ԶՈՒ ԳՇ պետ Օնիկ Գասպարյանը մինչև 8-օրյա ժամկետի լրանալը շարունակում է իր ծառայությունը հայրենիքին և ժողովրդին, հանդիսանում է ԶՈՒ բարձրագույն զինվորական հրամանատարը. ԳՇ հայտարարություն 03/03/2021   12:22  |  ԼՐԱՀՈՍ
ՀՀ ԶՈւ գլխավոր շտաբը վերլուծություն է տարածել ԳՇ պետին պաշտոնից ազատելու միջնորդության վերաբերյալ Հանրապետության նախագահի՝ 02․03․2021թ․ որոշման մասին  հայտարարության վերաբերյալ:
«Նախագահը հայտարարել է Սահմանադրության 139-րդ հոդվածի 2-րդ մասի 2-րդ նախադասությամբ սահմանված իմպերատիվ երկու պահանջներից երկրորդի կատարման մտադրության՝ առանձին դիմումով Սահմանադրական դատարան դիմելու մասին, հիմքը՝ Սահմանադրության 169-րդ հոդվածի 1-ին մասի 4-րդ կետը։
Սահմանադրական դատարանի լիազորությունները սահմանված են Սահմանադրության 168-րդ հոդվածով, որով վերաբերելի կետն առաջինն է, օրենքի համապատասխանությունը որոշելը։ Սահմանադրության 168-րդ հոդվածով Նախագահի հրամանագրի նախագծի սահմանադրականության կամ ՀՀ ԶՈՒ ԳՇ պետին պաշտոնից ազատման հարց լուծելու իրավասություն Սահմանադրական դատարանը չունի, այսինքն՝ Նախագահը վերաբերելիի մասով կարող է դիմել Սահմանադրական դատարան բացառապես «Զինվորական ծառայության և զինծառայողի կարգավիճակի մասին» 2017թ. նոյեմբերի 15-ի ՀՀ օրենքի (այսուհետ՝ Օրենք)՝ որպես նախագծի իրավական հիմքի՝ Սահմանադրությանը համապատասխանելու հարցը որոշելու խնդրանքով և ոչ կոնկրետ օրենքի հոդվածի կամ մասի։
Սահմանադրական դատարան դիմելու ժամկետ Սահմանադրության 139-րդ հոդվածի 2-րդ մասի 2-րդ նախադասությամբ և վերաբերող մասով Սահմանադրությամբ ընդհանրապես սահմանված չէ։ Վերաբերող մասով ժամկետները սահմանված են Օրենքի 35․1-րդ հոդվածի
3-րդ մասով՝ հրամանագրի նախագծի վերադարձից հետո 8 օր (ազատման հիմք Օրենքի 40-րդ հոդվածի 3-րդ մասը հղում է նշանակման կարգին)։
Հայտարարությամբ Նախագահը գործել է և հայտնել է մտադրությունը գործելու Սահմանադրությանը բացառապես համապատասխան։
ՀՀ ԶՈՒ գլխավոր շտաբի պետ, գեներալ-գնդապետ Օնիկ Վիկտորի Գասպարյանը մինչև 8-օրյա ժամկետի լրանալը (Նախագահի կողմից Սահմանադրական դատարան դիմելուց հետո սկսում են գործել այլ ժամկետներ) շարունակում է իր ծառայությունը հայրենիքին և ժողովրդին, հանդիսանում է Զինված ուժերի բարձրագույն զինվորական հրամանատարը»,- ասված է վերլուծության մեջ:
22:28 02/03/2021Գրված է` չի ստորագրում և դիմում է, նա էլ չի ստորագրել ու դիմել է. Երվանդ Վարոսյան
21:48 02/03/2021  |  ՔաղաքականԳՇ պետը չի կարող «իրավունքի ուժով» համարվել պաշտոնից ազատված. Մելիքյան

Глава Генштаба ВС Армении Оник Гаспарян продолжает службу родине и народу - заявление ГШ 03/03/2021   12:48  |  Лента новостей
Генеральный штаб Вооруженных сил Армении проанализировал вчерашнее решение президента по ходатайству об освобождении Оника Гаспаряна с поста главы ГШ.
В заявлении отмечается, что президент объявил о своем намерении выполнить второе из двух императивных требований, определенных вторым предложением части 2 статьи 139 Конституции, обратиться в Конституционный суд с отдельным заявлением на основании пункта 4 части 1 статьи 169 Конституции. Полномочия Конституционного суда определены статьей 168 Конституции, первый пункт которой определяет соответствие законов.
В заявлении Генштаба указывается, что согласно статье 168 Конституции, Конституционный суд не обладает правомочием по разрешению вопроса определения конституционности проекта указа президента и снятии главы Генштаба с должности,  то есть президент по касающейся части может обратиться в Конституционный суд исключительно  с просьбой определить вопрос соответствия Конституции закона "О воинской службе и статусе военнослужащего" от 15 ноября 2017 года(далее - Закон) как правового основания проекта, а не статьи или части конкретного закона.
Отмечается, что сроки для обращения в Конституционный суд, предусмотренного вторым предложением ч. 2 ст. 139 Конституции, в Основном законе вообще не определены. Сроки по касающейся части установлены ч. 3 ст. 35.1 упомянутого закона – 8 дней после возвращения (президентом) проекта указа(основание для увольнения, часть 3 ст. 40 Закона отсылает к порядку назначения).
В Генштабе считают, что своим заявлением президент действовал и заявил о своем намерении действовать исключительно в соответствии с Конституцией.
“Начальник Генштаба ВС Армении генерал-полковник Оник Гаспарян до истечения 8-дневного срока (после обращения президента Армении в Конституционный суд начинают действовать другие сроки) продолжает службу родине и народу. Он является высшим военным должностным лицом в ВС", - говорится в заявлении.