Գլուխ եմ խոնարհում այն մայրերի, քույրերի, կանանց ու դուստրերի առջև, ում մերձավորները նահատակվել են հանուն հայրենիքի պաշտպանության. ԱՀ նախագահ 04/07/2021   10:27  |  Մեկնաբանություն
Արցախի նախագահ Արայիկ Հարությունյանը շնորհավորել է Մայրության և գեղեցկության տոնի առթիվ:
«Սիրելի՛ հերոս հայուհիներ,
Թանկագի՛ն մայրեր, քույրեր, տատիկներ, կանայք ու դուստրեր,
Սովորաբար այս օրը մենք ձեզ ենք հղում շնորհավորանքի ու երախտագիտության անկեղծ ու ջերմ խոսքեր, մաղթում, որ լինեք միշտ առողջ, ուրախ ու երջանիկ, որ խաղաղություն տիրի ձեր օջախներում և հայրենիքում։
Սակայն, այսօր իրարամերժ զգացմունքները ծանրացել են մեր հոգիներում․ մի կողմից՝ անասելի ցավն ու կսկիծը, տառապանքն ու դառնությունը, որ հնարավոր չէ մեղմել ոչ մի խոսքով, իսկ մյուս կողմից՝ նոր ուժ գտնելու և վերապրելու հրամայականը, որ ծառացած է բոլորիս առջև։
Այսօր ես նախևառաջ գլուխ եմ խոնարհում բոլոր այն մայրերի, քույրերի, կանանց ու դուստրերի առջև, ում մերձավորները նահատակվել են հանուն հայրենիքի պաշտպանության, նրանց, ովքեր դեռ սպասում են իրենց հարազատներին՝ հոգու խորքում փայփայելով հույսի շողը, որ նորից կտեսնեն ու կգրկեն իրենց սիրելիներին։ Թող իրականություն դառնան ձեր նվիրական երազանքները, և թող այլևս արհավիրքները շրջանցեն ձեզ՝ ձեր կյանքի ճանապարհին։
Սիրելի՛ կանայք՝ Արցախում, Հայաստանում և Սփյուռքում,
Հայ կինը միշտ աչքի է ընկել իր տոկունությամբ, իմաստնությամբ, անմնացորդ ու անձնազոհ նվիրվածությամբ։ Իմ մաղթանքն է, որ ձեր տված սերն ու ջերմությունը, հոգատարությունն ու բարությունը վերադարձվեն ձեզ բազմակի անգամ։
Աստված պահապան լինի ձեզ և ձեր ընտանիքներին»,- ասված է ԱՀ նախագահի Ֆեյսբուքի գրառման մեջ:
22:45 01/04/2021  |  ՄեկնաբանությունՄիայն այս փաստը, բավական պետք է լիներ, պնդելու համար, որ գործ ունենք ոչ թե հայրենասեր առաջնորդի, այլ ցինիկ և էժան պոպուլիստի հետ. Մելիք-Շահնազարյանը՝ ԱՀ նախագահի մասին
14:43 01/04/2021  |  ԼՐԱՀՈՍՕրակարգում Արցախի տարածքային ամբողջականության քաղաքական ճանապարհով վերականգնումն է՝ առնվազն նախկին ԼՂԻՄ սահմաններում. Արայիկ Հարությունյան
12:43 29/03/2021  |  ԼՐԱՀՈՍԱրայիկ Հարությունյանն ու Ռուստամ Բադասյանը քննարկել են արդարադատության ոլորտում փոխգործակցությանը վերաբերող հարցեր
17:15 24/03/2021  |  ԼՐԱՀՈՍԳույք կորցրած քաղաքացիների ակնկալիքները պետք է ձևավորվեն պետության հնարավորություններին համահունչ. Արայիկ Հարությունյան

Президент Арцаха: склоняю голову перед теми матерями, сестрами, женами и дочерьми, чьи родные погибли во имя защиты Родины 04/07/2021 12:48 | Лента новостей
Президент Республики Арцах направил поздравительное послание по случаю Дня материанста и красоты. Текст послания опубликован на странице Арутюняна в Facebook.
"Дорогие героические армянки!
Дорогие матери, сестры, бабушки, жены и дочери!
Как правило в этот день мы посвящаем вам искренние и теплые поздравления и слова благодарности, желаем здоровья, радости, счастья и мира вашим домам и Родине.
Но сегодня наши души отягощены противоречивыми чувствами: с одной стороны, невыразимые боль и скорбь, страдания и горечь, которые невозможно смягчить ни одним словом, а с другой – необходимость найти в себе новые силы и пережить все это.
Сегодня я, в первую очередь, склоняю голову перед теми матерями, сестрами, женами и дочерьми, чьи родные погибли во имя защиты Родины, кто все еще ждет своих родных, лелея в глубине души лучик надежды на то, что вновь увидит и обнимет любимого. Пусть сбудутся ваши заветные желания, и отныне ни одно несчастье не омрачит ваш жизненный путь.
Дорогие женщины в Арцахе, Армении и Диаспоре!
Армянская женщина всегда отличалась стойкостью, мудростью, всецелой и самоотверженной преданностью. Желаю, чтобы подаренные вами любовь и тепло, забота и добро возвращались вам в тысячекратном размере. Да хранит Господь Бог вас и ваши семьи".