուժով կլուծեն նաև Զանգեզուրի միջանցքի հարցը, եթե ՀՀ-ն չհամաձայնի՝ բանախոսը փաստել է, որ խաղաղության երաշխիք չունենք։ «Ճիշտ է մենք ունենք Սյունիքում ռուսական ներկայացվածություն, բայց նրանք խաղաղապահներ չեն, այսինքն՝ մենք այնտեղ խաղաղության երաշխիք չունենք, ինչպես Արցախում, հետևաբար մտահոգությունները մեծանում են»,- նշել է նա։
23:46 21/04/2021  |  ԼՐԱՀՈՍՊատերազմի ժամանակ նահատակված հերոսի հորը թույլ չեն տվել տուն կառուցել. Քաղաքային իշխանությունները քանդել են տան հիմքը
21:20 21/04/2021  |  ԼՐԱՀՈՍՔաղաքացիները շրջափակել են կառավարական առանձնատան մուտքերը
23:45 19/04/2021Հայերի վերջի՞ն կռիվը. Անդրանիկ Թևանյան
22:38 19/04/2021  |  ՄեկնաբանությունՍոթքի հանքի աշխատակիցների պահանջները բավարարվեցին. Թագուհի Թովմասյան

"Мы имеем дело с каким-то геополитическим процессом": депутата НС Армении встревожили последние события в Сюнике 04/23/2021   09:46  |  Интервью
Мне непонятно, почему премьер-министр ночью отправляется в Сюникскую область, какие стоят перед ним задачи, почему так скоропалительно и к чему такая таинственность;  даже члены его команды не знали о его поездке. Об этом в эфире "ФактИнфо" заявила депутат парламента Армении Тагуи Товмасян.
Она констатировала, что в сложившейся ситуации ее больше всего тревожит присутствие посла США в Армении в Сюнике, потому что это означает, что мы имеем дело с каким-то геополитическим процессом.
"Сколь бы мы не следили за визитом премьера в Сюникскую область под поток ругани, тем не менее, я предполагаю, что это больше связано с началом геополитического процесса, началом чего-то такого, что вызывает беспокойство и у сверхдержав", - отметила Товмасян. Она добавила, что настораживает  и то, что сопровождал директор СНБ.
"Мы знаем, что он ведет основные договоренности с Азербайджаном в вопросе поисковых работ и обмена телами погибших, следовательно, могу предположить, что они о чем-то договариваются", - отметила депутат.
Комментируя заявление Алиева о том, что они силой решать вопрос Зангезурского коридора, если Армения не согласится, она отметила, что гарантий безопасности нет. «Правда, в Сюнике есть российское присутствие, но это не миротворцы, то есть там у нас нет гарантий мира, как в Арцахе, следовательно, опасения растут», - заявила она.