«Եթե ի վիճակի չեն հարցին պատասխանելու, ուրեմն վերջնական մենք կդիմենք արդեն Ալիևին». Գերեվարված զինվորի մայր 04/09/2021   11:13  |  ԼՐԱՀՈՍ
Շիրակի մարզից գերիների հարազատները փակել են մարզ տանող բոլոր ճանապարհները` պահանջելով, որ ՀՀ իշխանությունները տեր կանգնեն հայորդիներին։
Գերեվարված զինծառայողի մայրը՝ տիկին Հայկուշը, «Փաստինֆո»-ին բոլոր ծնողների անունից հատնեց, որ պահանջում են գերեվարված զինծառայողներին վերադարձնել հայրենիք։ Ճանապարհները փակ կմնան այնքան, մինչև Շիրակի մարզից գերեվարված տղաները չվերադառնան։ Երեկ ծնողները դատարկ օդանավի վարէջք կատարելուց հետո եղել են կառավարության շենքի մոտ, հանդիպում են պահանջել վարչապետի հետ, սական ոչ ոք նրանց կառավարություինից չի ընդունել։
«Երեկ ծնողներով եղել ենք այնտեղ։ Վարչապետը, Պաշտպանության նախարարը, Արտաքին գործերի նախարարը ու ոչ մեկ չեն բարեհաճել մեզ հետ հանդիպել, մեր հարցերին պատասխանել։ Եթե իրենք արհամարհում են մեզ, ուրեմն մենք արհամարհում ենք բոլորին։ Այս պահի դրությամբ Շիրակի մարզի բոլոր ճանապարհները փակ են։ Մինչև մեր տղաները չգան, այս ճանապարհները չեն բացվի»։
Հիշեցնենք, որ երեկ հաղորդվել էր, որ «Էրեբունի» օդանավակայանում վայրէջք կկատարի Բաքվից ուղեւորված օդանավը՝ հայ ռազմագերիներով: Այդ կապակցությամբ գերիների հարազատները հավաքվել էին օդանավակայանի մոտ: Սակայն ավելի ուշ պարզվեց, որ օդանավը դատարկ է վայրէջք կատարել։ՀՀ փոխվարչապետ Տիգրան Ավինյանի գրասենյակը հայտարարություն տարածեց, որում նշվում էր, որ գերիների վերադարձը, ցավոք, կրկին հետաձգվում է։
«Էրեբունի օդանավակայանում մենք բոլորս սպասում էինք, որովհետև իմացել էինք, որ ինքնաթիռ է թռել Բաքու։ Մուրադովը գնացել էր, մեր հույսը եղել է ան, որ մեր տղաները պետք է վերադառնան։ Մեզ հայտնել էին` սպասենք լավ լուրի, լավ լուրն էլ մեր տղաների վերադարձն է, մենք էլ սպասել ենք այնտեղ։ Կառավարությունից էլ են ասել` սպասել լավ լուրի։ Եթե վարչապետը գնացել էր Մոսկվա, այնտեղ առաջնային պետք է քննարկեր գերիների հարցը։ Եթե վերադարձել է Հայաստան ու մեզ ասելու բան չունի, ուրեմն մենք իրեն կսպասենք այստեղ։ Եթե ի վիճակի չեն այդ հարցին պատասխանելու, ուրեմն վերջնական մենք կդիմենք արդեն Ալիևին»։

Родственники военнопленных перекрыли дороги, ведущие в Ширакскую область Армении 04/09/2021   11:50  |  Лента новостей
Родственники пленных перекрыли все дороги, ведущие в Ширакскую область Армении. Они требуют, чтобы власти Армении позаботились о ребятах.
Мать одного из пленных военнослужащих, госпожа Айкуш, от имени всех родителей сообщила “ФактИнфо”, что они требуют возвращения пленных военнослужащих на родину. Дороги будут оставаться перекрытыми до тех пор, пока захваченные в плен ребята из Ширака не вернутся домой. Вчера после посадки пустого самолета родители пришли к зданию правительства и потребовали встречи с премьер-министром, однако никто  их не принял.
“Вчера родители отправились туда. Премьер, министр обороны, глава МИД, никто не удосужился встретиться с нами, ответить на наши вопросы. Если они нас игнорируют, то мы игнорируем всех. В данный момент все дороги в Ширакской области перекрыты. Пока наши ребята не приедут, дороги не будут разблокированы”, - заявила она.
Напомним, накануне появилась информация, что в ереванском аэропорту “Эребуни” приземлится прибывающий из Баку самолет с армянскими пленными на борту. В этой связи родственники пленных собрались у аэропорта. Однако позже стало известно, что самолет прибыл пустым. Офис вице-премьера Армении Тиграна Авиняна выступил с заявлением, в котором отметил, что возвращение пленных, к сожалению, снова откладывается.
“Все мы ждали в аэропорту Эребуни“, потому что узнали, что самолет вылетел из Баку. Мурадов отправился туда. Мы надеялись, что наши ребята вернутся. Нам сказали ждать хороших новостей. А хорошая новость – это возвращение наших парней. Мы и ждали их там. В правительстве тоже призвали дождаться хороших новостей. Если премьер отправился в Москву, то в первую очередь должен был обсудить там вопрос пленных. Если он вернулся в Армению, и ему нам нечего сказать, то мы и его будем ждать здесь. Если они не в состоянии ответить на этот вопрос, то мы окончательно обратимся уже к Алиеву”, - сказал она.
Родственники заявил, что у них лишь одно требование – возвращение их близких. Других требований у них нет.