Փաշինյանի հանձնարարությունից հետո հարուցվել է քրեական գործ՝ Սյունիքի իր ընդդիմախոսների նկատմամբ 04/21/2021 17:41 | Քաղաքական
Փաշինյանի հանձնարարությունից հետո հարուցվել է քրեական գործ՝ իր դեմ իրականացվող ակցիաների կապակցությամբ։ «Փաստինֆո»-ի հաղորդմամբ՝ Այս մասին Սյունիքի մարզպետարանում տեղի ունեցած խորհրդակցության ժամանակ ասել է մարզի դատախազը։
Նշենք, որ մարզպետարանում տեղի ունեցած խորհրդակցության ժամանակ Նիկոլ Փաշինյանը ՔԿ-ից և դատախազությունից հաշվետվություն է պահանջել՝ Սյունիքում այսօր տեղի ունեցած ակցիաների վերաբերյալ հարուցված քրեական գործով։
«ՔԿ ներկայացուցիչն այստե՞ղ է, ինչ գործողություններ եք արել»,- հայտարարեց Փաշինյանը, ինչին ի պատասխան ՔԿ ներկայացուցիչը հայտնեց, որ դատախազությունը մամուլի հրապարակումներն ուղարկել է ոստիկանություն՝ սահմանված կարգով նյութեր նախապատրաստելու հանձնարարությամբ։
Դատախազն էլ պարզաբանեց, որ մամուլի հրապարակումներն ուղարկվել են ոստիկանություն՝ ՀՀ քրդատօրենսգրքի 180-181-րդ հոդվածներով ընթացքը որոշելու, այս պահի դրությամբ արդեն հարուցված է քրեական գործ, որը կուղարկվի ՔԿ։
Նկատենք, դատախազության մարմիններն ու քննչականը համարվում են անկախ, իսկ նրանց գործունեությանը միջամտելը՝ քրեորեն հետապնդելի արարք։ Այպիսով՝ փաստացի հիմնավորվում է, որ Փաշինյանը ոչ միայն չարաշահելը իր լիազորությունները, այլեւ միջամտում է դատախազաքննչական մարմինների աշխատանքին՝ իրեն ընդդիմախոսներին լռեցնելու համար։ Սա քաղաքական հետապնդման ցցուն օրինակ է։

По следам поручения премьера: уголовное дело завели против сюникских оппонентов Пашиняна 04/21/2021   18:03  |  Политика
После поручения Пашиняна возбудили уголовное дело в связи с акциями протеста против него. Об этом, как стало известно “ФактИнфо” в ходе состоявшегося в администрации Сюникской области совещания заявил прокурор области.
Отметим, что во время совещания в областной администрации Никол Пашинян потребовал отчета от СК и Прокуратуры по уголовным делам, возбужденным в связи с акциями, проходившимися сегодня в Сюнике.
“Представитель СК здесь? Какие он действия предпринял?”- поинтересовался Пашинян. В ответ представитель СК сообщил, что Прокуратура направила публикации СМИ в Полицию с поручением подготовить материалы в установленном порядке.
В свою очередь прокурор пояснил, что публикации в СМИ направлены в Полицию для разрешения дальнейшего хода  в соответствии со статьями 180-181 УПК РА. К этому моменту уже заведено уголовное дело, которое будет направлено в СК.
Отметим, что органы Прокуратуры и следствия считаются независимыми, а вмешательство в их деятельность является уголовно наказуемым деянием. Таким образом, фактически подтверждается, что Пашинян не только злоупотребил своими полномочиями, но вмешивается в работу органов Прокуратуры и следствия, чтобы заглушить голос своих оппонентов.