ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի համանախագահները ԼՂ հակամարտության կողմերին կոչ են արել իրենց հովանու ներքո որքան հնարավոր է շուտ վերսկսել բարձր մակարդակի քաղաքական երկխոսությունը 04/14/2021   10:36  |  ԼՐԱՀՈՍ
ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի համանախագահներ Իգոր Պոպովը (Ռուսաստան), Էնդրյու Շեֆերը (ԱՄՆ), Ստեֆան Վիսկոնտին (Ֆրանսիա) հայտարարություն են տարածել։
Համանախագահները գոհունակությամբ նշում են հրադադարի ռեժիմի ամրապնդումը և ուշադիր հետևում են 2020 թ. նոյեմբերի 9-ին կողմերի կողմից ձեռք բերված համաձայնության կատարմանը: Համանախագահները ողջունում են զոհերի աճյունների վերադարձի հետ կապված նշանակալի ձեռքբերումները և հակամարտության արդյունքում տեղահանվածների վերաբնակեցման, հումանիտար օգնության և կյանքի համարժեք պայմանների տրամադրման, ինչպես նաև տարածաշրջանի տրանսպորտային և հաղորդակցման ուղիների ապաշրջափակմանն ուղղված կառուցողական քննարկումների շարունակական առաջընթացը:
Համանախագահները կողմերին հիշեցնում են, որ լրացուցիչ ջանքեր են պահանջվում՝ մնացած մտահոգիչ ոլորտներում հարցերը լուծելու և երկարաժամկետ խաղաղությանը նպաստող փոխվստահության մթնոլորտ ստեղծելու համար: Դրանք ներառում են հարցեր, որոնք, մասնավորապես, վերաբերում են բոլոր ռազմագերիների և այլ ձերբակալվածների վերադարձին` միջազգային մարդասիրական իրավունքի դրույթներին համապատասխան, բոլոր տվյալների փոխանակումը, որոնք անհրաժեշտ են հակամարտության շրջանների արդյունավետ ականազերծման համար, Լեռնային Ղարաբաղ մուտքի սահմանափակումների վերացում, այդ թվում` միջազգային մարդասիրական կազմակերպությունների ներկայացուցիչների համար, կրոնական և մշակութային ժառանգության պահպանում և պաշտպանություն և հակամարտությունից տուժած համայնքների, ինչպես նաև մարդկանց միջև վստահության ամրապնդում։
Հաշվի առնելով ԵԱՀԿ-ի մանդատի ժամկետները և տարածաշրջանի բոլոր բնակիչների ձգտումները դեպի կայուն, խաղաղ և բարեկեցիկ ապագա` համանախագահները շեշտում են, որ հատուկ ուշադրություն պետք է դարձնել վերջնական համապարփակ և կայուն կարգավորման ձեռքբերմանը՝ կողմերին լավ հայտնի տարրերի և սկզբունքների հիման վրա:
Այս առումով համանախագահները կոչ են անում կողմերին առաջին իսկ հնարավորության դեպքում վերսկսել բարձր մակարդակի քաղաքական երկխոսությունը համանախագահների հովանու ներքո:
Նրանք կրկնում են իրենց հովանու ներքո ուղիղ երկկողմ խորհրդատվություններ կազմակերպելու իրենց առաջարկը, որպեսզի կողմերը միասին վերանայեն և համաձայնեցնեն կառուցվածքային օրակարգը` արտացոլելով իրենց առաջնահերթությունները` առանց նախապայմանների:
Համանախագահները նաև իրենց աջակցությունն են հայտնում ԵԱՀԿ գործող նախագահի անձնական ներկայացուցչի (PRCiO) շարունակական գործունեությանը և առաքելության հնարավոր ընդլայնմանը և կողմերին կոչ են անում լիարժեք հասանելիություն և աջակցություն ցուցաբերել նրա ջանքերին: Համանախագահներն ընդգծում են իրենց պատրաստակամությունը՝ վերսկսելու աշխատանքային այցերը տարածաշրջան, այդ թվում՝ Լեռնային Ղարաբաղ և հարակից տարածքներ, իրականացնելու իրենց գնահատման և միջնորդական դերը: Այս առումով համանախագահները կողմերին հիշեցնում են իրենց երթուղիների վերաբերյալ անարգել մուտքի և շարժման առավելագույն ճկունություն ապահովելու պահանջի մասին` իրենց մանդատին և նախորդ պրակտիկային համապատասխան:
12:14 27/09/2020  |  ԼՐԱՀՈՍՌԴ Դաշնության խորհուրդը ԼՂ հակամարտության կողմերին կոչ է արել բանակցություններ սկսել
18:13 16/07/2020  |  ԼՐԱՀՈՍՌԴ-ն կանի ամեն հնարավոր բան՝ Հայաստանի եւ Ադրբեջանի միջեւ լարվածությունը թուլացնելու համար. ՌԴ ԱԳՆ
17:38 10/03/2017  |  ԼՐԱՀՈՍՄինսկի խմբի համանախագահները մարտի 27-ին կայցելեն Հայաստան
