Մարտակոչը դադարեցնելու մասին հատարարութան հեղինակը մեծ պրոբլեմ ունի. գեներալ-գնդապետի ուսադիրներով իր հիմնական օպոնենտ է համարում կնոջը, գիտեք՝ ում կնոջը. Փաշինյան 04/14/2021   12:52  |  ԼՐԱՀՈՍ
Խորհրդարանում պատգամավոր Թագուհի Թովմասյանը վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանից հետաքրքրվեց պատերազմը վարելու մասին մեկնաբանությունների և թերութունների մասին։ Մասնավորապես այն, որ վարչապետի հրամանով է տեղի ունեցել զորակոչի դադարը՝ այն պայմաններում, երբ մարտակոչով էր հանդես գալիս։
Պատգամավորը հիշեցրեց, որ «Մարտունի 3» զորամասի 7-րդ վաշտի զինվորների ծնողները Փաշինյանի հետ հանդիպման ժամանակ բարձրաձայնել են, որ պատերազմում կազմակերպչական մի շարք թերություններ են եղել և երեխաներին Հադրութ են տեղափոխել այն հանձնելուց երկու օր անց։ Պատգամավորը հայտնեց, որ հարցերը շատ են՝ դրանցից մեկն էլ զինծառայողների աշխատավարձերի խնդիրն է։
Նիկոլ Փաշինյանը պատասխանեց, որ զորահավաքը դադարեցնելու մասին հայտարարությունը անել մարտակոչից հետո՝ պարզապես անհեթեթություն է։
«Պատկերացնո՞ւմ եք մի իրավիճակ՝ ուղիղ եթերում մարտակոչով հանդես ես գալիս, հետո հենց ուղիղ եթերը դադարում է, գնում ես, հեռախոսը վերցնում՝ ասում ես՝ դադարեցրեք։ Այսինքն՝ այդ հայտարարությունը անհեթեթ է, և այդ հայտարարության հեղինակը մեծ պրոբլեմ ունի։ Գիտե՞ք որն է այդ պրոբլեմը, երբ նա բարձրաստիճան զինվորական լինելով՝ փորձում էր հանձնել 7-րդ պաշտպանական շրջանը, ես այս դահլիճում ներկա մի շարք մարդկանց ներկայությամբ կայացրել եմ որոշում, որի արդյունքում 7-րդ պաշտպանական շրջանը մինչև այսօր հայկական զինված ուժերի տրամադրության տակ է։ Եվ ասեմ, որ պատերազմի ընթացքում դա միակ ռազմականին մոտ որոշումն է եղել, որը ես կայացրել եմ։ Եվ այդ մարդը, որը կիսահիստերիկ վիճակում օր ու մեջ հարցազրույց է տալիս և գեներալ-գնդապետի ուսադիրներով իր հիմնական օպոնենտ է համարում կնոջը, դուք գիտեք՝ ում կնոջը, էդ մարդը, կարծում եմ, ընդհանրապես բազմաթիվ խնդիրներ ու բարդույթներ ունի։ Եվ ինքը դեռ շատ հարցերի պետք է պատասխան տա»,- ասաց Փաշինյանը։
Վարչապետը կատարյալ անհեթեթություն որակեց նաև խոսակցությունները, թե Լելե Թեփե բարձունքի գրոհի հեղինակն ինքն է։
«Հիմա էլ ասում են՝  թե Սերժ Սարգսյանը Լելե Թեփեն հանձնել է,  ես որոշում եմ կայացրել, ասել եմ՝ գնացեք գրավեք և այդ համատեքստում 700 զոհ է եղել՝ կատարյալ անհեթեթություն։ Այդ օպերացիայի առաջարկի հեղինակը եղել է գեներալ, այդ առաջարկը ընդունելի է համարել գեներալ, այդ առաջարկը կյանքի կոչելու հնարավորության գնահատումը իրականացրել է գեներալ և որոշումը կայացրել է գեներալ և, ընդ որում այնպիսի գեներալներ»։
Փաշինյանը տեղեկացրեց, որ խոսակցությունների մի հատվածին ներկա է եղել, մոդերացիա արել և սեփական կարծիք չի հայտնել։ Իսկ պատերազմի բոլոր դրվագները պետք է քննվեն ու պետք է լինի օբյեկտիվ քննություն։ «Մարտունի 3» զորամասի 7-րդ վաշտի դեպքով կա ձերբակալված, որին, սակայն, մի քանի օր առաջ բաց են թողել՝ իր համար անհայտ պատճառներով:
«Ձեր ասած դրվագով մենք ունեցել ենք կալանավորված անձ, բայց անձը դատարանի կողմից ազատ է արձակվել։ Այդ մարդուն պետք է անվանել 7-րդ պաշտպանական շրջանի արծիվ, թե ոնց էր հազարի տակ ուզում փախներ, բոլորին փախցնել այնտեղից, չնայած արծիվները չեն վազում, ջայլամներն են ավելի շատ վազում»,- եզրափակեց Փաշինյանը։

Пашинян прокомментировал заявления о приостановке мобилизации в ходе войны и операции “Леле тепе” 04/14/2021   13:21  |  Лента новостей
Депутат парламента Армении Тагуи Товмасян в ходе заседания НС попросила премьер-министра Никола Пашиняна прокомментировать заявления об упущениях в ходе ведения войны. В частности, заявления о том, что по приказу премьера была остановлена мобилизации в условиях, когда он выступал с призывом к борьбе.
Депутат напомнила, что родители военнослужащих 7-й роты воинской части “Мартуни 3” на встрече с Пашиняном указывали на недочеты организационного характера и что ребят отправили в Гадрут спустя два дня после его сдачи. Депутат также сообщила, что вопросов накопилось много, и один из них – проблема с зарплатой военных.
Никол Пашинян в ответ назвал заявление о приостановке мобилизации после боевого клича просто абсурдом.
“Это нелепое заявление, и у его автора большие проблемы. Вы знаете, в чем эта проблема. Проблема в том, что он, будучи высокопоставленным военным, пытался сдать 7-й оборонительный район, я в присутствии многих присутствующих в этом зале принял решение, в результате которого 7-й оборонительный район до сегодняшнего дня находится под контролем армянских вооруженных сил. Скажу вам, что во время войны это единственное, близкое к военному решение, которое я принял. И этот человек с погонами генерал-полковника, который в полуистеричном состоянии денно и нощно дает интервью  считает своим основным оппонентом женщину. Вы знаете, чью жену. Этот человек, полагаю, имеет множество проблем и комплексов. И он еще должен ответить на многие вопросы”, - сказал Пашинян.
Премьер назвал абсолютной чушью разговоры о том, что он является автором операции по наступлению на высоту Леле-тепе.
Он заявил, что предложение относительно этой операции поступило от генерала. “Это предложение счел приемлемым генерал, оценивал возможность реализации этого предложения генерал и решение принимал генерал, причем такие генералы”, - сказал он.
Пашинян сообщил, что “присутствовал при некоторых разговорах, проводил модерацию и не высказывал собственного мнения”. Он отметил, что по всем эпизодам войны должно вестись объективное расследование. Он заявил, что в связи с инцидентом с 7-й ротой воинской части “Мартуни 3” есть задержанный, которого, однако, несколько дней назад выпустили на свободу по не понятной для него причине.
“По затронутому вами случаю у нас был арестованный, но суд его освободил из-под стражи….”, - сказал он.
09:24 16/06/2015  |  Актуальная темаМинистр обороны НКР назначен заместителем начальника ГШ ВС Армении