Հրատապ. Ասկերանում ադրբեջանցիները քարերով հարվածել են հայերի ավտոմեքենային 03/26/2021   14:21  |  ՀՐԱՏԱՊ ԹԵՄԱ
Երեկ, ժամը 13:30-ի սահմաններում Ասկերանի շրջանի Սարուշեն-Կարմիր գյուղ ճանապարհահատվածին միջադեպ է տեղի ունեցել հայերի և ադրբեջանցիների միջև:
Ռուսական խաղաղապահ ուժերի ուղեկցությամբ ընթացող ադրբեջանական ավտոշարասյան թափքից, ադրբեջանցի զինծառայողները քարերով հարվածներ են հասցրել նույն ճանապարհով ընթացող հայկական մեքենաների վրա,ինչի հետևանքով վնասվել է Լենտրուշ Բաբայանի վարած ՎԱԶ 21-07 մակնիշի ավտոմեքենայի դիմապակին:
Միջադեպից հետո Լ.Բաբայանը և նույն ճանապարհով ընթացող մեկ այլ վարորդ փակել են միջշրջանային ճանապարհը, կանգնեցրել շարասյունը և բացատրություն պահանջել ռուս խաղաղապահներից ինչպես նաև ադրբեջանցի պատասխանատու սպայից:
Ըստ Լ.Բաբայանի, ադրբեջանցի սպան, որը ռուսաց լեզվով պատշաճ չէր հաղորդակցվում, լուսանկարել է մեքենան, խոստացել, որ անպայման կզեկուցի իրենց վերադասին, իսկ ռուս ուղեկցողները միջադեպի համար ներողություն են խնդրել, նշել, որ վնասը կփոխհատուցվի:
Դեպքի բոլոր մանրամասները պարզելու համար, տուժողը հարցաքննվել է Ոստիկանության Ասկերանի շրջանային բաժնում: Մեքենայի լուսանկարները, ինչպես նաև ռուսերեն թարգմանությամբ բացատրությունը ներքին գործերի նախարար Կարեն Սարգսյանն արդեն փոխանցել է գեներալ Մուրադովին:
Խաղաղապահ զորակազմն այս հարցով արդեն զբաղվում է: Ըստ ռուսական կողմի, խնդիրը ոչ միայն վնասի փոխհատուցումն է, այլ, այսուհետ նմանօրինակ դեպքերի բացառումը:
15:53 25/03/2021  |  ԼՐԱՀՈՍԱԺ-ն ընդունեց ռուսերենին պաշտոնական լեզվի կարգավիճակ տվող օրինագիծը
09:57 25/03/2021  |  ՄամուլԱրդյո՞ք իշխանությունը «ձեռքերը լվացել» է Արցախից․ «Փաստ»
09:56 23/03/2021  |  ՄամուլԱնցել է չորս ամիս, բայց Արցախում 68 հազարական դրամները չեն ստացել. «Հրապարակ»
11:18 21/03/2021  |  ԼՐԱՀՈՍԱրցախի Կարմիր Շուկա գյուղի 48–ամյա բնակիչը կորել է
12:13 19/03/2021  |  Քրեական խրոնիկոնԱրցախի ոստիկանությանը սոցիալական աջակցության փաստաթղթերի կեղծման վերաբերյալ նյութեր են փոխանցվել
10:20 09/03/2021  |  ԼՐԱՀՈՍԶենք-զինամթերքի վնասազերծման աշխատանքներ են նախատեսվում Մարտակերտում և Մարտունիում
14:16 06/03/2021  |  ԼՐԱՀՈՍԱրցախում աշխատանքային ժամերից դուրս խստիվ արգելվել է օգտագործել դատախազության ծառայողական ավտոմեքենաները
12:32 05/03/2021  |  ԼՐԱՀՈՍԱրցախում թանկարժեք մեքենաների աճուրդին մասնակցության 2 հայտ է ներկայացվել

Азербайджанцы забросали камнями армянскую машину в Арцахе 03/26/2021 16:10 | Актуальная тема
Азербайджанские военнослужащие закидали камнями армянскую машину в Арцахе. Инцидент произошел накануне днем на дороге Сарушен-Кармир Гюх Аскеранского района. Подробности происшествия представила полиция Арцаха.
"Вчера, около 13:30, азербайджанские военнослужащие, которые в составе колонны проезжали в сопровождении российских миротворцев, забросали камнями армянские машины, повредив лобовое стекло ВАЗ 21-07. За рулем автомобиля находился Лентруш Бабаян", — говорится в сообщении.
После инцидента Л. Бабаян и еще один водитель перекрыли межрайонную дорогу, остановив колонну, и потребовали объяснений у российских миротворцев, а также у азербайджанского офицера.
Как сообщил Бабаян, азербайджанский офицер, который плохо говорил по-русски, сфотографировал машину и пообещал сообщить вышестоящему начальству. Российские миротворцы принесли извинения за инцидент, отметив, что ущерб будет возмещен.
Для установления всех обстоятельств произошедшего пострадавший был допрошен в Аскеранском районном отделе Полиции.
Министр внутренних дел Арцаха Карен Саркисян уже представил генералу Рустаму Мурадову снимки и объяснительную на русском языке.
"Миротворческий контингент этим вопросом уже занимается. Российская сторона считает, что проблема заключается не только в возмещении ущерба, но и в исключении повторения подобных инцидентов в будущем",-отмечается в сообщении.