Փաշինյանի օգնականի հետ մեղադրանքի որոշումը համաձայնեցրած եւ նրա հանձնարարությունը կատարած ՔԿ քննիչի լիազորությունները չեն կասեցվել, ծառայողական քննություն չի նշանակվել 03/12/2021   15:25  |  ԼՐԱՀՈՍ
ՔԿ ՀԿԳ քննիչ Արթուր Այվազյանի լիազորությունները ժամանակավորապես կասեցնելու մասին որոշում չի կայացվել։ Այս մասին «Փաստինֆո»-ի հետ զրույցում հայտնեցին ՔԿ-ից։
Ինչպես արդեն տեղեկացրել ենք՝ մամուլում տեսանյութ է տարածվել՝ Փաշինյանի օգնական Աննա Վարդապետյանի կողմից է ՀՖՖ նախկին նախագահ Ռուբեն Հայրապետյանի և նրա որդու՝ Ռաֆիկ Հայրապետյանի նկատմամբ հարուցված քրեական գործերի նախաքննությանը միջամտելու վերաբերյալ։ Տեսանյութում կարելի է տեսնել, որ գործով քննիչ Արթուր Այվազյանն էլեկտրոնային նամակագրությամբ հանձնարարականներ է ստանում Վարդապետյանից, մասնավորապես Ռուբեն Հայրապետյանի և նրա որդուն որպես մեղադրյալ ներգրավելու մասին։ Վարչապետի օգնականի կողմից քննությանն ապօրինի միջամտելու դեպքի առթիվ քրեական գործ դեռ չի հարուցվել։ Համենայն դեպս նման հայտարարություն չի եղել, դատախազությունը միայն հայտնել է, որ նյութերն ուղարկել են ԱԱԾ։ ՔԿ ՀԿԳ քննիչ Արթուր Այվազյանն էլ զեկուցագիր է ներկայացրել այն մասին, որ իր անձնական էլեկտրոնային փոստին ապօրինի հասանելիություն են ստացել և ներբեռնել տեղեկություններ։
«Փաստինֆո»-ն կապ հաստատեց ՀՀ քննչական կոմիտեի հետ՝ պարզելու, թե արդյոք դեպքի կապակցությամբ ծառայողական քննություն նշանակվել է։ Պարզվեց, որ ՀՀ ՔԿ-ում ծառայողական քննություն չի նշանակվել՝ ՔԿ ՀԿԳ քննիչ Արթուր Այվազյանի՝ Փաշինյանի՝ իրավական գծով խորհրդական Աննա Վարդապետյանի կողմից քրեական գործերով հնարավոր միջամտության և քննիչի էլեկտրոնային հասցեին հասանելիություն ունենալու վերաբերյալ դեպքերով։ ՔԿ-ից պարզաբանեցին, որ ծառայողական քննություն, սովորաբար, նշանակվում է կարգապահական խախտումների դեպքում, իսկ այս պարագայում դիմել են դատախազություն՝ քրեադատավարական ընթացակարգով լուծման համար, ուստի՝ ծառայողական քննություն նշանակելու անհրաժեշտություն չկա։ Հետաքրքրվեցինք՝ արդյո՞ք կասեցվել են քննիչի լիազորությունները, թե ոչ, որտեղից հայտնեցին, որ քննիչի լիազորությունները կասեցված չեն։
Նրանց փոխանցմամբ՝ լիազորությունները կասեցվում են ծառայողական քննության կամ քրեական գործի շրջանակներում որպես մեղադրյալ ներգրավված լինելու պարագայում, ինչն այս դեպքում առկա չէ, ուստի՝ այս պահին քննիչի լիազորությունները ժամանակավորապես կասեցնելու հիմքեր չկան։
Հատկանշական է, որ ՀՖՖ նախկին նախագահ Ռուբեն Հայրապետյանի գործով Նիկոլ Փաշինյանի՝ իրավական գծով օգնական Աննա Վարդապետյանի կողմից հնարավոր ապօրինի միջամտության վերաբերյալ հրապարկումները ՀՀ գլխավոր դատախազությունն ուղարկել է ԱԱԾ՝ նյութեր նախապատրաստելու, մինչդեռ՝ ՀՀ քրեական դատավարության օրենսգրքի 190-րդ հոդվածի համաձայն՝ պաշտոնատար անձանց, իրավապահ մարմինների աշխատակիցների կողմից առերեւույթ կատարված հանցագործության դեպքերով նախաքննության կատարումը վերապահված է հատուկ քննչական ծառայությանը եւ ոչ թե ԱԱԾ-ին։ «Փաստինֆո»-ն առավոտյան կապ է հաստատել ԱԱԾ լրատվական ծառայության հետ՝ պարզելու, թե արդյոք նյութեր նախապատրաստվում են, թե ոչ, որտեղից հայտնել են, որ դեռևս պաշտոնապես չեն ստացել ԶԼՄ հրապարակումները և դրա կապակցությամբ պաշտպան Ամրամ Մակինյանի ներկայացրած հանցագործության մասին հաղորդումը։
Նկատենք, որ դեռևս երեկ տեղեկություններ են շրջանառվել առ այն, որ ԱԱԾ-ում քրեական գործը ցանկանում են հարուցել ոչ թե Վարդապետյանի կողմից առերևույթ արդարադատությանը խոչընդոտելու, պաշտոնեական լիազորություններն անցնելու հատկանիշներով, այլ՝ ինֆորմացիայի արտահոսքի վերաբերյալ, ինչի մասին վկայում է նաև այն հանգամանքը, որ գործն ուղարկվել է ոչ թե ՀՔԾ, այլ՝ ԱԱԾ։
13:54 12/03/2021  |  ԼՐԱՀՈՍԵրեք տարի նախաքննությունն իրականացրել է կառավարությունը. փաստաբանը համոզված է
13:35 12/03/2021  |  ԼՐԱՀՈՍՔԿ ղեկավարը պետք է պարզաբանի, թե ով է հանձնարարել քննիչին կատարել Փաշինյանի օգնականի հանձնարարությունները
15:44 11/03/2021  |  ԼՐԱՀՈՍՓաշինյանի օգնականի նկատմամբ քրեական գործ կհարուցվի՞ քննիչի գործունեությանը միջամտելու համար. Փաստի առնչությամբ դատախազությունն ուսումնասիրություն է սկսել
12:56 11/03/2021  |  ՄեկնաբանությունՓաշինյանի օգնականը հանձնարարում է քաղաքական հետապնդման դեպքերով գործին չառնչվող տեղեկատվություն հավաքել. Մակինյան
