«Խնդրում եմ գտնել հնարավորություն վերանայելու Ձեր որոշումը». Վազգեն Մանուկյանը դիմել է Լեւոն Արոնյանին 03/04/2021   14:45  |  ԼՐԱՀՈՍ
«Հայրենիքի փրկության շարժման» վարչապետի թեկնածու Վազգեն Մանուկյանը դիմել է հայկական շախմատի առաջատար Լեւոն Արոնյանին:
Ստորեւ ներկայացնում ենք դիմումը.
«Սիրելի՛ Լեւոն,
Ցավով կարդացի Ձեր վերջին հայտարարությունը՝ Հայաստանից հեռանալու եւ մարզական կարիերան ԱՄՆ-ում շարունակելու որոշման հետ կապված:
Հայաստանը միշտ հպարտացել է Ձեզանով, Դուք եղել եք բոլորիս պարծանքն ու ոգեշնչման աղբյուրը հազարավոր պատանիների ու երիտասարդների համար: Ձեր շնորհիվ հայկական շախմատը նորանոր բարձունքներ է նվաճել ու մեր երկրին պարգեւել բազում հաղթանակներ:
Դուք իրավացի եք, այս իշխանությանն իսկապես հաջողվեց պառակտել նաեւ շախմատային համերաշխ ընտանիքը եւ ոլորտը վերածել քաոսի, ինչպես քաոսի վերածեց բոլոր ոլորտներն ու ողջ երկիրը:
Բայց հավատացեք, մեր ժողովուրդն այլեւս թույլ չի տալու, որ մեր երկրի, մեր տաղանդավոր զավակների կերտած հաղթանակները ոչնչացվեն:
Այս իշխանությունը շուտով հեռանալու է, եւ մենք միասնական ջանքերով ոլորտ առ ոլորտ վերացնելու ենք քաոսը, վերականգնելու ենք արժանապատվությունն ու հաղթանակները, Հայաստանում շախմատը կրկին լինելու է պետական ամենաբարձր հոգածության ներքո, քանի որ այն մեր այցեքարտերից մեկն է աշխարհում:
Դիմում եմ Ձեզ՝ խնդրելով գտնել հնարավորություն վերանայելու Ձեր որոշումը: Պատրաստ եմ նաեւ հանդիպել Ձեզ եւ շախմատային աշխարհի մյուս հեղինակավոր ներկայացուցիչների հետ՝ քննարկելու ոչ միայն շախմատային ոլորտի, այլ մեր երկրի ապագայի զարգացման գործում ձեր անգնահատելի մասնակցությունը:

Вазген Манукян попросил Левона Ароняна найти возможность пересмотреть свое решение покинуть Армению 03/04/2021   16:17  |  Лента новостей
Единый кандидат в премьер-министры от “Движения за спасение Родины” Вазген Манукян обратился к лидеру армянских шахмат Левону Ароняну.
“Дорогой Левон, с болью прочитал Ваше последнее заявление о решении уехать из Армении и продолжить спортивную карьеру в США. Армения всегда гордилась Вами. Вы были нашей гордостью и источником вдохновения для тысяч юношей и молодых людей. Благодаря вам армянские шахматы покорили новые высоты и подарили нашей стране многочисленные победы. Вы правы, нынешним властям действительно удалось внести раскол и в ряды дружной шахматной семьи, породить хаос в этой сфере, как и в других областях и во всей стране. Но поверьте, наш народ отныне не позволит обнулить победы нашей страны, одержанные талантливыми сынами армянского народа”,  - говорится в обращении.
Вазген Манукян отметил, что действующая власть скоро уйдет.
“И мы общими усилиями избавимся от хаоса в каждой сфере, восстановим достоинство и победы, а государство вновь на самом высоком уровне будет поддерживать шахматы, поскольку это одна из наших визитных карточек в мире”, - заявил Манукян.
Он обратился к Ароняну с просьбой найти возможность пересмотреть свое решение.
Манукян выразил готовность встретиться с Ароняном и другими ведущими представителями шахматного мира, обсудить вопросы, касающиеся не только шахматной сферы, но и его неоценимого вклада в развитие будущего нашей страны.