Նախագահի դիմումը ՍԴ-ն վարույթ է ընդունել. գործով զեկուցող է ՍԴ դատավոր Երվանդ Խունդկարյանը 03/11/2021 15:59 | ԼՐԱՀՈՍ
ՀՀ Սահմանադրական դատարանը վարույթ է ընդունել ՀՀ նախագահի դիմումի հիման վրա «Դատական օրենսգիրք» սահմանադրական օրենքում և «Արդարադատության ակադեմիայի մասին» օրենքում լրացումներ և փոփոխություններ կատարելու մասին օրենքի՝ Սահմանադրությանը համապատասխանության հարցը որոշելու վերաբերյալ գործը։ «Փաստինֆո»-ն ՍԴ-ից տեղեկացավ, որ գործով զեկուցող է նշանակվել ՍԴ դատավոր Երվանդ Խունդկարյանը, իսկ դատաքննությունը կսկսվի մայիսի 25-ին՝ ժամը 11։00-ին։ Դատաքննությունը կիրականացվի գրավոր ընթացակարգով։ Գործով որպես պատասխանող կողմ դատավարությանը ներգրավվել է ՀՀ ԱԺ-ն։
Հիշեցնենք՝ նախագծերի փաթեթը նախատեսում է մինչ դատական վարույթի նկատմամբ դատական վերահսկողության գործերով առանձին ենթամասնագիտացում ունեցող դատավորների ինստիտուտի ներդրում: Նախագահը չի ստորագրել օրենքների փաթեթը և դիմել է ՍԴ՝ Սահմանադրությանը համապատասխանության հարցով։

КС Армении принял к производству обращение президента: докладчиком по делу назначен Ерванд Хундкарян 03/11/2021 17:44 | Лента новостей
Конституционный суд Армении принял к производству дело на основании заявления президента РА относительно определения вопроса соответствия закона о внесении дополнений и изменений в Судебный кодекс и закон “Об академии правосудия” Конституции. Как сообщили “ФактИнфо” в КС, докладчиком по делу назначен судья Конституционного суда Ерванд Хундкарян. Судебное заседание начнется в 11:00 25 мая. Судебный процесс пройдет в порядке письменной процедуры. В качестве ответчика для участия в судебном процессе привлечено НС РА.
Напомним, пакет законопроектов предусматривает внедрение института судей с отдельной специализацией на судебном контроле за досудебным производством. Президент не подписал пакет законов и обратился в КС по вопросу соответствия Конституции.