Դատավոր Մհեր Պետրոսյանին ճնշելու գործը վստահված է եղել ԱԱԾ ներքին անվտանգության վարչության պետին. Նոր մանրամասներ 03/24/2021   19:25  |  ՀՐԱՏԱՊ ԹԵՄԱ
«Փաստինֆո»-ի տեղեկություններով՝ ՀՀ ԶՈՒ ԳՇ նախկին պետ Օնիկ Գասպարյանի հայցադիմումը քննող դատավոր Մհեր Պետրոսյանին վերահսկելու, ճնշելու գործը հանձնարարվել է ԱԱԾ ներքին անվտանգության վարչության պետ Հրայր Ավետիսյանին։  Եւ հենց նա է մարտի 17-ին այցելել վարչական դատարան՝ հանդիպելու դատավորին, ում հրաժարվել էր ընդունել Մ.Պետրոսյանը։
Ինչպես արդեն տեղեկացրել ենք՝ Օնիկ Գասպարյանի հայցադիմումը վարույթ ընդունելու մասին որոշումը դատական տեղեկատվական համակարգում ներբեռնվելուց հետո ԱԱԾ երկու աշխատակից շտապել են վարչական դատարան՝ փորձելով հանդիպել դատավորի հետ՝ մինչ նա կհասցներ քննության առարկա դարձնել հայցի ապահովման միջնորդությունը։ Դատավորը հրաժարվել էր ընդունել ԱԱԾ աշխատակիցներին։
ԱԱԾ աշխատակիցներն այցելել են դատավոր Մհեր Պետրոսյանին, փորձել մուտք գործել նրա աշխատասենյակ
«Փաստինֆո»-ին հաջողվեց պարզել, որ ԱԱԾ աշխատակիցը, որի հետ հանդիպումը մերժել էր դատավորը, եղել է անձամբ ԱԱԾ ներքին անվտանգության վարչության պետ Հրայր Ավետիսյանը։  Վերջինս ՆԱՎ-ի պետ նշանակվել է վերջերս, իսկ մինչ այդ աշխատել է  ԱԱԾ-ի հենց այն ստորաժանումում, որը  զբաղվել է դատախազների, դատավորների եւ ընդհանրապես իրավապահ մարմիններին վերաբերող հարցերով։ Ասել է թե՝ նրան համարել են համակարգին ծանոթ մարդ ու Օնիկ Գասպարյանի գործով դատավորին վերահսկելու դերը վերապահել նրան, ինչն էլ տապալել է։
Դատավորի համարձակ վարքագիծը ու կոնտակտի դուրս չգալու քայլը խիստ «բարկացրել» է ԱԱԾ պաշտոնյային, որը որոշ զրույցներում սպառնացել է «նստեցնել» դատավորին։
Հիշեցնենք, որ ԱԱԾ աշխատակիցների այցից հետո է դատավորը քննարկել փաստաբանների միջնորդությունն ու հայցի ապահովման միջոց կիրառելու որոշում կայացրել։

Дело о давлении на судью Мгера Петросяна было доверено главе одного из управлений СНБ – новые подробности 03/24/2021   21:45  |  Актуальная тема
По сведениям “ФактИнфо”, дело о давлении на судью Мгера Петросяна, рассматривающего иск бывшего начальника Генштаба Вооруженных сил Армении Оника Гаспаряна, было поручено главе управления внутренней безопасности Службы национальной безопасности(СНБ)Грайру Аветисяну.Именно он 17 марта посетил Административный суд, чтобы встретиться с судьей. М. Петросян, однако, отказался его принять.
Как уже ранее сообщило агентство, после размещения на портале судебной информационной системы решения о принятии искового заявления Оника Гаспаряна к производству, двое сотрудников СНБ поспешили в Административный суд, пытаясь встретиться с судьей прежде, чем он успел бы рассмотреть ходатайство об обеспечении иска. Судья отказался принять сотрудников СНБ.Сотрудники СНБ нагрянули к судье Мгеру Петросяну и попытались войти в его кабинет“ФактИнфо” удалось выяснить, что сотрудником СНБ, которому судья отказал во встрече, оказался начальник управления внутренней безопасности СНБ Грайр Аветисян. Последний был назначен главой УВБ недавно, а до этого работал именно в том подразделении СНБ, которое занималось вопросами, касающимися прокуроров, судей и правоохранительных органов в целом. Иначе говоря, он считался человеком, знакомым с системой, и роль контроля за судьей по делу Оника Гаспаряна возложили на него, но он ее провалил.
Смелое поведение судьи и отказ выходить на контакт сильно “разгневали” чиновника СНБ, который в разговорах грозился “посадить” судью.
Напомним, что после визита сотрудников СНБ судья рассмотрел ходатайство адвокатов и вынес решение о применении меры по обеспечению иска.