Հայաստանը մտադիր է առավել խորացնել հարաբերություններն ԱՄԷ-ի հետ 03/12/2021   11:13  |  ԼՐԱՀՈՍ
Աշխատանքային այցով Արաբական Միացյալ Էմիրություններում գտնվող Հայաստանի Հանրապետության արտաքին գործերի նախարար Արա Այվազյանը հանդիպել է ԱՄԷ արտաքին գործերի և միջազգային համագործակցության նախարար Աբդալլահ բին Զայեդ Ալ Նահյանի հետ:
Նախարար Այվազյանը վերահաստատել է Հայաստանի մտադրությունը՝ առավել խորացնելու հարաբերությունները Արաբական Միացյալ Էմիրությունների հետ՝ որպես կապող օղակ ՀՀ և Ծոցի արաբական երկրների միջև բազմաբնույթ համագործակցության համար:
Նախարարներ Այվազյանը և Ալ Նահյանը հանգամանալից անդրադարձել են երկկողմ օրակարգի հարցերի լայն շրջանակի: Կարևորվել է քաղաքական երկխոսության դինամիկայի պահպանումը, այդ թվում՝ խորհրդակցությունների անցկացման միջոցով:
Որպես առևտրատնտեսական համագործակցության հեռանկարային ուղղություններ՝ առանձնացվել են տեղեկատվական տեխնոլոգիաների, գյուղատնտեսության, պարենային անվտանգության, վերականգնվող էներգիայի, զբոսաշրջության ոլորտները: Այս առնչությամբ ընդգծվել է Հայ-էմիրաթական միջկառավարական համատեղ հանձնաժողովի աշխատանքների շարունակականությունը:
ԱԳ նախարարները կարևորել են ԱՄԷ հայ համայնքի կամրջող դերակատարությունը փոխվստահության վրա խարսխված հայ-էմիրաթական հարաբերությունների ամրապնդման և խորացման գործում: Այդ համատեքստում նախարար Այվազյանը բարձր է գնահատել Արաբական Միացյալ Էմիրությունների իշխանությունների հոգատար վերաբերմունքը հայ համայնքի հանդեպ, որը ԱՄԷ-ի՝ հանդուրժողականության և մշակութային բազմազանության հանձնառության վկայությունն է:
Հանդիպման օրակարգում առանցքային տեղ են զբաղեցրել տարածաշրջանային անվտանգության և կայունության հարցերը: Այս համատեքստում Հայաստանի արտաքին քաղաքական գերատեսչության ղեկավարն ընդգծել է, որ Մերձավոր Արևելքը կարևոր տեղ է զբաղեցնում Հայաստանի համապարփակ անվտանգային միջավայրում, և վերջին իրադարձություններն ի ցույց դրեցին, թե որքանով փոխկապակցված է Հարավային Կովկասի և Մերձավոր Արևելքի անվտանգությունը: Նախարարները համակարծիք են եղել, որ հակամարտությունները չունեն ռազմական լուծում, և ծայրահեղականության ցանկացած դրսևորում սպառնալիք է տարածաշրջանային խաղաղությանը և կայունությանը:
12:39 10/03/2021  |  ԼՐԱՀՈՍԱրա Այվազյանը կայցելի Արաբական Միացյալ Էմիրություններ
13:53 06/03/2021  |  ԼՐԱՀՈՍՀայաստանի և Իրանի արտաքին գործերի նախարարները քննարկել են տարածաշրջանային անվտանգության և կայունության հարցեր
20:37 03/03/2021  |  ԼՐԱՀՈՍԱրա Այվազյանը հեռախոսազրույց է ունեցել Իտալիայի ԱԳ և միջազգային համագործակցության նախարար Լուիջի դի Մայոյի հետ
14:32 03/03/2021  |  ԼՐԱՀՈՍԱրա Այվազյանը հեռախոսազրույց է ունեցել Շրի Լանկայի ԱԳ նախարարի հետ
14:06 03/03/2021  |  ԼՐԱՀՈՍԱրա Այվազյանն ու ՄԱԿ Գլխավոր քարտուղարի տեղակալը համակարծիք են՝ Արցախում միջազգային կառույցների ներկայության հարցում
18:41 02/03/2021  |  ԼՐԱՀՈՍԱյսօրվա դժվարությունները մեզ ոչ թե պետք է թևաթափ անեն, այլ համախմբեն. ԱԳ նախարար

Армения намерена углублять отношения с ОАЭ 03/12/2021   11:25  |  Лента новостей
Находящийся с рабочим визитом в Объединенных Арабских Эмиратах глава МИД Армении Ара Айвазян 11 марта встретился с министром иностранных дел и международного сотрудничества ОАЭ Абдуллой бен Зайдом аль-Нахайяном. Подробности сообщает пресс-служба МИД Армении.
Айвазян подтвердил намерение Армении углублять отношения с Объединенными Арабскими Эмиратами, как связующего звена для многогранного сотрудничества между Арменией и арабскими странами залива.
Министры Айвазян и аль-Нахайян обстоятельно обсудили широкий круг вопросов двусторонней повестки. Была подчеркнута важность сохранения динамики политического диалога, в том числе посредством проведения регулярных консультаций.
В качестве перспективных направлений торгово-экономического сотрудничества были отмечены сферы информационных технологий, сельского хозяйства, продовольственной безопасности, возобновляемой энергетики и туризма. В этой связи была отмечена важность проведения заседаний совместной армяно-эмиратской межправительственной комиссии.
Министры иностранных дел отметили важность связующей роли армянской общины ОАЭ в укреплении и углублении основанных на взаимном доверии армяно-эмиратских отношений. В этом контексте министр Айвазян высоко оценил бережное отношение властей Объединенных Арабских Эмиратов в отношении армянской общины, что свидетельствует о приверженности ОАЭ к терпимости и культурному разнообразию.
В повестке встречи ключевое место занимали вопросы региональной безопасности и стабильности. В этом контексте глава внешнеполитического ведомства Армении подчеркнул, что Ближний Восток занимает важное место во всеобъемлющей среде безопасности Армении, и последние события показали, насколько взаимосвязана безопасность Южного Кавказа и Ближнего Востока. Министры обоюдно отметили, что конфликты не имеют военного решения, и любое проявление экстремизма является угрозой региональному миру и стабильности.
10:43 18/01/2019  |  Лента новостейПрезидент Армении обсудил с руководством Международного финансового центра Дубая возможности сотрудничества
17:48 17/01/2019  |  Лента новостейАрмен Саркисян: Армянское искусство обязательно должно быть представлено в музее Лувр Абу-Даби
15:17 16/01/2019  |  Лента новостейПрезидент Армении обсудил с исполнительным директором инвесткомпании «Мубадала» перспективы сотрудничества