ՀՀ նախագահը չի ստորագրել վիրավորանքի և զրպարտության համար փոխհատուցման չափերը բարձրացնող օրենքը և դիմել է ՍԴ 04/15/2021   11:27  |  ԼՐԱՀՈՍ
Ազգային ժողովի ընդունած՝ «Հայաստանի Հանրապետության քաղաքացիական օրենսգրքում փոփոխություններ կատարելու մասին» օրենքը ՀՀ նախագահի աշխատակազմն Ազգային ժողովից ստացել է 2021 թվականի մարտի 26-ին: Օրենքով նախատեսվում է էականորեն բարձրացնել վիրավորանքի և զրպարտության համար նախատեսված դրամական փոխհատուցման չափերը: Ընդ որում, փոփոխությունը կիրառելի է նաև զանգվածային լրատվամիջոցների նկատմամբ:
Ինչպես տեղեկացրին ՀՀ նախագահի աշխատակազմի հասարակայնության հետ կապերի վարչությունից, հանրապետության նախագահն օրենքը քննարկել է լրագրողական մի շարք կազմակերպությունների ղեկավարների հետ, լսել նրանց նկատառումներն ու դիտարկումները, կարծիքներն ու մտահոգություններն առ այն, որ լրատվական և լրատվամիջոցների գործունեության ոլորտներին վերաբերող օրենսդրական նախաձեռնությունները քննարկվում և ընդունվում են առանց մասնագիտական հանրության կարծիքն ու առաջարկությունները հաշվի առնելու: Դիտարկվել են նաև միջազգային իրավապաշտպան կառույցների կողմից արտահայտված մտահոգությունները:
Հանրապետության նախագահը մեծապես կարևորում է խոսքի և կարծիքի ազատությունը և մտահոգ է, որ, մի կողմից, նախատեսվող փոփոխություններով ոլորտում որևէ համակարգային խնդիր չի լուծվում, իսկ մյուս կողմից՝ առաջարկվող կարգավորումները կարող են էական վնաս հասցնել խոսքի և արտահայտվելու ազատությանը, զգալիորեն սահմանափակել լրագրողի ազատությունը և լրատվամիջոցի՝ օբյեկտիվ քննադատելու, իրադարձություններն ու երևույթները, այդ թվում՝ պաշտոնյաների, հասարակական-քաղաքական գործիչների գործունեությունն անկաշկանդ լուսաբանելու հնարավորությունը։
Ժողովրդավարական հասարակությունում «հանրային հսկիչի» դեր կատարող զանգվածային լրատվության միջոցների՝ արտահայտվելու ազատությունը, ինչպես նաև հանրային հետաքրքրություն ներկայացնող հարցերի վերաբերյալ կարծիքները համարվում են առավել պաշտպանված կատեգորիա:
Հայաստանի Հանրապետությունում կարծիքի արտահայտման ազատությունը երաշխավորված է Սահմանադրության 42-րդ հոդվածով: Յուրաքանչյուր անձի կողմից իր կարծիքն ազատ արտահայտելու իրավունքն ամրագրված է նաև մի շարք միջազգային փաստաթղթերում: Վիրավորանքն ու զրպարտությունն, անկասկած, անթույլատրելի են, անընդունելի և դատապարտելի:
Միևնույն ժամանակ, իրավական աղբյուրների վերլուծությունը թույլ է տալիս եզրահանգել, որ ժողովրդավարական հասարակությունում կարծիքի արտահայտման ազատության ցանկացած սահմանափակում (ներառյալ՝ օրենքով նախատեսված փոխհատուցման չափը) պետք է լինի հիմնավորված և համաչափ, փոխհատուցումը պետք է լինի երկրի սոցիալ-տնտեսական իրավիճակին համահունչ, իսկ փոխհատուցման կիրառումը չպետք է բացասական ազդեցություն ունենա խոսքի ազատության և հանրային հարցերի քննարկման վրա՝ պատասխանողի համար ստեղծելով անհամաչափ ծանր նյութական բեռ, որը կարող է նույնիսկ վճռորոշ ազդեցություն ունենալ վերջինիս գործունեության համար: Օրենքն առերևույթ խնդրահարույց է սահմանադրականության տեսանկյունից:
Հաշվի առնելով վերոգրյալը՝ Հանրապետության նախագահը չի ստորագրել Ազգային ժողովի ընդունած օրենքը և դիմել է Սահմանադրական դատարան՝ օրենքի՝ Սահմանադրությանը համապատասխանությունը որոշելու հարցով:
10:12 15/04/2021  |  ՄամուլՕրենքի ճակատագիրն անհայտ է. ի՞նչ են խոսել նախագահն ու նախարարը. «Հրապարակ»
16:23 14/04/2021  |  ԼՐԱՀՈՍՀանրապետության նախագահ Արմեն Սարգսյանը պաշտոնական այցով կմեկնի Վրաստան
14:22 14/04/2021  |  ԼՐԱՀՈՍԱրմեն Սարգսյանն ընդունել է մի շարք կուսակցությունների ղեկավարների
