Յուրի Խաչատուրովը և Սեյրան Օհանյանն ունեն արդարացվածի կարգավիճակ 04/06/2021   18:17  |  2-րդ նախագահի գործով դատավարությունը
ՀՀ երկրորդ նախագահ Ռոբերտ Քոչարյանի, պաշտպանության նախկին նախարար Սեյրան Օհանյանի, նախկին փոխվարչապետ Արմեն Գեւորգյանի, ԶՈՒ ԳՇ պետ Յուրի Խաչատուրովի նկատմամբ ՀՀ քրեական օրենսգրքի 300.1-րդ հոդվածով քրեական հետապնդումը դադարեցվեց հանցադեպի բացակայության հիմքով: Երևանի ընդհանուր իրավասության դատարանը՝ դատավոր Աննա Դանիբեկյանի նախագահությամբ, հրապարակեց որոշումը՝նրանց նկատմամբ ՀՀ քրեական օրենսգրքի 300.1-րդ հոդվածով մեղադրանքը արդարացման հիմքով դադարեցնելու և այդ մասով գործի վարույթը կարճելու մասին: Դատարանը միևնույն ժամանակ մերժեց Ռոբերտ Քոչարյանի նկատմամբ ընտրված խափանման միջոց գրավը վերացնելու կամ դրա չափը նվազեցելու մասին միջնորդությունը: Մյուսների նկատմամբ ընտրված խափանման միջոցը դատարանը վերացրել է:
Դատարանը մերժեց նաև ապօրինի քրեական հետապնդում իրականացնելու համար դատախազությանը՝ ներողություն խնդրելուն պարտավորեցնելու մասին փաստաբանների միջնորդությունը: Նախագահող դատավորը պարզաբանեց, որ սույն գործով Յուրի Խաչատուրովը և Սեյրան ՕհանյանըՅուրի Խաչատուրովը և Սեյրան Օհանյանը ձեռք են բերել արդարացվածի կարգավիճակ, քանի որ նրանց վերագրվում էր միայն ՀՀ ՔՕ 300.1֊րդ հոդվածը։
Հաշվի առնելով, որ աշխատանքային օրն ավարտված է, դատական նիստը հետաձգվեց մինչև ապրիլի 13֊ը՝ ժամը 13։00֊ն։
Նշենք, որ մարտի 26-ին ՍԴ-ն ՀՀ քրեական օրենսգրքի 300.1-րդ հոդվածը ճանաչել է Սահմանադրության 78-րդ և 79-րդ հոդվածներին հակասող և անվավեր՝ բավարարելով ՀՀ երկրորդ նախագահ Ռոբերտ Քոչարյանի և Երևանի ընդհանուր իրավասության դատարանի դատավոր Դավիթ Գրիգորյանի դիմումները։
15:45 06/04/2021  |  ԼՐԱՀՈՍՈւնեմ տվյալներ՝ իշխանությունը բանավոր ցուցում է տվել է Սյունիքի հատվածներից զորքը հեռացնելու.Սեյրան Օհանյան

Сейран Оганян и Юрий Хачатуров имеют статус оправданных 04/06/2021 18:35 | Суд по делу второго президента РА
Уголовное преследование по статье 300.1 УК РА(свержение конституционного строя) в отношении второго президента Армении Роберта Кочаряна, бывшего министра обороны РА Сейрана Оганяна, экс-начальника Генштаба ВС РА Юрия Хачатурова и бывшего вице-премьера РА Армена Геворкяна прекращено ввиду отсутствия события преступления.
Суд общей юрисдикции Еревана под председательством судьи Анны Данибекян огласил решение о снятии в отношении них обвинения по статье 300.1 УК на основании оправдания и прекращении производства по делу по этой части. Суд при этом отклонил ходатайство об отмене избранной в отношении Роберта Кочаряна меры пресечения в виде залога или уменьшении размера суммы. Суд при этом постановил отменить меру пресечения остальным.
Суд также отклонил ходатайство адвокатов, требовавших обязать прокуратуру принести извинения за незаконное уголовное преследование. Судья пояснила, что Юрий Хачатуров и Сейран Оганян приобрели по данному делу статус оправданных, так как им инкриминировали лишь статью 300.1֊ УК РА.
Ввиду окончания рабочего дня слушания были перенесены на 13 апреля 13:00. Отметим, что 26 марта КС признал статью 300.1 Уголовного кодекса РА противоречащей статьям 78 и 79 Конституции и недействительной, удовлетворив заявления второго президента Роберта Кочаряна и судьи суда общей юрисдикции Еревана Давида Григоряна.