ՍԴ-ն ստացել է նախագահի դիմումը 04/12/2021   12:31  |  ԼՐԱՀՈՍ
2021 թվականի ապրիլի 10-ին (շաբաթ) Սահմանադրական դատարանը Mulberry էլեկտրոնային համակարգով ստացել է Հայաստանի Հանրապետության նախագահի դիմումը՝ «Հայաստանի Հանրապետության դատական օրենսգիրք» սահմանադրական օրենքում փոփոխություններ և լրացումներ կատարելու մասին» սահմանադրական օրենքի և դրա հետ փոխկապակցված «Հայաստանի Հանրապետության քրեական դատավարության օրենսգրքում լրացումներ կատարելու մասին» և «Պետական տուրքի մասին» օրենքում լրացումներ կատարելու մասին» օրենքների՝ Սահմանադրության 61-րդ հոդվածի 1-ին մասին, 63-րդ հոդվածի 1-ին մասին, 78-րդ, 79-րդ և 173-րդհոդվածներին համապատասխանության հարցը որոշելու վերաբերյալ։ Այս մասին հայտնում է ՍԴ մամուլի քարտուղար Եվա Թովմասյանը։
Դիմումը մուտքագրվել է 2021 թվականի ապրիլի 12-ին (երկուշաբթի):
Դիմումի նախնական ուսումնասիրման համար սահմանաված է 20-օրյա ժամկետ։
10:44 12/04/2021  |  ՄեկնաբանությունՍահմանադրական դատարանի ինքնահռչակ «նախագահները». Ղազարյան
10:25 12/04/2021  |  ԼՐԱՀՈՍԲԴԽ-ի լիազորություններն ընդլայնող օրենսդրական փոխոխությունները նախագահը չի ստորագրել. դիմել է ՍԴ

Конституционный суд Армении получил обращение Армена Саркисяна 04/12/2021   14:03  |  Лента новостей
Конституционный суд 10 апреля 2021 года через электронную систему Mulberry получил заявление президента Республики Армения об определении вопроса соответствия закона “О внесении изменений и дополнений в Конституционный закон “Судебный Кодекс Республики Армения” и взаимосвязанных с ним законов “О внесении изменений в Уголовно-процессуальный кодекс Республики Армения” и “О внесении изменений в Закон о государственной пошлине” части 1 статьи 61, части 1 статьи 63, статьям 78, 79 и 173 Конституции. Об этом сообщает пресс-секретарь КС Ева Товмасян.
Заявление поступило в суд 12 апреля 2021 года(понедельник). Для предварительного рассмотрения заявления установлен 20-дневный срок.