Մեխակավանի սբ. Աստվածածին և Շուշիի «Կանաչ ժամ» եկեղեցին ավիրելու փաստերը քննության առարկա կդարձվեն քրեական գործի շրջանակներում. Աբրահամյան 03/25/2021   18:09  |  Մեկնաբանություն
Մեխակավանի ս. Աստվածածին եկեղեցին հիմնահատակ ավերելու, նաև Շուշիի «Կանաչ Ժամ» կամ Սուրբ Հովհաննես Մկրտիչ եկեղեցին ավերելու փաստերը կդարձվեն քննության առարկա։ Նման գրառում է  կատարել գլխավոր դատախազի խորհրդական Գոռ Աբրահամյանը։
«Ադրբեջանի կողմից Արցախի Հանրապետության դեմ սանձազերծված և իրականացված ագրեսիվ պատերազմի, դրա ընթացքում մարդկության ու խաղաղության դեմ գործված հանցագործությունների, միջազգային սովորութային մարդասիրական իրավունքի նորմերի կոպտագույն խախտումների դեպքերի առթիվ  ՀՀ զինվորական դատախազության հսկողության և դատավարական ղեկավարման ներքո քննվող հսկայածավալ քրեական գործի շրջանակներում:
Այդ քրեական գործով քննության հիմնական ուղղություններից մեկն էլ հենց  ադրբեջանական զինուժի վերահսկողության տակ անցած տարածքներում հայկական պատմական հուշարձանները, պատմական կամ մշակութային առանձնակի արժեք ունեցող առարկաները, ծագումով հայերի գերեզմանները ոչնչացնելու, վնասելու կամ պղծելու արձանագրված դեպքերն են՝ դրանցով իրավական գնահատականներ տալու, հանցագործություն կատարած անձանց պատասխանատվության ենթարկման նպատակով»,- նշել է նա։
16:47 25/02/2021  |  ԼՐԱՀՈՍԴատախազությունը հրահանգ կատարող չէ և չկա առհասարակ նման բան. Գոռ Աբրահամյան
10:24 02/02/2021  |  ՄեկնաբանությունՍպա Անդրանիկ Պողոսյանի դեմ քրեական գործ չի հարուցվել. Աբրահամյան
21:39 30/01/2021  |  ՄեկնաբանությունՄիտումնավոր կատարվում է իրողությունների խեղաթյուրում, և դատախազին վերագրվում են մտացածին մտքեր. Գոռ Աբրահամյան
12:51 19/01/2021  |  ԼՐԱՀՈՍԸնթացիկ քրեական վարույթները նեղ անձնական միջավայրում քննարկելու առարկա չեն. Գոռ Աբրահամյան
16:36 15/01/2021  |  ԼՐԱՀՈՍՔրեական գործ է հարուցվել «Այբ» կրթական հիմնադրամի կողմից իրականացվող ծրագրի շրջանակում առերևույթ հափշտակություն կատարելու դեպքի առթիվ
14:10 27/12/2020  |  Քրեական խրոնիկոնՀԱՊԿ-ի հրապարակված փաստաթղթերի մասին տեղեկությունները, հրապարակումները Դատախազության կողմից ուղարկվում են ՀՀ ՀՔԾ
12:51 27/12/2020  |  Քրեական խրոնիկոնԴատարանը մերժել է ցուցարարին կալանավորելու միջնորդությունը
19:10 08/12/2020  |  ՄեկնաբանությունՀամացանցում ռազմական պարագաների առուվաճառքի հայտարարությունների մասին նյութերն ուղարկվել են ՌՈ. Գոռ Աբրահամյան

Факты уничтожения и разрушения армянских церквей в Мехакаване и Шуши станут предметом расследования в рамках уголовного дела - Абрамян 03/25/2021   20:05  |  Комментарий
Факты уничтожения до оснований церкви Святой Богородицы в Мехакаване и  разрушения Зеленой часовни("Канач жам") или церкви Св. Ованнеса Мкртича(Святого Иоанна Крестителя) в Шуши станут предметами расследования. Об этом на своей странице в Facebook советник генерального прокурора Армении написал Гор Абрамян.
Упомянутые факты станут предметом расследования в рамках расследуемого в военной прокуратуре масштабного уголовного дела по фактам развязанной Азербайджаном агрессивной войны против Республики Арцах,   совершенных в ходе нее преступлений против человечества и мира, грубейших нарушений норм международного гуманитарного права.
"Одним из основных направлений расследования этого уголовного дела являются случаи уничтожения, повреждения или осквернения армянских исторических памятников, предметов, имеющих особую историческую или культурную ценность, кладбищ армян на территориях, перешедших под контроль азербайджанских вооруженных сил, с целью дачи им правовой оценки и привлечения к ответственности лиц, совершивших преступление", — отметил он.