08:38 13/04/2021  |  ՄամուլԱրմեն Սարգսյանը նոր հավակնություններ ունի․ ինչ է նա պահանջել իշխանական վերնախավից․ «Ժողովուրդ»
12:31 12/04/2021  |  ԼՐԱՀՈՍՍԴ-ն ստացել է նախագահի դիմումը
11:51 12/04/2021  |  ԼՐԱՀՈՍԱվարտում եմ աշխատանքս Հանրապետության նախագահ Արմեն Սարգսյանի հետ. Արշակ Կարապետյան
10:25 12/04/2021  |  ԼՐԱՀՈՍԲԴԽ-ի լիազորություններն ընդլայնող օրենսդրական փոխոխությունները նախագահը չի ստորագրել. դիմել է ՍԴ
14:41 10/04/2021  |  ԼՐԱՀՈՍՀՀ նախագահը և վարչապետը ցավակցել են Մեծ Բրիտանիայի թագավորական ընտանիքին
13:36 09/04/2021  |  ԼՐԱՀՈՍՆախագահ Արմեն Սարգսյանը հանդիպում է ունեցել լրագրողական մի շարք կազմակերպությունների ղեկավարների հետ

Президент Армении не подписал закон о повышении компенсации за оскорбления и клевету и обратился в КС 04/15/2021   11:57  |  Лента новостей
Президент Армении Армен Саркисян не стал подписывать принятые ранее парламентом поправки в Гражданский кодекс, повышающие размер компенсации за оскорбление и клевету, и обратился в Конституционный суд, Об этом сообщили в администрации президента Армении.
Сообщается, что президент обсудил закон с  главами нескольких журналистских организаций, выслушал их замечания, соображения, мнения и опасения по поводу того, что законодательные инициативы касательно сферы деятельности СМИ рассматриваются и принимаются без учета мнения и предложений профессионального сообщества.
"Президент Армении придает важность свободе слова и мнения и обеспокоен тем, что с одной стороны предусматриваемые изменения не решают каких-либо системных проблем в сфере, а с другой -  предлагаемые нормы регулирования могут нанести существенный урон свободе слова и выражения мнения, значительно ограничить свободу и возможность СМИ объективно критиковать и беспрепятственно освещать события и явления, в том числе деятельность чиновников, общественно-политических деятелей", - говорится в заявлении.
В нем также отмечается, что в демократическом обществе свобода выполняющих роль "общественного контролера" СМИ на выражение мнения, а также мнения относительно вопросов, представляющих общественный интерес, считаются наиболее защищенной категорией.
В заявлении содержится напоминание о том, что свобода выражения мнения в Республике Армении гарантирована статьей 42 Конституции. Право каждого человека выражать свое мнение закреплено также в ряде международных документах. "Оскорбление и клевета, несомненно, недопустимы, неприемлемы и достойны осуждения", - говорится в заявлении.
В то же время, в заявлении указывается, что анализ правовых источников позволяет заключить, что в демократическом обществе любое ограничение свободы выражения мнения(включая предусмотренный законом размер компенсации) должен быть обоснован и симметричен, созвучен социально-экономической ситуации в стране, а применение компенсации не должно негативно сказаться на свободе слова и  обсуждении общественных вопросов, оборачиваясь несоразмерно тяжелым материальным бременем для ответчика, что может оказать даже решающее воздействие на его деятельность.
"Закон заведомо проблематичен с точки зрения его конституционности. Учитывая вышеизложенное, президент республики не подписал принятый Национальным Собранием закон и обратился в Конституционный суд по вопросу определения его соответствия Конституции", - говорится в заявлении администрации президента.