17:43 03/11/2016  |  ԼՐԱՀՈՍՄԽ ֆրանսիացի նոր համանախագահն անցել է իր պարտականությունների կատարմանը
13:59 26/06/2014  |  ՀՐԱՏԱՊ ԹԵՄԱՀայաստանի և Արցախի միջխորհրդարանական հանձնաժողովն առաջարկում է Մինսկի խմբին` ԼՂՀ-ին մասնակից դարձնել բանակցային գործընթացին

Сопредседатели МГ ОБСЕ призвали Ереван и Баку возобновить под их эгидой политический диалог 04/14/2021 11:20 | Карабахский конфликт
Сопредседатели Минской группы ОБСЕ призвали стороны карабахского конфликта как можно скорее возобновить под их эгидой политический диалог высокого уровня. Об этом говорится в заявлении посредников.
В опубликованном на сайте ОБСЕ заявлении Игорь Попов (РФ), Стефан Висконти (Франция) и Эндрю Шофер (США), сославшись на свой мандат, и “стремление всех народов региона на стабильное, мирное и процветающее будущее", подчеркнули, что особое внимание следует уделять достижению окончательного всеобъемлющего и устойчивого урегулирования на основе хорошо известных сторонам элементов и принципов.
"В этой связи сопредседатели Минской группы ОБСЕ призвали стороны карабахского конфликта как можно скорее возобновить политический диалог на высоком уровне. Они подтверждают свое предложение организовать прямые двусторонние консультации под своей эгидой, чтобы стороны смогли без предусловий обсудить и согласовать повестку дня, отражающую их приоритеты",- , отмечается в заявлении.
Сопредседатели с удовлетворением указали на укрепление режима прекращения огня и отметили, что внимательно следят за выполнением соглашения, достигнутого сторонами 9 ноября 2020 года.
"Сопредседатели приветствуют значительные достижения в вопросе возвращения останков погибших и продолжающийся прогресс в отношении расселения лиц, перемещенных в результате конфликта, предоставления гуманитарной помощи и обеспечения надлежащих условий жизни, а также конструктивные обсуждения, направленные на разблокирование транспортных и коммуникационных сообщений во всем регионе", - говорится в заявлении.
Сопредседатели напоминают сторонам, что необходимы дополнительные усилия для решения остающихся проблемных вопросов и создания атмосферы взаимного доверия, способствующей прочному миру.
"Они включают возвращение всех военнопленных и других задержанных в соответствии с положениями международного гуманитарного права, обмен всеми данными, необходимыми для эффективного разминирования регионов конфликта; снятие ограничений на доступ в Нагорный Карабах, в том числе для представителей международных гуманитарных организаций", - отмечается в заявлении.
Посредники подчеркнули также необходимость сохранения и защиты религиозного и культурного наследия; налаживание прямых контактов и сотрудничества между общинами.
Сопредседатели также выражают свою решительную поддержку продолжающейся деятельности и возможному расширению миссии Личного представителя Действующего председателя ОБСЕ и призывают стороны предоставить полный доступ и поддержку его усилиям.
"Сопредседатели подчеркивают свою готовность возобновить рабочие визиты в регион, включая Нагорный Карабах и прилегающие районы, для выполнения своих оценочных и посреднических функций. В этой связи сопредседатели напоминают сторонам о требовании обеспечить беспрепятственный доступ и максимальную гибкость передвижения в отношении маршрутов поездок сопредседателей в соответствии с их мандатом и предыдущей практикой", - говорится в заявлении, опубликованном на сайте ОБСЕ.