Ալիևը հայտնել է, որ Երևանի հետ բանակցային գործընթաց են սկսել տրանսպորտային հաղորդակցությունների ապաշրջափակման հարցով 03/15/2021   10:57  |  ԼՐԱՀՈՍ
Ադրբեջանի նախագահ Իլհամ Ալիևը հայտարարել է, որ արդեն սկսել են Հայաստանի հետ տրանսպորտային հաղորդակցությունների ապաշրջափակման բանակցային գործընթացը: Ալիևը հայտարարել է նաև, որ Ադրբեջանի և Հայաստանի միջև հաղորդակցությունների ապաշրջափակումը կարող է ելակետ դառնալ, որպեսզի Լեռնային Ղարաբաղի շուրջ հակամարտությունը պատմություն դառնա։ Բաքուն, նրա խոսքով, պատրաստ է դրան, հայտնում է Ռիա Նովոստին։
«Այժմ հակամարտությունն անցյալում է, և մենք պետք է ապագային նայենք: Այսօր մենք քննարկեցինք մեր տեսակետներն ապագան կառուցելու մասին: Կարծում եմ, որ պատերազմից հետո վերջին 4 ամիսները ցույց են տալիս երկու կողմի ձգտումը շրջելու էջն ու կենտրոնանալու ապագայի վրա»,- ասել է Ալիևը:
Ալիևը ԵԱՀԿ գործող նախագահ Ան Լինդեի հետ հանդիպմանը հայտարարել է, որ Բաքուն և Երևանն արդեն բանակցային գործընթաց են սկսել տրանսպորտային հաղորդակցությունների ապաշրջափակման հարցով և որ դա նոյեմբերի 10-ին ստորագրված հայտարարության մասն է: Տեղեկացրել է նաև, որ արդեն մի շարք հանդիպումներ են կայացել տարբեր մակարդակներում:
«Դա կարող է շրջադարձային կետ դառնալ պատերազմի էջն ամբոջովին շրջելու համար: Հաղորդակցությունների բացումը շահավետ կլինի տարածաշրջանի բոլոր երկրների համար, նոր հնարավորություններ կստեղծի»,- ասել է Ալիևը։
09:32 19/11/2020  |  ՄամուլԱդրբեջանն իր հաղթանակը տարեսկզբին էր ծրագրել. «Ժողովուրդ»
16:18 09/11/2020  |  ԼՐԱՀՈՍՀՀ ԱԳՆ մամուլի խոսնակի մեկնաբանությունը Ադրբեջանի նախագահ Իլհամ Ալիևի՝ «BBC» գործակալությանը տված հարցազրույցում արված հայտարարությունների վերաբերյալ
17:15 30/07/2020  |  Միջազգային լրահոս«Ալիևն ասում է` ընդդիմադիր կուսակցությունը հայերից էլ վատն է» The Washington Post

Алиев заявил о начале переговоров с Арменией по открытию транспортных коммуникаций 03/15/2021   11:10  |  Лента новостей
Баку и Ереван начали обсуждать возобновление транспортного сообщения, что "может стать поворотной точкой" для ситуации в регионе, заявил президент Азербайджана Ильхам Алиев на встрече с председателем ОБСЕ Анн Линде. Об этом сообщает РИА Новости.
"Мы уже начали переговорный процесс с Арменией по открытию коммуникаций. Это часть заявления, подписанного 10 ноября. Уже состоялись ряд встреч на различных уровнях. Это может стать поворотной точкой для того, чтобы полностью закрыть страницу войны. Открытие коммуникаций будет выгодным для всех стран региона, создаст новые возможности, придаст новую динамику. Я открыто говорю, что Азербайджан готов к этому", - приводит слова президента Азербайджана агентство.
По словам Алиева, "конфликт остался в прошлом", стороны должны смотреть в будущее. Он подчеркнул, что "события последних четырех месяцев показали готовность обеих сторон двигаться дальше".
16:08 15/01/2021  |  Карабахский конфликтПутин предложил членам Совбеза РФ обсудить итоги переговоров с Пашиняном и Алиевым