Տաք օդի ալիքը Հայաստանում կընդհատվի ապրիլի 10-ից 04/08/2021   13:02  |  ԻՐԱԶԵԿՄԱՆ ՀԱՐԹԱԿ
Արաբական թերակղզուց ներթափանցած տաք օդի ալիքը հանրապետության տարածքում առաջացրել է անոմալ բարձր ջերմային ֆոն։  Հիդրոօդերևութաբանության և մոնիթորինգի կենտրոնից հայտնում են, որ ապրիլի առաջին տասնօրյակում նմանատիպ բարձր ջերմաստիճան Հայաստանում վերջին անգամ դիտվել է 1975 թվականին։
Ապրիլի 7-ին ամենաբարձր ջերմաստիճանը գրանցվել է Մեղրիում՝ +29, Արարատյան դաշտում մինչև +26, սակայն ըստ կանխատեսման՝ այսօր և վաղը Սյունիքի հովիտներում կգրանցվի +30․․․+32, իսկ Արարատյան դաշտում և Երևանում +27․․․+29 աստիճան, որը կլիմայական նորմայից բարձր է 8-ից 10 աստիճանով։
Տաք օդի ալիքը Հայաստանի տարածքում կընդհատվի ապրիլի 10-ից՝ իր տեղը զիջելով Սև ծովից մոտեցող ցիկլոնին։
Ապրիլի 10-14-ը շրջանների զգալի մասում՝ հատկապես կեսօրից հետո, սպասվում են ամպրոպային բնույթի կարճատև անձրևներ:  Ամպրոպների ժամանակ քամու ուժգնացումը 20-25մ/վրկ։
Օդի ջերմաստիճանի նվազումը կսկսվի ապրիլի 10-ից և ապրիլի 10-13-ն ընկած ժամանակահատվածում հանրապետության ամբողջ տարածքում, ջերմաստիճանը կնվազի 10-12 աստիճանով՝ մոտենալով կլիմայական նորմային։
18:06 07/04/2021  |  ԻՐԱԶԵԿՄԱՆ ՀԱՐԹԱԿԱպրիլի 8-9-ն օդի ջերմաստիճանը ցերեկային ժամերին Սյունիքի հովտային գոտում կհասնի +30…+33
18:32 06/04/2021  |  ԻՐԱԶԵԿՄԱՆ ՀԱՐԹԱԿՍպասվում է առանց տեղումների եղանակ
16:27 05/04/2021  |  ԻՐԱԶԵԿՄԱՆ ՀԱՐԹԱԿՕդի ջերմաստիճանն ապրիլի 5-ից 9-ը աստիճանաբար կբարձրանա
20:28 04/04/2021  |  ԻՐԱԶԵԿՄԱՆ ՀԱՐԹԱԿԱպրիլի 9-ին օդի ջերմաստիճանը ցերեկային ժամերին կհասնի +28․․․+32
13:24 02/04/2021  |  ԼՐԱՀՈՍԱրաբական թերակղզուց արևադարձային տաք օդի ալիք կներթափանցի Հայաստան. Երևանում սպասվում է մինչև +27
18:30 01/04/2021  |  ԻՐԱԶԵԿՄԱՆ ՀԱՐԹԱԿՍպասվում են կարճատև տեղումներ
17:24 31/03/2021  |  ԻՐԱԶԵԿՄԱՆ ՀԱՐԹԱԿՋերմաստիճանը աստիճանաբար կբարձրանա 3-5 աստիճանով
18:05 29/03/2021  |  ԻՐԱԶԵԿՄԱՆ ՀԱՐԹԱԿՕդի ջերմաստիճանն աստիճանաբար կբարձրանա 6-8 աստիճանով
15:14 27/03/2021  |  ՄեկնաբանությունՍպասվում է բացասական ջերմաստիճան, օդում՝ -3...-4, հողի մակերևույթին՝ -5…-7 աստիճան

Надвигающийся на Армению циклон с Черного моря остудит “летний” пыл апреля 04/08/2021   15:43  |  Информационная платформа
Проникшие на территорию Армении с Аравийского полуострова теплые воздушные потоки стали причиной аномально высокого температурного фона. Как сообщили в Центре гидрометеорологии и мониторинга МЧС Армении, в первой декаде апреля такая высокая температура в стране в последний раз наблюдалась в 1975 году.
Самая высокие температуры 7-го апреля были зарегистрированы в Мегри – 29 градусов тепла, в Араратской долине – до 26 градусов, однако, согласно прогнозам, сегодня и завтра в долинах Сюника ожидается до 30-32 градусов выше нуля, а в Араратской долине и в Ереване – 27-29 градусов тепла, что на 8-10 градусов выше климатической нормы.
Проникновение волны теплого воздуха в Армению прервется с 10-го апреля; она уступит свое место циклону, приближающемуся с Черного мора.
10-14 апреля в большинстве областей республики, особенно, после полудня ожидаются кратковременные грозовые дожди. Во время грозы скорость ветра будет достигать 20-25 метров в секунду.
Температура воздуха начнет понижаться с 10-го апреля, и в период 10-13 апреля по всей территории страны температура понизится на 10-12 градусов, приблизившись к климатической норме.