ԱԺ-ն ընդունեց ռազմագերիների և պատանդների հայրենադարձման խոչընդոտումը դատապարտող նախագիծը 03/03/2021   10:34  |  ԼՐԱՀՈՍ
Խորհրդարանն ընդունեց «Ադրբեջանի վերահսկողության ներքո գտնվող ռազմագերիների և գերեվարված քաղաքացիական անձանց, այդ թվում՝ կանանց հայրենադարձումը խոչընդոտելու և անհարկի ձգձգելու Ադրբեջանի քաղաքականությունը դատապարտելու վերաբերյալ» հայտարարության նախագիծը, որը քննարկվել էր երեկվա նիստում:
Նախագծով առաջարկվում է դատապարտել Ադրբեջանի վերահսկողության ներքո գտնվող ռազմագերիների, պատանդների եւ պահվող այլ անձանց հայրենադարձմանը խոչընդոտելը եւ արձանագրում, որ գերիներին չվերադարձնելու Ադրբեջանի այս բացարձակ անթույլատրելի վարքագիծը խախտում է միջազգային մարդասիրական իրավունքի անկյունաքարային դրույթները, կոպտորեն ոտնահարում է Ադրբեջանի կողմից ստանձնած միջազգային պարտավորությունները՝ խաթարելով ժամանակակից միջազգային հարաբերությունների բուն էությունը եւ վտանգելով մարդու իրավունքների պաշտպանության միջազգային եւ տարածաշրջանային համակարգերի նկատմամբ վերաբերմունքը:
Հիշեցնենք, որ նախագծի համահեղինակներն են ԱԺ անկախ պատգամավորներ Աննա Գրիգորյանը, Թագուհի Թովմասյանը և Վարդան Աթաբեկյանը:
10:05 19/02/2021  |  ՄամուլՀաջորդ շաբաթ Ազգային ժողովում թեժ է լինելու «Ժողովուրդ»
19:32 12/02/2021  |  ԼՐԱՀՈՍԼրագրողական կազմակերպությունների համատեղ հայտարարությունը.խնդիրների լուծումը փնտրվում է ռեպրեսիվ օրենսդրական փոփոխությունների և դրանց կիրարկման տիրույթում
09:47 12/02/2021  |  ՄամուլԽմբակցությունից դուրս եկող պատգամավորների համար օրենսդրական փոփոխություններ կարվե՞ն. «Ժողովուրդ»

Парламент Армении принял проект заявления по осуждению политики Азербайджана по воспрепятствованию возвращения пленных и заложников 03/03/2021   10:48  |  Лента новостей
Парламент Армении на заседании в среду единогласно принял заявление "Об осуждении политики Азербайджана по препятствованию и необоснованному затягиванию репатриации военнопленных и гражданских пленных лиц, в том числе женщин".
Проект заявления был рассмотрен на вчерашнем заседании.
Проектом заявления предлагается осудить воспрепятствование возвращения находящихся под контролем Азербайджана военнопленных, заложников и других удерживаемых лиц и констатирует, что подобная абсолютно недопустимая политика Азербайджана по невозвращению пленных нарушает краеугольные положения международного гуманитарного права, грубейшим образом попирает международные обязательства Азербайджана, подрывая саму суть современных международных отношений и ставя под угрозу отношение к международным и региональным системам прав человека.
Напомним, авторами заявления являются независимые депутаты НС Анна Григорян, Тагуи Товмасян и Вардан Атабекян.