ԲԴԽ-ի լիազորություններն ընդլայնող օրենսդրական փոխոխությունները նախագահը չի ստորագրել. դիմել է ՍԴ 04/12/2021   10:25  |  ԼՐԱՀՈՍ
««Հայաստանի Հանրապետության դատական օրենսգիրք» սահմանադրական օրենքում լրացումներ և փոփոխություններ կատարելու մասին» օրենքը (այսուհետ՝ Օրենք) և հարակից օրենքները Ազգային ժողովի կողմից Հանրապետության նախագահի ստորագրմանն են ներկայացվել 2021թ. մարտի 22-ին:
Հանրապետության նախագահը Օրենքը քննարկել է արդարադատության նախարարի, Ազգային ժողովի պետական-իրավական հանձնաժողովի նախագահի հետ և ստացել նրանց պարզաբանումները: Օրենքը քննարկվել է նաև ԲԴԽ նախագահի, իրավաբան գիտնականների, փորձագետների և փաստաբանների, քաղաքացիական հասարակության ներկայացուցիչների հետ, լսվել են նրանց նկատառումներն ու մտահոգությունները:
Հանրապետության նախագահը մեծապես կարևորում է դատաիրավական ո ոլորտում բարեփոխումները և գտնում է, որ դրանք պետք է կատարվեն համակարգային ձևով՝ հստակ ռազմավարության հիման վրա՝ ընդհանուր տեսլականի շրջանակում: Այդ տեսլականը և ռազմավարությունը պետք է հիմնված լինեն գործնականում առկա և իսկապես արդիական խնդիրների, փորձագիտական ուսումնասիրությունների և միջազգային փորձի լուրջ վերլուծության վրա, առաջարկեն համակարգային և տրամաբանորեն փոխկապակցված լուծումներ՝ ուղղված դատական համակարգի դերի և գործունեության արդյունավետության բարձրացմանը, արդար դատաքննության իրավունքի արդյունավետ իրացմանը, ինչպես նաև դատավորների անկախության ու անձեռնմխելիության երաշխիքների ամրապնդմանը:
Օրենքով առաջարկվող կարգավորումներն իրավիճակային են և առերևույթ խնդրահարույց իրավական որոշակիության, համաչափության, իշխանությունների տարանջատման, ինչպես նաև դատական իշխանության անկախության սահմանադրական սկզբունքներին և պահանջներին համապատասխանելու տեսանկյունից:
Ելնելով վերոհիշյալից և ամփոփելով փորձագիտական եզրակացությունները՝ կարելի է եզրահանգել, որ Օրենքը առերևույթ հակասում է Սահմանադրությանը, ուստի Հանրապետության նախագահը որոշել է դիմել Սահմանադրական դատարան «Հայաստանի Հանրապետության դատական օրենսգիրք» սահմանադրական օրենքում լրացումներ և փոփոխություններ կատարելու մասին» օրենքի և հարակից օրենքների՝ Սահմանադրության համապատասխանության հարցը որոշելու խնդրանքով:
14:41 10/04/2021  |  ԼՐԱՀՈՍՀՀ նախագահը և վարչապետը ցավակցել են Մեծ Բրիտանիայի թագավորական ընտանիքին
13:36 09/04/2021  |  ԼՐԱՀՈՍՆախագահ Արմեն Սարգսյանը հանդիպում է ունեցել լրագրողական մի շարք կազմակերպությունների ղեկավարների հետ
17:33 08/04/2021  |  ԼՐԱՀՈՍՆախագահ Արմեն Սարգսյանն ընդունել է Հայաստանի ժուռնալիստների միության պատվիրակությանը

Президент Армении не подписал поправки к Судебному кодексу и решил обратиться в Конституционный суд 04/12/2021 11:00 | Лента новостей
Президент Республики Армения Армен Саргсян решил обратиться в Конституционный суд с просьбой определить соответствие закона "О внесении изменений в Судебный кодекс" и смежных законов Конституции. Об этом сообщает отдел по связям с общественностью аппарата президента РА.
Закон "О внесении изменений и дополнений в конституционный закон» Судебный кодекс Республики Армения" (далее - Закон) и сопутствующие законы были представлены Национальным Собранием на подпись президенту 22 марта 2021 года.
Президент обсудил закон с министром юстиции, председателем Государственно-правовой комиссии НС, получил их разъяснения. Закон также обсуждался с председателем ВСС, учеными-правоведами, экспертами, юристами, представителями гражданского общества, были выслушаны их соображения и опасения.
Отмечается, что президент придает огромную важность реформам в судебно-правовой сфере и считает, что они должны проводиться системно, на основе четкой стратегии, в рамках общего видения. Это видение и стратегия должны основываться на серьезном анализе существующих на практике и действительно актуальных проблем, экспертных исследованиях и международном опыте, предлагать системные логически взаимосвязанные решения, направленные на повышение эффективности роли и деятельности судебной системы, эффективную реализацию права на справедливое судебное разбирательство, а также усиление гарантий независимости и неприкосновенности судей.
Указывается, что предлагаемые законом нормы регулирования являются ситуативными и заведомо проблематичными с точки зрения правовой определенности, соразмерности, разделения властей, а также соответствия конституционным принципам и требованиям независимости судебной власти.
"Исходя вышеизложенного и подытоживая экспертные заключения, можно прийти к выводу, что Закон заведомо противоречит Конституции, поэтому президент решил обратиться в Конституционный Суд для решения вопроса о соответствии Конституции", - говорится в сообщении.