ՔԿ ղեկավարը պետք է պարզաբանի, թե ով է հանձնարարել քննիչին կատարել Փաշինյանի օգնականի հանձնարարությունները 03/12/2021   13:35  |  ԼՐԱՀՈՍ
Անձին որպես մեղադրյալ ներգրավելու մասին որոշումը կայացնող միակ սուբյեկտը քննիչն է, մինչդեռ ստացվում է, որ Փաշինյանի օգնական Աննա Վարդապետյանն է որոշում, թե որ փաստերը պետք է ներառվեն մեղադրանքում։ Այս մասին հրավիրված մամուլի ասուլիսին ասաց Ռաֆիկ և Ռուբեն Հայրապետյանների փաստաբան Ամրամ Մակինյանը՝ վերլուծելով մամուլին հայտնի դարձած տեղեկություններն առ այն, որ մեղադրանքի որոշումները խմբագրվել է Աննա Վարդապետյանի կողմից։
«Դեռեւս 2020 թվականի մայիսի 19-ի դրությամբ Աննա Վարդապետյանը որոշել էր, որ նաեւ շորթման մեղադրանք պետք է առաջադրվի Ռաֆիկ Հայրապետյանին»,- հայտարարել է Ամրամ Մակինյանը՝ ուշադրություն հրավիրելով այն հանգամանքի վրա, որ նախաքննական մարմինը նման մեղադրանք առաջադրել է 2020 թվականի դեկտեմբերին։
«Ստացվում է Աննա Վարդապետյանն է որոշում, թե ում ինչ մեղադրանք պետք է առաջադրվի»,- հայտարարել է փաստաբանը՝ համոզմունք հայտնելով առ այն, որ Աննա Վարդապետյանը ծանոթացել է գործի նյութերին, ավելին՝ չի բացառում նաև, որ գործով վճիռն արդեն կազմվել է։ Պարզվում է՝ քրեական ոստիկանության աշխատակցի կողմից ուղարկվել է նաև գործով վկաների ցուցմունքները, ինչը փաստաբանի դիտարկմամբ, նշանակում է, որ դեռևս գործը քննչական չհասած, արդեն որոշվել էր, թե ում կմակագրվի, ով կքննի գործը։
Մակինյանը հայտարարեց, որ քննչական կոմիտեի ղեկավարությունը պետք է պարզաբանի, թե ով է քննիչին հանձնարարել, որ նյութերը տրամադրի Վարդապետյանին, կատարի նրա հանձնարարությունները։
12:56 11/03/2021  |  ՄեկնաբանությունՓաշինյանի օգնականը հանձնարարում է քաղաքական հետապնդման դեպքերով գործին չառնչվող տեղեկատվություն հավաքել. Մակինյան
23:28 10/03/2021  |  ԼՐԱՀՈՍՌուբեն Հայրապետյանի փաստաբանը հանցագործության մասին հաղորդում կներկայացնի. սկանդալային տեսանյութի հետ կապված
13:26 21/01/2021  |  ՄեկնաբանությունՌուբեն Հայրապետյանի գտնվելու կոնկրետ վայրը մշտապես ՀՀ իրավապահ բոլոր մարմիններին հայտնի է եղել. փաստաբան
21:53 16/01/2021  |  ՄեկնաբանությունԱԱԾ-ն պետք է Արարատ Միրզոյանին զրկի անձեռնմխելիությունից ու կալանավորի. Մակինյան
16:40 13/01/2021  |  ՄեկնաբանությունԱնօրինականության դեմ անօրինականությամբ պայքարելն ավելի վտանգավոր անօրինականություն կբերի. Արմրամ Մակինյան
17:13 07/01/2021  |  ՄեկնաբանությունՀունվարի 11-ին Մոսկվայում կայանալիք հանդիպման օրակարգը կարծես թե պարզ է.փաստաբան
16:42 18/12/2020  |  ԼՐԱՀՈՍԿապանի և Գորիսի բարձունքները հապճեպ կերպով թշնամուն տվողները ենթարկվելու քրեական պատասխանատվության՝ պետական դավաճանության համար.Մակինյան
18:51 07/12/2020  |  ՄեկնաբանությունԱյս պահին ավելի քան 150 փաստաբաններ պահանջում են Նիկոլ Փաշինյանի հրաժարականը

Глава СК должен пояснить, кто поручил следователю выполнять указания помощника Пашиняна - адвокат 03/12/2021 14:10 | Лента новостей
Единственный субъект, принимающий решение о привлечении лица в качестве обвиняемого, - это следователь, между тем, выходит, что помощник Пашиняна Анна Вардапетян решает, какие факты должны быть включены в обвинение. Об этом заявил на пресс-конференции в пятницу адвокат Рафика и Рубена Айрапетянов Амрам Макинян, Макинян, проанализировав появившиеся в прессе сведения о том, что решения по обвинению отредактировала Анна Вардапетян.
“Еще по состоянию на 19 мая 2020 года Анна Вардапетян решила, что Рафику Айрапетяну должно быть также предъявлено обвинение в вымогательстве”, - заявил Амрам Макинян, обратив внимание на то обстоятельство, что орган предварительного следствия выдвинул такое обвинение в декабре 2020 года.
“Получается, что Анна Вардапетян решает, кому и какое обвинение должно быть предъявлено”, - сказал адвокат. Он выразил уверенность в том, что Анна Вардапетян ознакомилась с материалами дела. Более того, как указал адвокат, не исключено, что решение по делу уже составлено. Выясняется, что сотрудником уголовной полиции были направлены также показания свидетелей по делу, что, по словам адвоката, означает, что до того, как дело дошло до следственного органа, было решено, к кому оно поступит, кто его будет расследовать.
Макинян заявил, что руководство Следственного комитета должно пояснить, кто поручил следователю предоставить материалы Вардапетян, выполнять ее поручения.