Ադրբեջանը ինչպես պատերազմից առաջ, այնպես էլ պատերազմի ընթացքում, ըստ էության, չի ընդունել Լեռնային Ղարաբաղի կարգավիճակի ճշգրտման օրակարգը․Փաշինյան 04/14/2021   12:46  |  ԼՐԱՀՈՍ
Շատ է շահարկվել, թե ի՞նչ է տեղի ունեցել հոկտեմբերի 19-ին և դրանից հետո: Վերլուծելով իրադրությունը և խորհրդակցելով Արցախի նախագահի եւ ԶՈՒ գլխավոր շտաբի հետ՝ ես որոշել եմ, որ մենք պետք է որոշակի ծանր զիջումների ճանապարհով հասնենք հրադադարի: Այդ կապակցությամբ հրավիրել եմ Անվտանգության խորհրդի նիստ, որին մասնակցել են խորհրդարանական խմբակցությունների ներկայացուցիչները, այդ թվում՝ ընդդիմադիր։ Այս մասին ԱԺ-ում հայտարարել է Նիկոլ Փաշինյանը:
«Նիստին ասել եմ, որ խորհրդարանական ընդդիմության ներկայացուցիչներին հրավիրել եմ ոչ թե նրանց հետ պատասխանատվություն կիսելու, այլ ուղղակի նրանց տեղեկացնելու համար, որովհետեւ այս պահին տեղի ունեցողի վերաբերյալ չեմ կարող հրապարակային հայտարարություն անել, որովհետեւ եթե հանկարծ հակառակ կողմը չընդունի մեր առաջարկը, այդ հայտարարությունները մեր ընդհանուր իրադրության վրա դրական չեն ազդի: Անվտանգության խորհրդի այդ նիստին մասնակցել են Հանրապետության նախագահը և Վեհափառ Հայրապետը»,-իր ելույթում ասել է Փաշինյանը։
Նիկոլ Փաշինյանը նաև նշեց, որ այդ ամենից հետո, համաձայն պայմանավորվածության, զանգահարել է ՌԴ նախագահին և ասել, որ ուզում ենք հրադադար՝ տարածքների՝ 5+2 ձեւաչափով վերադարձի պայմանով, որը նախկինում էլ միջնորդների կողմից Հայաստանի Հանրապետությանը առաջադրված է եղել ամենատարբեր ֆորմատներով:
«Եղել է նաև փախստականների՝ ադրբեջանցի ներքին տեղահանվածների վերադարձի հարց է եղել Լեռնային Ղարաբաղ, ես ասել եմ, որ մենք սկզբունքորեն այդ հարցի հետ կապված առարկություն չունենք, չենք ունենա, եթե մենք հարցը ինչ-որ կերպ փոխկապակցենք Լեռնային Ղարաբաղի կարգավիճակի ճշգրտման պրոցեսի հետ:
Որից հետո Ռուսաստանի Դաշնության նախագահն ունեցել է խոսակցություն Ադրբեջանի նախագահի հետ, ինչի արդյունքում պարզ է դարձել, որ ադրբեջանական կողմը կտրականապես չի ընդունում Հադրութի շրջանի դեօկուպացիայի մեր առաջարկը և երկրորդը՝ պահանջում է, որպեսզի ներքին տեղահանվածների վերադարձի հարցը, այդ թվում՝ Շուշի, որեւէ ձեւով չկապվի կարգավիճակի ճշգրտման հետ: Սա նոր դետալ է, որը ես պետք է ասեմ, նախկինում չեմ ասել այս դետալի մասին, նաեւ ակնարկ է եղել այն մասին, որ ոչ թե պետք է լինի 5+2 բանաձեւով տարածքների վերադարձ գումարած սրան, այլ պետք է լինի 7 տարածքների վերադարձ: Դա ասվել է որպես ակնարկ այն դեպքի համար, եթե մենք մինչեւ այս կետը առաջադրված պայմաններին համաձայնենք»,- ասել է Փաշինյանը:
Նրա խոսքով՝ Ադրբեջանը ինչպես պատերազմից առաջ, այնպես էլ պատերազմի ընթացքում, ըստ էության, չի ընդունել Լեռնային Ղարաբաղի կարգավիճակի ճշգրտման օրակարգը: Խնդրում եմ ուշադրություն դարձրեք, այսինքն․ «Ադերբեջանն ընդհանրապես կտրականապես իքս պահից հրաժարվել է օրակարգ մտցնել կամ ավելի ճիշտ, օրակարգային հարցի կարգավիճակով քննարկել Լեռնային Ղարաբաղի կարգավիճակի հարցը, եւ սա եղել է 2016 թվականի 4-օրյա և 2020 թվականի 44-օրյա պատերազմի հիմնական պատճառը»,-ասաց Նիկոլ Փաշինյանը։

Никол Пашинян назвал основную причину войны 04/14/2021   13:57  |  Лента новостей
Премьер-министр Армении Никол Пашинян в среду в парламенте коснулся причин войны в Арцахе 2016 и 2020 года.
Он отметил, что много спекуляций вокруг того, что произошло 19 октября и после этого. В частности, он, проанализировав ситуацию и проконсультировавшись с президентом Арцаха и главой Генерального штаба, принял решение, что армянская сторона должна пойти на определенные болезненные уступки. В этой связи, как отметил Пашинян, он  созвал заседание Совбеза, в котором принимали участие парламентские фракции, в том числе оппозиционные.
"На заседании я сказал, что пригласил представителей оппозиции не для разделения с ними ответственности, а для уведомления, поскольку пока не могу выступить с публичными заявлениями, так как если противная сторона не примет наши предложения, то они не скажутся положительно на всей нашей ситуации", - сказал Пашинян.
Премьер сообщил, что в заседании также принимали участие президент и Католикос всех армян. После этого, по словам Пашиняна, в соответствии с договоренностью,  он позвонил президенту России и сказал, что "армянская сторона согласна на прекращение огня на условиях возвращения азербайджанских территорий по принципу 5+2, что и ранее предлагалось Армении сопредседателями в самых различных форматах".
"Был вопрос и возвращения беженцев в Нагорный Карабах, и я сказал, что у нас нет, не будет принципиальных возражений, если мы каким-то образом свяжем вопрос с процессом конкретизации статуса Нагорного Карабаха", - рассказал Пашинян.
По его словам, после этого президент России Владимир Путин провел разговор с президентом Азербайджана Ильхамом Алиевым, по итогам которого стало ясно, что азербайджанская сторона категорически не принимает предложение и требование о деоккупации Гадрутского района, а также требует, чтобы вопрос внутренних переселенцев, в том числе Шуши, никоим образом не связывался с конкретизацией статуса.
"Есть и новая деталь, о которой скажу, раньше я не говорил об этой детали – был также намек на то, что должна быть формула не 5+2, а возвращение 7 территорий. Это было сказано как намек на случай, если мы  до этого пункта согласимся на предложенные условия", - сказал Пашинян.
По его словам, Азербайджан как до войны, так и в ходе войны не принимал повестки конкретизации статуса Нагорного Карабаха.
"Прошу, обратите внимание. То есть Азербайджан категорически с какого-то момента отказался включать, вернее, обсуждать в качестве вопроса повестки дня вопрос статуса Нагорного Карабаха, и это было основной причиной 4-дневной войны 2016 года и 44-дневной войны 2020 года", - сказал Пашинян.