Լրտեսության մեջ կասկածվող Մարիան Քլարք-Հաթթինգը լքել է Հայաստանը, ՅՈՒՆԻՍԵՖ-ի հայաստանյան գրասենյակի ժամանակավոր պաշտոնակատարն ազգությամբ ռուս է 04/15/2021   13:36  |  ԼՐԱՀՈՍ
ՅՈՒՆԻՍԵՖ-ի հայաստանյան գրասենյակի նախկին ղեկավար Մարիան Քլարք-Հաթթինգը, որը Հայաստանի պահանջով վաղաժամկետ դադարեցրել իր առաքելությունը, լքել է Հայաստանը։ Այս մասին «Փաստինֆո»-ին հայտնեց ՅՈՒՆԻՍԵՖ Հայաստանի հաղորդակցման ծրագրերի ղեկավար Զառա Սարգսյանը.
«Մարիան Քլարք-Հաթթինգը լքել է Հայաստանը մարտ ամսվա մեջ։ Մարտի մեջ արդեն ժամանակավոր պաշտոնակատար ժամանեց Երևան։ Հիմա ոչ թե մշտական ղեկավար կա, այլ ժամանակավոր պաշտոնակատար, ազգությամբ ռուս Յուրի Օկսամիտնիյը»։
Հիշեցնենք, որ մարտին մամուլում տեղեկություն էր հայտնվել առ այն, որ ՅՈՒՆԻՍԵՖ-ի հայաստանյան գրասենյակի ղեկավար Մարիան Քլարք-Հաթթինգին ՀՀ իշխանությունները հայտարարել են պերսոնա նոն գրատա՝ հօգուտ Ադրբեջանի և Մեծ Բրիտանիայի լրտեսություն կատարելու համար եւ նա հեռացել է Հայաստանից։
ԱԳՆ-ն մարտի 9-ին «Փաստինֆո»-ին պաշտոնապես հաստատել էր, որ ներկայացուցչի լիազորությունները դադարեցվել են, սակայն որպես պաշտոնական պատճառաբանություն նշել թերացումները։ «Հայկական կողմի համար խնդրահարույց է եղել ՀՀ-ում ՅՈՒՆԻՍԵՖ-ի ներկայացուցիչ Մարին Քլարկ-Հաթթինգի իր մանդատի իրականացման գործում թերացումները և ոչ համագործակցային աշխատաոճը, ուստի ՀՀ կառավարության կողմից որոշում է կայացվել դադարեցնել Քլարկ-Հաթթինգի պաշտոնավարումը որպես Հայաստանի Հանրապետությունում ՅՈՒՆԻՍԵՖ-ի ներկայացուցիչ: Որոշման մասին ՄԱԿ-ի Մշտական Համակարգողը ու ՅՈՒՆԻՍԵՖ-ի ներկայացուցիչները տեղեկացվել են»,-նշել էր ԱԳՆ խոսնակը։
Հաթթինգի մանդատը հաստատվել էր 2020 թվականի հուլիսին, ու չհասցրեց պաշտոնավարել անգամ 8 ամիս։ Սա առաջին դեպքն էր, երբ երրորդ հանրապետության պատմության մեջ ՀՀ իշխանությունների պահանջով վաղաժամկետ դադարեցվում են միջազգային կառույցի ներկայացուցչի լիազորությունները։ Հենց այս հանգամանքը փորձագիտական համայնքին հիմք էր տվել պնդելու, որ Հաթթինգի լիազորությունների դադարեցման պատճառը եղել է ոչ թե ոչ համագործակցային աշխատաոճը, այլ ոչ պաշտոնական վարկածը՝ բրիտանական հետախուզության հետ համագործակցությունը, ինչի մասին պարզապես Հայաստանի իշխանությունները ձեռնպահ են մնացել բարձրաձայնելուց։
Ի դեպ նշենք, որ մամուլում տեղեկություններ են եղել նաեւ Նիկոլ Փաշինյանի՝ բրիտանական հատուկ ծառայությունների հետ համագործակցելու մասին, ինչը պաշտոնապես առ այսօր չի հերքվել։
10:14 10/03/2021  |  ՄամուլՈրտեղ է եղել Ադրբեջանի լրտես համարվող Մարիան Քլարկ-Հաթինգը. մանրամասներ. «Ժողովուրդ»
14:32 09/03/2021  |  ԼՐԱՀՈՍԱԺ պատգամավորը չի որոշում՝ Հայաստանում ՅՈՒՆԻՍԵՖ-ի մշտական ներկայացուցիչը պետք է հեռանա, թե ինչ պետք է անի. Եղոյան
14:26 09/03/2021  |  ԼՐԱՀՈՍՅՈՒՆԻՍԵՖ-ի հայաստանյան գրասենյակի ղեկավար Մարիան Քլարք-Հաթթինգը Հայաստանում կմնա մինչև ամսվա վերջ
