ՀՀ ԶՈՒ գլխավոր շտաբի պետ Օնիկ Գասպարյանն իրավունքի ուժով համարվում է ազատված զբաղեցրած պաշտոնից.Նիկոլ Փաշինյան 03/10/2021   10:10  |  ԼՐԱՀՈՍ
Առաջնորդվելով ՀՀ Սահմանադրության և «Զինվորական ծառայության և զինծառայողի կարգավիճակի մասին» ՀՀ օրենքի վերաբերելի դրույթներով՝ վարչապետի կողմից 2021թ. փետրվարի 25-ին Հանրապետության նախագահին էր ներկայացվել առաջարկություն՝ ՀՀ ԶՈՒ գլխավոր շտաբի պետ Օնիկ Գասպարյանին զբաղեցրած պաշտոնից ազատելու վերաբերյալ՝ կցելով համապատասխան հրամանագրի նախագիծը:
2021թ. փետրվարի 27-ին վարչապետի աշխատակազմ են մուտք եղել Հանրապետության նախագահի առարկությունները վերոնշյալ նախագծի վերաբերյալ:
Նախագահի կողմից ներկայացված առարկությունները վարչապետի կողմից չեն ընդունվել, ինչի մասին 2021թ. փետրվարի 28-ին գրություն է ուղարկվել Հանրապետության նախագահին՝ համապատասխան հիմնավորումներով:
Հաշվի առնելով այն հանգամանքը, որ «Զինվորական ծառայության և զինծառայողի կարգավիճակի մասին» ՀՀ օրենքի 35.1-ին հոդվածի 3-րդ մասով սահմանված ժամկետներում Հանրապետության նախագահը չի ստորագրել վարչապետի կողմից ներկայացված նախագիծը և չի դիմել Սահմանադրական դատարան, հիմք ընդունելով Սահմանադրության 139-րդ հոդվածի 3-րդ մասը, ինչպես նաև «Զինվորական ծառայության և զինծառայողի կարգավիճակի մասին» ՀՀ օրենքի 35.1-ին հոդվածի 6-րդ մասը և նույն օրենքի 40-րդ հոդվածի 3-րդ մասը` 2021թ. մարտի 10-ից ՀՀ ԶՈՒ գլխավոր շտաբի պետ Օնիկ Գասպարյանն իրավունքի ուժով համարվում է ազատված զբաղեցրած պաշտոնից:
01:03 10/03/2021  |  ՄեկնաբանությունՍտախոս Նիկոլը խոսում է «սուտը ճշտից տարբերելուց» (կոլաժ). Գագիկ Համբարյան
00:44 10/03/2021  |  ՄեկնաբանությունԱյս անգամ քեզ չեն թողնի, որ պախկվես. Արա Վարդանյանը՝ Փաշինյանին
00:23 10/03/2021  |  ԼՐԱՀՈՍՎաղը՝ առավոտյան 8։30-ից պայքարը նոր թափով կշարունակվի. Իշխան Սաղաթելյան
00:08 10/03/2021  |  ԼՐԱՀՈՍՓաշինյանը Գավառում դպրոց է մտել դիմակավորված և զինված ոստիկաններով․ աշակերտները վախեցել են. Yerevan.today
00:03 10/03/2021  |  ՔաղաքականՔոչարյանը Արցախի նախագահ, Նիկոլը՝ դատվելու կամ վերականգնողական կենտրոն. Հայկ Մանասյան
23:41 09/03/2021  |  ՄեկնաբանությունԵթե որոշեք ձեր ոստիկանական մահակներն ու հատուկ միջոցները կիրառել՝ չմոռանաք ձեր զոհված ընկերներին. Արտակ Զաքարյանը՝ ոստիկաններին

Оник Гаспарян считается освобожденным от должности главы Генштаба ВС Армени в силу права –Пашинян 03/10/2021   11:27  |  Лента новостей
Премьер-министр Армении Никол Пашинян на своей странице в Facebook заявил, что начальник Генерального штаба ВС РА Оник Гаспарян считается освобожденным от занимаемой должности в силу права".
В заявлении, опубликованном на странице правительства, говорится:
"Руководствуясь соответствующими положениями Конституции РА и Закона РА "О военной службе и статусе военнослужащего", премьер-министр 25 февраля 2021 года представил президенту Республики предложение об освобождении начальника Генерального штаба ВС РА Оника Гаспаряна от занимаемой должности, приложив проект соответствующего указа.
27 февраля 2021 года в аппарат премьер-министра поступили возражения президента республики относительно вышеупомянутого проекта.
Представленные президентом возражения не были приняты премьер-министром, о чем 28 февраля 2021 года президенту республики было направлено письмо с соответствующими обоснованиями.
Учитывая то обстоятельство, что в установленные частью 3 статьи 35.1 закона РА "О воинской службе и статусе военнослужащего" сроки президент не подписал представленный премьером указ и не обратился в Конституционный суд, принимая за основу часть 3 статьи 139 Конституции, а также часть 6 статьи 35.1 и часть 3 статьи 40 закона РА "О воинской службе и статусе военнослужащего", с 10 марта 2021 года начальник Генерального штаба ВС РА Оник Гаспарян считается освобожденным от занимаемой должности в силу права".