23:28 10/03/2021  |  ԼՐԱՀՈՍՌուբեն Հայրապետյանի փաստաբանը հանցագործության մասին հաղորդում կներկայացնի. սկանդալային տեսանյութի հետ կապված
23:09 10/03/2021  |  ԼՐԱՀՈՍՆիկոլ Փաշինյանի օգնականը ցուցումներ է տալիս քննիչին՝ ինչ քրեական գործ կարի Ռուբեն Հայրապետյանի որդու դեմ. 168.am
13:26 21/01/2021  |  ՄեկնաբանությունՌուբեն Հայրապետյանի գտնվելու կոնկրետ վայրը մշտապես ՀՀ իրավապահ բոլոր մարմիններին հայտնի է եղել. փաստաբան

Полномочия следователя, выполнявшего поручения помощника Пашиняна, не приостановлены 03/12/2021   16:24  |  Лента новостей
Решения о приостановлении полномочий следователя по особо важным делам Следственного комитета(СК) Армении Артура Айвазяна не вынесено. Об этом “ФактИнфо” сообщили в СК.
Ранее в СМИ появился видеоматериал о вмешательстве советника Пашиняна по юридическим вопроса Анны Вардапетян в предварительное расследование уголовного дела, возбужденного в отношении бывшего президента Федерации футбола Армении(ФФА) Рубена Айрапетяна и его сына Рафика Айрапетяна. На видео можно увидеть, что следователь Артур Айвазян по электронной почте получает от Вардапетян поручения, в частности, о привлечении Рубена Айрапетяна и его сына в качестве обвиняемых. Уголовного дела по факту незаконного вмешательства помощника премьера в расследование еще не возбуждено. По крайней мере, такого заявления не было. Прокуратура лишь сообщила об отправке материалов в Службу национальной безопасности(СНБ). А следователь по особо важным делам СК Артур Айвазян представил рапорт о неправомерном доступе к его личной электронной почте для скачивания информации.
“ФактИнфо” обратилось за уточнениями в Следственный комитет РА, в частности, узнать, назначено ли служебное расследование в связи с этим случаем. В СК пояснили, что служебное расследование, как правило, назначается в случае дисциплинарных нарушений, а в данном случае в Прокуратуру обратились для разрешения в порядке  уголовно-процессуальной процедуры, поэтому необходимости в назначении служебного расследования нет.  Агентство также поинтересовалось, приостановлены ли полномочия следователя или нет. В ведомстве сообщили,  что полномочия следователя не приостановлены. По их словам, полномочия приостанавливаются в случае привлечения в качестве обвиняемого в рамках служебного расследования или уголовного дела, чего в данном  случае нет, посему  оснований для приостановления полномочий  следователя на данный момент нет.
Примечательно, что Генпрокуратура Армении направила публикации о возможном вмешательстве  советником Пашиняна по юридическим вопросам Анной Вардапетян в СНБ для подготовки материалов. Между тем, согласно статье 190 Уголовно-процессуального кодекса РА, производство  предварительного следствия по уголовным делам о предполагаемых преступлениях, совершенных должностными лицами, сотрудниками правоохранительных органов возложено на Специальную следственную службу, а не СНБ. “ФактИнфо” утром обратилось в пресс-центр СНБ, чтобы уточнить, ведется ли  подготовка материалов. В ведомстве сообщили, что официально пока не получали публикаций СМИ и поданного адвокатом Амрамом Макиняном в этой связи заявления о преступлении.
Отметим, что еще вчера муссировались сведения о том, что в СНБ хотят возбудить уголовное дело не по признакам предполагаемого воспрепятствования со стороны Вардапетян правосудию, превышения ею должностных полномочий, а  утечки информации, о чем свидетельствует то обстоятельство, что дело было направлено не в ССС, а в СНБ.
14:10 12/03/2021  |  Лента новостейГлава СК должен пояснить, кто поручил следователю выполнять указания помощника Пашиняна - адвокат
16:14 10/02/2021  |  КомментарийПарад криминально-политических поручений против Рубена Айрапетяна продолжается - адвокат
15:27 30/07/2020  |  Лента новостейАдвокат сообщил о прекращении розыска Рубена Айрапетяна в РФ
09:22 29/05/2020  |  Актуальная темаСуд удовлетворил ходатайство об аресте Рубена Айрапетяна и ещё 4 лиц