3716 դիակ և մասունք անցել է դատաբժշկական փորձաքննություն, 312 փորձանմուշ գտնվում է ԴՆԹ փորձաքննության փուլում. ԱՆ 03/30/2021   15:34  |  Ադրբեջանական ռազմական ագրեսիա-2020
2020 թվականի սեպտեմբերի 27-ից մինչև 2021 թվականի մարտի 22-ը ներառյալ կատարվել է 3716 դիակի և մասունքի դատաբժշկական փորձաքննություն, AntiFake.am-ի հարցմանն ի պատասխան տեղեկացրել են ՀՀ առողջապահության նախարարությունից։
Մարտի 22-ի դրությամբ 312 մարմնի և մասունքի փորձանմուշ գտնվում է ԴՆԹ փորձաքննության փուլում, հայտնել են առողջապահության նախարարությունից։
Հիշեցնենք, որ հարցման պատասխանում նշված ամսաթվից ընդամենը երկու օր առաջ՝ մարտի 20-ին, Նիկոլ Փաշինյանը Արագածոտնի մարզ կատարած այցի ժամանակ հայտարարել էր, որ «այսօրվա դրությամբ պաշտոնապես հաստատված 3250 զոհ ունենք»։ Փաշինյանը հայտարարել էր նաև, որ «այսօրվա դրությամբ ունենք 189 ընտանիք, որոնք ԴՆԹ նմուշ են հանձնել և սպասում են փորձաքննության»։
Փետրվարի 18-ին ՀՀ գլխավոր դատախազ Արթուր Դավթյանի կողմից անցկացված խորհրդակցության ընթացքում հայտարարվել են ՀՀ զինվորական դատախազության տվյալները, համաձայն որի` միայն 2020 թվականին նույնականացվել  է 3389 զինծառայողի մարմին:
ԱՀ ՆԳ նախարարության ԱԻՊԾ տվյալների համաձայն՝ զինադադարից հետո Արցախում հայտնաբերվել է ընդհանուր 1524 աճյուն։
Սեպտեմբերի 27-ից ի վեր հրապարակվել է Արցախի դեմ ադրբեջանական ագրեսիայի հետևանքով զոհված զինծառայողների 2585 անուն:
Հիշեցնենք, որ Ազգային ժողովում փոխվարչապետ Տիգրան Ավինյանը, իսկ Արագածոտնի մարզում վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանը հայտարարել են, որ զոհերի թիվը 4000-ից չի անցնի, մինչդեռ ոչ պաշտոնական աղբյուրները հայտնում են մինչև 5000 զոհի մասին։
14:57 22/03/2021  |  Ադրբեջանական ռազմական ագրեսիա-2020ՊԲ-ն հրապարակել է հայրենիքի պաշտպանության համար նահատակված ևս 192 զինծառայողի անուն
11:55 20/03/2021  |  Ադրբեջանական ռազմական ագրեսիա-2020Տիգրանն ընտրեց հավերժության ճանապարհը
12:06 15/03/2021  |  Ադրբեջանական ռազմական ագրեսիա-2020ՊԲ-ն հրապարակել է հայրենիքի պաշտպանության համար մղված մարտերում նահատակված ևս 96 զինծառայողների անուն

3716 тел и останков прошли судмедэкспертизу, 312 образцов находятся на стадии экспертизы ДНК - Минздрав 03/30/2021 16:17 | Азербайджанская военная агрессия-2020
Министерство здравоохранения Республики Армения в ответ на запрос AntiFake.am сообщило, что с 27 сентября 2020 года по 22 марта 2021 года, была проведена судебно-медицинская экспертиза 3716 тел и останков.
По состоянию на 22 марта, 312 образцов находятся на стадии экспертизы ДНК, сообщили в Минздраве.
Издание напоминает, что всего за два дня до упомянутой в ответе запроса даты, в частности, 20 марта, Никол Пашинян в ходе визита в Арагацотскую область заявил, что «по состоянию на сегодняшний день у нас есть 3.250 официально подтвержденных жертв». Пашинян также заявил, что «на сегодняшний день у нас есть 189 родителей, которые сдали ДНК-тест и ожидают результатов экспертиз».
На совещании, проведенном генеральным прокурором РА Артуром Давтяном, были представлены данные военной прокуратуры РА. Согласно этим данным, только в 2020 году идентифицированы 3389 тел военнослужащих.
Согласно данным ГСЧС МВД Арцаха, после прекращения огня было найдено 1524 тела.
Начиная с 27 сентября, было обнародовано 2585 имен армянских военнослужащих, погибших в результате азербайджанской агрессии.
СМИ напоминает, что вице-премьер Тигран Авинян, а в Арагацотнской области премьер-министр Никол Пашинян заявили, что число жертв не превысит 4000 человек, в то время как неофициальные источники сообщают примерно о 5000 жертвах.