Դատարանը մերժել է Տիրան Խաչատրյանի գործով հայցի ապահովման միջոց կիրառելու մասին միջնորդությունը 04/06/2021   12:42  |  Վարչական իրավունք
ՀՀ վարչական դատարանը՝ դատավոր Դանիել Դանիելյանի նախագահությամբ, մերժել է ՀՀ ԶՈՒ ԳՇ պետի նախկին տեղակալ Տիրան Խաչատրյանի գործով հայցի ապահովման միջոց կիրառելու մասին միջնորդությունը։
Հիշեցնենք, որ Տիրան Խաչատրյանը դատական կարգով վիճարկել է իրեն պաշտոնից ազատելու մասին որոշումը։ Մարտի 23-ին նա երկրորդ հայցադիմումն է ներկայացրել դատարան՝ ընդդեմ ՀՀ ՊՆ նախարար Վաղարշակ Հարությունյանի և ՀՀ ԶՈՒ ԳՇ-ի։
Ներկայացված երկրորդ հայցադիմումով Տիրան Խաչատրյանը պահանջում է անվավեր ճանաչել ՊՆ նախարարի՝ փետրվարի 26-ի հրամանը, որի համաձայն՝ գեներալ-լեյտենանտ Խաչատրյանը թողնվել է կադրերի ռեզերվում։ Բացի դա՝ հայցվորը պահանջում է անվավեր ճանաչել նաև մարտի 15-ի հրամանը, որով նախարարը ետ է կանչել Խաչատրյանին արձակուրդից և հանձնարարել ԳՇ պետի ժամանակավոր պաշտոնակատար գեներալ-լեյտենանտ Գալստյանին՝ անձնակազմի ցուցակից դուրս հանել Տիրան Խաչատրյանին։
Խաչատրյանը նաև պահանջում է դատարանից՝ բարենպաստ վարչական ակտ ընդունելու և իրեն ԳՇ պետի առաջին տեղակալի պաշտոնում վերականգնելուն պարտավորեցնել, որպես ածանցյալ պահանջ՝ Տիրան Խաչատրյանին ներառել ՀՀ պաշտպանության նախարարության 10950 զորամասի անձնակազմի ցուցակներում և բոլոր տեսակների բավարարումները տրամադրելու մասին։ Նշված հայցադիմումը մակագրվել է Դանիել Դանիելյանին, որը մարտի 30-ին վարույթ է ընդունել այն։ Բացի դա՝ Խաչատրյանը հայցի ապահովման միջոց կիրառելու մասին միջնորդություն է ներկայացրել դատարան՝ նշելով, որ հայցվորի հայցի ժամանակավոր բավարարումը, կարող է ապահովել ինչպես հայցվորի արդար դատաքննության իրավունքի գործնականում արդյունավետ իրացման հնարավորությունը, այնպես էլ ՀՀ զինված ուժերի գլխավոր շտաբի բնականոն գործունեությունը՝ հաշվի առնելով, որ ՀՀ զինված ուժերի գլխավոր շտաբի պետի առաջին տեղակալի պաշտոնը թափուր չի լինի, և այդ հարցում առկա կլինի որոշակիություն, հետևաբար նշված միջոցի կիրառումն ուղղված է բացառապես հետագայում հայցի հնարավոր բավարարման դեպքում դատական ակտի կատարման ապահովմանը:
Ըստ հայցվոր Տիրան Խաչատրյանի՝ այս պայմաններում ավելի քան ակնհայտ է, որ իրեն զորամասի անձնակազմի ցուցակներից հանումը պետք է տեղի ունենար արձակուրդից վերադառնալուց հետո միայն, որը, սակայն, ՀՀ պաշտպանության նախարարի և ՀՀ զինված ուժերի գլխավոր շտաբի պետի հրամանների պատճառով չի իրականացվել, որպիսի փաստերի համադրությունը ևս վկայում է նրա մասին, որ գործող օրենսդրական կարգավորումների անտեսման պայմաններում ՀՀ պաշտպանության նախարարի գործողություններն ուղղված են եղել բացառապես հայցվորի կողմից իր զբաղեցրած՝ ՀՀ զինված ուժերի գլխավոր շտաբի պետի առաջին տեղակալի պաշտոնի ազատմանը և հեռացմանը:
«Փաստինֆո»-ի հաղորդմամբ՝ դատարանը գտել է, որ տվյալ դեպքում բացակայում է ներքին համոզմունք այն մասին, որ պատասխանողին բարենպաստ վարչական ակտ ընդունելու և Տիրան Խաչատրյանին ՀՀ զինված ուժերի գլխավոր շտաբի պետի առաջին տեղակալի պաշտոնում վերականգնելուն պարտավորեցնելու պահանջի մասով հայցի ապահովման համար միջոցներ չձեռնարկելը կարող է հանգեցնել տվյալ պահանջի շրջանակներում գործով կայացվող դատական ակտի կատարման անհնարինությանը կամ կդժվարացնի դրա կատարումը, ուստի Դատարանը գտնում է, որ հայցվոր Տիրան Խաչատրյանի կողմից ներկայացված հայցի ապահովման մասին միջնորդությունն անհիմն է և ենթակա է մերժման:
Միևնույն ժամանակ դատարանը դատական նիստի օր է նշանակել մայիսի 4-ին՝ ժամը 11։30-ին։
21:47 30/03/2021  |  ԼՐԱՀՈՍՏիրան Խաչատրյանի հայցը դատարանը վարույթ է ընդունել. նա պետք է շարունակի աշխատել. պաշտպան
16:47 11/03/2021  |  ՄեկնաբանությունՏիրան Խաչատրյանի դիմումը վարույթ է ընդունվել. Նրան ազատելու հրամանագիրը կասեցվում է. Հայրապետյան
11:37 11/03/2021  |  Քրեական խրոնիկոնՏիրան Խաչատրյանն ընդդեմ նախագահի գործով ԳՇ-ն և վարչապետը ներգրավվել են որպես երրորդ անձ

Дело Тирана Хачатряна: Административный суд Армении отклонил ходатайство о применении меры по обеспечению иска 04/06/2021   13:16  |  Административное право
Административный суд Армении под председательством судьи Даниела Даниеляна отклонил ходатайство о применении меры по обеспечению иска по делу бывшего заместителя начальника Генштаба ВС Армени Тирана Хачатряна.
Напомним, Тиран Хачатрян в судебном порядке оспорил решение о своем увольнении. 23 марта он подал второй иск в суд против министра обороны Армении Вагаршака Арутюняна и Генштаба ВС РА.
Хачатрян также требует от суда вынести благоприятствующий административный акт и обязать восстановить его в должности первого заместителя главы Генштаба и как производное требование включить его в списки личного состава воинской части. Исковое заявление поступило на рассмотрение к судье Даниелу Даниеляну, который 30 марта принял его к производству. Помимо этого, Хачатрян подал в суд ходатайство о применении меры по обеспечению иска, указав, что временное удовлетворение иска может обеспечить возможность эффективной реализации права на справедливое судебное разбирательство на практике, а также нормальную деятельность Генштаба ВС РА.
Согласно истцу Тирану Хачатряну, в сложившихся условиях более чем очевидно, что исключение его из списков личного состава воинской части должно было произойти только после возвращения из отпуска, что, однако, не произошло из-за приказов министра обороны РА и главы Генштаба ВС РА, и сопоставление этих фактов также свидетельствуют о том, что в условиях игнорирования действующих норм законодательного регулирования действия главы Минобороны были направлены на увольнение и отстранение истца от занимаемой им должности первого заместителя начальника ГШ ВС РА.
Как стало известно “ФактИнфо”, суд посчитал, что в данном случае отсутствует внутреннее убеждение в том, что непринятие мер по обеспечению иска  по части требования о вынесении благоприятствующего ответчику административного акта и восстановлении Тирана Хачатряна в должности первого заместителя начальника Генштаба ВС РА может привести к невозможности или затруднению исполнения выносимого  по делу в рамках данного требования судебного акта. Поэтому суд считает необоснованным поданное Тираном Хачатряном ходатайство о применении меры по обеспечению иска и подлежащим отклонению.