Կորոնավիրուսի դեպքերն աճում են, ինչն անհանգստացնող է․ Փաշինյան 03/04/2021   11:16  |  ԼՐԱՀՈՍ
Վերջին օրերին կորոնավիրուսով վարակման դեպքերի որոշակի աճ ունենք, ինչն անհանգստացնող է։ Կառավարության այսօրվա նիստի մեկնարկին այս մասին ասաց ՀՀ վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանը։
ՀՀ առողջապահության նախարար Անահիտ Ավանեսյանը նշեց, որ երեկ կատարված 2922 հետազոտությունից 491-ը դրական է, ինչը հետազոտվածների 16 տոկոսն է․ «Եթե հունվար-փետրվար ամիսների սկզբում թեստավորվածների 5-7 տոկոսն էր դրական, ապա հիմա 16 տոկոս է։ Մեր կանխատեսումներով հաջորդ շաբաթ այս թիվը կավելանա»,-ասաց Անահիտ Ավանեսյանը։
Նախարարը նշեց, որ պետք է վերադառնանք դիմակների և այլ կանխարգելիչ միջոցառումների կիրառմանը։
«Այսօր վերսկսում ենք երկու հիվանդանոցների ծավալման աշխատանքները։ Ներկայումս ունենք 865 ծավալված մահճակալ, որից զբաղված է 808-ը և ընթացքում կավելացնենք մահճակալների թիվը»,-նշեց Անահիտ Ավանեսյանը։

Число случаев заражения коронавирусом растет, это вызывает тревогу - Пашинян 03/04/2021   11:44  |  Коронавирус
Рост числа случаев заражения коронавирусом наблюдается в Армении в последние дни, что вызывает беспокойство, заявил на сегодняшнем заседании правительства премьер-министр РА Никол Пшаинян.
Министр здравоохранения Армении Анаит Аванесян сообщила, что накануне было проведено 2922 тестов, из которых 491 дал положительный результат(16% ).
“Если в январе-феврале положительный результат был у 5-7%, то сейчас этот показатель возрос до 16%. По нашим прогнозам, на следующей неделе рост продолжится”, - сказала Анаит Аванесян.
Министр заявила о необходимости возращения к ношению масок и принятия профилактических мер.
“Сегодня мы начнем развертывание двух больниц. В настоящее время развернуто 865 коек, из которых заняты 808. Со временем число коек будет увеличено”, - заявила Аванесян.