14:04 09/03/2021  |  ԼՐԱՀՈՍԴատախազությունն ակնկալում է, որ լրագրողները պետք է ներկայացնեն ՅՈՒՆԻՍԵՖ-ի ներկայացուցիչ Մարիան Քլարկ-Հաթթինգի լրտեսության վերաբերյալ փաստերը
12:40 09/03/2021  |  ԼՐԱՀՈՍՅՈւՆԻՍԵՖ -ի Հայաստանի ներկայացուցչի լիազորությունների վաղաժամկետ դադարեցումն աննախադեպ է Հայաստանի համար. սակայն Հայաստանը չի պահանջել, որ լրտեսության մեջ կասկածվողն անհապաղ հեռանա
23:20 20/01/2021Մեսրոպ Առաքելյանն աշխատանքային քննարկում է ունեցել Հայաստանում ՅՈՒՆԻՍԵՖ-ի ներկայացուցչի հետ
10:41 15/10/2020  |  Ադրբեջանական ռազմական ագրեսիա-2020Ռազմական գործողությունների անհապաղ դադարեցումը բխում է յուրաքանչյուր երեխայի լավագույն շահից. ՅՈՒՆԻՍԵՖ

Подозреваемая в шпионаже Мариан Кларк-Хаттинг покинула Армению: известно имя врио главы армянского бюро ЮНИСЕФ 04/15/2021   14:04  |  Лента новостей
Бывший руководитель  армянского бюро ЮНИСЕФ Мариан Кларк-Хаттинг, досрочно прекратившая свою миссию по требованию Армении, покинула РА. Об этом “ФактИнфо” сообщила глава по программам коммуникаций ЮНИСЕФ в Армении Зара Саркисян.
“Мариан Кларк-Хаттинг покинула Армению в конце марта. Уже в марте в Ереван прибыл временно исполняющий обязанности главы. Теперь есть не постоянный руководитель, а временно исполняющий, русский по национальности Юрий Оксамитный”, - сообщила она.
Напомним, в марте в прессе появилась информация о том, что власти Армении объявили руководителя армянского бюро ЮНИСЕФ Мариан Кларк-Хаттинг персоной нон грата за шпионаж в пользу Азербайджана и Великобритании. Также сообщалось, что она покинула Армению.
В МИД Армении 9 марта сообщили “ФактИнфо”, что полномочия представителя ЮНИСЕФ прекращены, однако в качестве официальной причины назвали упущения. “Недостатки при реализации представителя UNICEF Марин Кларк-Хаттинг своего мандата и неконструктивный стиль работы оказались проблематичными для армянской стороны, поэтому правительство РА приняло решение прекратить полномочия Кларк-Хаттинг в качестве представителя UNICEF в Республике Армения. Постоянный координатор ООН и представители UNICEF проинформированы об этом решении", - отметила пресс-секретарь МИД Армении.
Мандат Хаттинг был утвержден в июле 2020 года. Она даже не успела пробыть на этой должности 8 месяцев. Это первый случай в истории третьей республики, когда по требованию властей РА досрочно прекращаются полномочия представителя международной структуры. Именно это обстоятельство дало экспертному сообществу основания утверждать, что причиной прекращения Хаттинг стал не неконструктивный стиль работы, а  неофициальная версия – сотрудничество с британской разведкой, о чем власти Армении просто воздержались упомянуть.
Кстати, в прессе муссировалась также информация о сотрудничестве Никола Пашиняна с британскими спецслужбами, которую по сей день официально не опровергли.