Ադրբեջանում հայ գերու սպանության դեպքի առթիվ հարուցվել է քրեական գործ 04/20/2021   15:08  |  Ադրբեջանական ռազմական ագրեսիա-2020
Ադրբեջանցիների կողմից գերեվարված 18-ամյա զինծառայող Էրիկ Մխիթարյանի սպանության փաստի առթիվ հարուցվել է քրեական գործ՝ ՀՀ քրեական օրենսգրքի 390-րդ հոդվածի հատկանիշներով՝ ռազմագերու սպանության համար։ Այս մասին «Փաստինֆո»-ի հարցմանն ի պատասխան հայտնել է ՀՀ ՔԿ քրեագիտական վարչության պետ Ռաֆայել Վարդանյանը՝ ընդգծելով, որ կատարվում են քննչական և դատավարական բոլոր անհրաժեշտ գործողությունները, կատարվում է քննություն՝ սպանության հանգամանքները պարզելու ուղղությամբ։
Ինչպես արդեն տեղեկացրել ենք՝ ադրբեջանցիները սպանել են գերեվարված Կաթնաջուր գյուղի բնակիչ, 18-ամյա զինծառայող Էրիկ Մխիթարյանին, որի դին բոլորովին վերջերս ճանաչվել էր ԴՆԹ եռակի հետազոտության արդյունքում։
Վարդանյանը տեղեկացրեց, որ Մխիթարյանի սպանության օրը հայտնի չէ, սակայն տեսանյութը, որը փաստում է նրա գերեվարված լինելը, տարածվել է նոյեմբերի 24-ին՝ տելեգրամյան ալիքներում։
Նշենք, որ տարածվել էր երկու տեսանյութ, որոնցից մեկը 21 վայրկյան տևողությամբ, մյուսը՝ 14 վայրկյան տևողությամբ, որտեղ ադրբեջանցիներն այլևս չէին երևում։ Տեսանյութի ամբողջական տարբերակը գտնվում է Քննչական կոմիտեի տիրապետության տակ։
Մխիթարյանի սպանության դեպքի առթիվ հարուցված քրեական գործը միացվել է ՔԿ-ում քննվող՝ Ադրբեջանի ռազմաքաղաքական ղեկավարության կողմից ագրեսիվ պատերազմ սանձազերծելու և վարելու, միջազգային պայմանագրով արգելված միջոցներ և մեթոդներ կիրառելու, միջազգգային մարդասիրական իրավունքի նորմերի լրջագույն խախտումներ կատարելու դեպքերի առթիվ հարուցված քրեական գործին։
Արձանագրենք, որ ռազմագերիների սպանությունն արգելված է նաև «Ռազմագերիների հետ վարվելակերպի մասին» Ժնևի կոնվենցիայով։ Է.Մխիթարյանը միակ գերին չէ, որը սպանվել է Ադրբեջանի կողմից։ Նախկինում նաեւ պատգամավորներն են ահազանգել դեպքերի մասին,  երբ ադրբեջանական վայրագության զոհ են դարձել նաեւ գերիներ՝ անգամ ՄԻԵԴ-ի կողմից նրանց վերաբերյալ միջանկյալ որոշում կայացվելու պարագայում։
11:50 20/04/2021  |  ԼՐԱՀՈՍԻ՞նչ էինք առաջարկում, որ Ռուսաստանն ինքն իր դեմ քվեարկի՞. Մեր դիվանագիտության բացթողումն է, որ գերիների հարցն առանձին չի ընդգրկվել. Թևան Պողոսյան
18:23 19/04/2021  |  ԼՐԱՀՈՍԱդրբեջանի ռազմական հանցագործությունները և հայ իրավապաշտպանների աշխատանքը լուսաբանում են միջազգային կառույցներն ու լրատվամիջոցները
16:40 19/04/2021  |  ԼՐԱՀՈՍՄինչ Բորիս Ավագյանը ՀՀ ԱԺ-ում խոսում էր գերիների հայրենադարձությանը խոչընդոտող խնդիրների մասին՝ Արցախում նրան ազատել են պաշտոնից

Уголовное дело возбуждено по факту убийства азербайджанцами армянского пленного 04/20/2021 15:49 | Азербайджанская военная агрессия-2020
По факту убийства захваченного азербайджанцами в плен 18-летнего военнослужащего Эрика Мхитаряна возбуждено уголовное дело по признакам статьи 390 УК Армении за убийство пленного. Об этом в ответ на запрос “ФактИнфо” сообщил начальник криминалистического управления Рафаел Варданян, подчеркнув, что предпринимаются все необходимые следственные и процессуальные действия, направленные на установление обстоятельств убийства.
Как уже ранее сообщалось, что азербайджанцы убили захваченного в плен жителя села Катнаджур, 18-летнего военнослужащего Эрика Мхитаряна, личность которого идентифицировали по результатам тройной ДНК-экспертизы. Варданян сообщил, что день убийства Мхитаряна не известен, однако видеоматериал, который свидетельствует о его пленении, был растиражирован 24 ноября в телеграм-каналах.
Отметим, что были опубликованы два видеоматериала, один из которых длился 21 секунду, а другой – 14 секунд, где азербайджанцев уже не было видно. Полная версия видеоролика находится в распоряжении Следственного комитета.
Уголовное дело об убийстве Мхитаряна объединено в одно производство с уголовным делом, возбужденным по фактам развязывания и ведения военно-политическим руководством Азербайджана агрессивной войны, применения запрещенных международными договорами средств и методов, серьезнейшего нарушения норм международного гуманитарного права.
Отметим, что убийство военнопленных запрещено также Женевской конвенцией “Об обращении с военнопленными”. Мхитарян не единственный пленный, который был убит Азербайджаном. Ранее и депутаты сообщали о случаях, когда жертвами азербайджанских зверств становились также пленные, даже в случае принятия Европейским судом по правам человека(ЕСПЧ)промежуточного решения относительно них.