Ղարաբաղում «Իսկանդեր» հրթիռների բեկորների հայտնաբերման թեմայով սերտ երկխոսություն է ընթանում. Պեսկով 04/13/2021   15:05  |  ԼՐԱՀՈՍ
Լեռնային Ղարաբաղում «Իսկանդեր-Մ» հրթիռների բեկորների հայտնաբերման մասին Բաքվի տեղեկատվությունը քննարկվում է Ռուսաստանի և Ադրբեջանի զինված ուժերի սերտ երկխոսության ընթացքում։ Այս մասին լրագրողներին հայտնել Է ՌԴ նախագահի մամուլի քարտուղար Դմիտրի Պեսկովը։
«Զինվորականների գծով իրականացվում է սերտ երկխոսություն, որի ընթացքում քննարկվում են բոլոր համապատասխան հարցերը», - պատասխանել է Կրեմլի խոսնակը` անդրադառնալով այն հարցին, թե արդյո՞ք «Իսկանդեր»-ի բեկորների հայտնաբերման թեման բարձրացվել է Ռուսաստանի և Ադրբեջանի նախագահների հեռախոսազրույցում:
Պեսկովը բացասական պատասխան է տվել հարցին, թե արդյոք Պուտինի եւ Ալիեւի շփման ընթացքում քննարկվել է նաեւ նոյեմբերին Հայաստանի և Ադրբեջանի հետ սահմանին խոցված ռուսական Մի-24 ուղղաթիռի թեման:
Ավելի վաղ Ալիեւը հայտարարել էր, թե ապրիլի 1-ին Ռուսաստանի նախագահի հետ քննարկել է Շուշիում «Իսկանդեր-Մ» հրթիռների բեկորների հայտնաբերման մասին տեղեկատվությունը: Նա նաեւ հայտնել է, որ ապրիլի 4-ին Ադրբեջանի պաշտպանության նախարարությունը ռուս գործընկերներին պաշտոնական հարցում է ուղարկել այդ թեմայով:
17:40 12/04/2021  |  ԼՐԱՀՈՍՍպասում ենք պաշտոնական հայտարարության, թե ինչպե՞ս է Հայաստանը ստացել «Իսկանդեր-Մ» հրթիռները. Ալիև
14:07 03/04/2021  |  ԼՐԱՀՈՍԱրդեն սովորել ենք մեղադրանքներին. ՌԴ դեսպանը` Արցախում «Իսկանդերի» կիրառման մասին
14:48 31/03/2021  |  ԼՐԱՀՈՍՇուշիում հայտնաբերվել են Իսկանդերի բեկորներ.ANAMA
17:31 03/03/2021  |  ԼՐԱՀՈՍԱրդյո՞ք կանխատեսում էիք, որ «Իսկանդերի» մասին հայտարարությունը վրդովմունք կառաջացնի Մոսկվայում. Պատգամավորը՝ Փաշինյանին. Վերջինս փոխարեն պատասխանեց Ավինյանը. Զգուշավորությունը չէր խանգարի
13:25 03/03/2021  |  Մեկնաբանություն«Իսկանդերը» այս պատմության վերջին էջն էր. Արթուր Դանիելյան
16:00 01/03/2021  |  ՄեկնաբանությունԹյուրիմացության խոսնակն ասել է, որ Թյուրիմացությանը Իսկանդերի մասին ճիշտ չի զեկուցվել. Ստեփան Դանիելյան
15:04 01/03/2021  |  ԼՐԱՀՈՍՓաշինյանն ընդունել է,որ սխալ հայտարարություն է արել Պուտինի հետ զրույցից հետո. Պեսկովի արձագանքը

В Кремле сообщили о плотном диалоге между военными России и Азербайджана по теме обломков "Искандеров" 04/13/2021   15:27  |  Лента новостей
Тема, связанная с информацией Баку об обнаружении в Нагорном Карабахе обломков ракет "Искандер-М", обсуждается в плотном диалоге между военными России и Азербайджана. Об этом во вторник сообщил журналистам пресс-секретарь президента РФ Дмитрий Песков. Его слова приводит ТАСС.
"По линии военных осуществляется плотный диалог, в ходе которого обсуждаются все соответствующие вопросы", - ответил представитель Кремля на вопрос, поднималась ли тема обнаружения обломков "Искандеров" в телефонном разговоре президентов России и Азербайджана Владимира Путина и Ильхама Алиева.
Песков отрицательно ответил на вопрос, обсуждалась ли в ходе общения Путина и Алиева также тема сбитого в ноябре над Арменией вблизи границы с Азербайджаном российского вертолета Ми-24.
Ранее Алиев заявил, что обсуждал с президентом России 1 апреля информацию об обнаружении в городе Шуши обломков ракет "Искандер-М". Он также сообщил, что 4 апреля Минобороны Азербайджана направило российским коллегам официальный запрос по этой теме.