Ոստիկանությունում ստուգողական գործողություններ են իրականացվում՝ դատավոր Մհեր Պետրոսյանի դիմումի վերաբերյալ 03/29/2021   12:47  |  ԼՐԱՀՈՍ
ՀՀ ոստիկանությունը դատախազությունից ստացել է ՀՀ վարչական դատարանի դատավոր Մհեր Պետրոսյանի՝ ԲԴԽ-ին ուղղված դիմումը, ստուգողական գործողություններ են իրականացվում։ Այս մասին «Փաստինֆո»-ն տեղեկացավ ՀՀ ոստիկանության լրատվական ծառայությունից։
Հիշեցնենք, որ Մ.Պետրոսյանի նկատմամբ ճնշման միջոցներն սկսվել են ՀՀ ԶՈՒ ԳՇ նախկին պետ Օնիկ Գասպարյանի հայցադիմումը վարույթ ընդունելու որոշում կայացնելուց հետո: Նշված որոշումը դատական տեղեկատվական համակարգում ներբեռնվելուց հետո ԱԱԾ ներքին անվտանգության վարչության պետ Հրայր Ավետիսյանը մեկ այլ աշխատակցի հետ շտապել են վարչական դատարան՝ փորձելով հանդիպել դատավորի հետ՝ մինչ նա կհասցներ քննության առարկա դարձնել հայցի ապահովման միջնորդությունը։
Դատավորը հրաժարվել էր ընդունել ԱԱԾ աշխատակիցներին ու նրանց այցի մասին տեղեկացրել ԲԴԽ-ին: Այդուհանդերձ, դատավորը քննարկել է փաստաբանների միջնորդությունն ու հայցի ապահովման միջոց կիրառելու որոշում կայացրել: Դատավորի համարձակ վարքագիծը ու կոնտակտի դուրս չգալու քայլը խիստ «բարկացրել» է ԱԱԾ պաշտոնյային, որը որոշ զրույցներում սպառնացել է «նստեցնել» դատավորին։
Վերջինս իրեն ուղղված սպառնալիքների մասին մարտի 25-ին գրավոր դիմում է ներկայացրել ԲԴԽ, ինչից անմիջապես հետո ԲԴԽ-ում կազմակերպվել է քննարկում, լսվել է դատավոր Մհեր Պետրոսյանին: Կայացած քննարկումից հետո ԲԴԽ-ն ՀՀ գլխավոր դատախազություն է ուղարկել Վարչական դատարանի դատավոր Մհեր Պետրոսյանի՝ ԲԴԽ-ին ուղղված դիմումի պատճենը՝ ՀՀ դատախազության լիազորությունների շրջանակում դիմումում բարձրացված հարցերի լուծման ուղղությամբ անհրաժեշտ միջոցներ ձեռնարկելու համար:

Полиция Армении начала проверку в связи с обращением судьи по делу Оника Гаспарянаа 03/29/2021   13:03  |  Лента новостей
Полиция Армении получила от Прокуратуры обращение судьи Административного суда РА Мгера Петросяна  к Высшему судебному совету(ВСС); проводится проверка. Об этом “ФактИнфо” сообщили в пресс-службе Полиции РА.
Напомним, давление на судью М. Петросяна началось после вынесения решение о принятии искового заявления бывшего начальника Генштаба ВС РА Оника Гаспаряна к производству. После размещения на портале судебной информационной системы упомянутого решения о принятии искового заявления Оника Гаспаряна к производству, начальника управления внутренней безопасности СНБ Грайр Аветисян и еще один сотрудник ведомства поспешили в Административный суд, пытаясь встретиться с судьей прежде, чем он успел бы рассмотреть ходатайство об обеспечении иска. Судья отказался принять сотрудников СНБ и проинформировал об их визите ВСС.
Тем не менее, судья рассмотрен ходатайство адвокатов и вынес решение об обеспечении иска. Смелое поведение судьи и отказ выходить на контакт сильно “разгневали” чиновника СНБ, который в разговорах грозился “посадить” судью.
Последний в связи с угрозами в свой адрес 25 марта представил письменное заявление в Высший судебный совет. После этого в ВСС организовали обсуждение и заслушали судью Мгера Петросяна. После состоявшегося обсуждения Высший судебный совет направил в Генеральную прокуратуру РА копию обращения Мгера Петросяна к ВСС для принятия в рамках полномочий Прокуратуры РА необходимых мер по решению поднятых в заявлении вопросов.