Օնիկ Գասպարյանը չի ասել, որ պատերազմը պետք է կանգնեցվի. Նիկոլ Փաշինյանը՝ ԳՇ նախկին պետի հայտարարության մասին 04/14/2021   10:49  |  ԼՐԱՀՈՍ
Օնիկ Գասպարյանի այն հայտարարությունը, որ պատերազմի չորրորդ օրն ասել է՝ 2-3 օրվա ընթացքում պետք է պատերազմը կանգնեցվի, իրականության հետ որևէ աղերս և առնչություն չունի։ ԱԺ-ում այս մասին հայտարարեց ՀՀ վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանը՝ անդրադառնալով ԳՇ նախկին պետ Օնիկ Գասպարյանի 2020թ.-ի նոյեմբերի 17-ին արած հայտարարությանը։
«Խոսքը սեպտեմբերի 30-ի Անվտանգության խորհրդի նիստի մասին է։ ԳՇ նախկին պետը նման բան չի ասել, դա արձանագրված է ձայնագրությամբ։ Ընդհակառակը ասել է, որ հակառակորդը ոչ մի առաջխաղացում չի ունեցել, բանակը կատարում է իր առջև դրված խնդիրը և մինչև վերջ կկատարի։
Ընդ որում ուզում եմ ընդգծել, որ ԳՇ պետը սեպտեմբերի 30-ին չէր էլ կարող նման հայտարարություն անել մի պարզ պատճառով, որովհետև 2020-ի օգոստոսի 21-ին ԱԽ նիստում ունեցած ելույթում հավաստիացրել է՝ Արցախի ուղղությամբ մենք կարող ենք առկա ուժերով և միջոցներով «ոչ մի քայլ հետ» սկզբունքով հետ մղել, ձախողել հակառակորդի հարձակումը և ջախախել նրա խմբավորումներին։ Այս ամենը չի նշանակում, որ Հայաստանի քաղաքական ղեկավարությունը միջոցներ չի ձեռնարկել րոպե առաջ հրադադար հաստատելու ուղղությամբ»,-ասաց վարչապետը։

Оник Гаспарян не говорил о необходимости остановить войну: Пашинян прокомментировал заявление экс-главы Генштаба 04/14/2021   11:33  |  Лента новостей
Заявление бывшего начальника Генштаба ВС Армении о том, он на четвертый день воины говорил о  необходимости прекращения боевых действий в течение 2-3 дней, не имеет ничего общего с действительностью. Об этом на заседании парламента в понедельник заявил премьер-министр Армении Никол Пашинян, комментируя заявление Оника Гаспаряна от 17 ноября 2020 года.
“Речь идет о состоявшемся 30 сентября заседании Совета безопасности. Бывший начальник ГШ ничего подобного не говорил. Это официально зафиксировано, есть также аудиозапись. Напротив, он заявил, что противник не добился каких-либо успехов. Армия выполняет поставленные перед ней задачи и до конца будет выполнять”, - сказал Пашинян.
Он подчеркнул, что начальник ГШ 30 ноября и не мог выступить с подобным заявлением по одной простой причине, что в своем выступлении на прошедшем 21 августа 2020 года заседании он заверил, что в арцахском направлении армянская сторона может имеющимися силами и средствами не только отразить атаку противника, но и разгромить его группировки.
По словам Пашиняна, все это не означает, что политическое руководство не предпринимало  шагов для перемирия. Премьер напомнил, что трижды в период войны была достигнута договоренность о прекращении огня.