Հերոինի խոշոր խմբաքանակ` խմորիչի փաթեթներում 03/03/2021   13:52  |  Քրեական խրոնիկոն
Պետական եկամուտների կոմիտեի մաքսանենգության դեմ պայքարի վարչության աշխատակիցները բացահայտել են թմրանյութի տեղափոխման բացառիկ դեպք: Երևանի մաքսային պահեստներից մեկում կատարված մաքսային հսկողության արդյունքում որպես խմորիչ հայտարարագրված 18600 կգ բեռի կազմում հայտնաբերվել է հերոինի առանձնապես խոշոր խմբաքանակ` 33 արկղ։ Փաթեթավորման հետ միասին շուրջ 365 կիլոգրամ կշռող հերոինի շուկայական արժեքը մոտ 45 մլն ԱՄՆ դոլար է: Սա 2014 թվականից հետո Հայաստանի իրավապահ մարմինների հայտնաբերած խոշորագույն դեպքն է, որն իր բնույթով աննախադեպ է ամբողջ տարածաշրջանում: Խմորիչի փաթեթավորմամբ հերոինն Իրանի Իսլամական Հանրապետությունից Հայաստանի տարածքով նախատեսված էր տեղափոխել Արևմտյան Եվրոպա: Այս մասին տեղեկացնում է Պետական եկամուտների կոմիտեի տեղեկատվության և հասարակայնության հետ կապերի բաժինը։
Հանցավոր սխեման բացահայտվել է լայնածավալ և բազմակողմանի վերլուծական աշխատանքների ու համալիր օպերատիվ-հետախուզական միջոցառումների արդյունքում: Ապօրինի թմրաշրջանառության դեմ պայքարում իրենց դերն են կատարում ՊԵԿ շնագիտական կենտրոնի կինոլոգներն ու ծառայողական շները, ովքեր նույնպես ներգրավվել են այս խոշոր դեպքի բացահայտման աշխատանքներում: Օպերատիվ-հետախուզական միջոցառումների անցկացման փուլում ակտիվ մասնակցություն են ունեցել նաև ՀՀ ոստիկանության և Ազգային անվտանգության ծառայության աշխատակիցները:
Դեպքի առթիվ ՊԵԿ քննչական վարչությունում հարուցվել է քրեական գործ` ՀՀ քրեական օրենսգրքի 267.1 և 266 հոդվածների հատկանիշներով: Տարբեր քաղաքացիություններ ունեցող 6 անձ ձերբակալվել է։ ԱԱԾ հետ լայնածավալ օպերատիվ-հետախուզական միջոցառումների անցկացումը շարունակվում է` գործի հետ առնչություն ունեցող հնարավոր այլ անձանց շրջանակը պարզելու նպատակով:
ՊԵԿ մաքսանենգության դեմ պայքարի վարչությունը հորդորում է քաղաքացիներին զերծ մնալ թմրանյութի տեղափոխման հանցավոր սխեմաներ կազմելուց և զգուշացնում` վարչությունը շուրջօրյա պայքարում է միջազգային ապօրինի թմրաշրջանառության դեմ` միշտ մեկ քայլ առաջ լինելով իրավախախտներից:
16:01 02/03/2021  |  ԼՐԱՀՈՍՊԵԿ մաքսանենգության դեմ պայքարի վարչության պետն ընդունել է ԱՄՆ արդարադատության դեպարտամենտի թմրամիջոցների ապօրինի շրջանառության դեմ պայքարի վարչության տարածաշրջանային գրասենյակի ղեկավարին
19:01 01/03/2021  |  ԼՐԱՀՈՍՊԵԿ-ը պնդում է, թե աշխատակիցներին չեն ասել ներկա-բացակայից հետո կարող են հեռանալ Փաշինյանի հանրահավաքից
13:00 01/03/2021  |  ԼՐԱՀՈՍՊետական եկամուտների կոմիտեի նախագահ Էդվարդ Հովհաննիսյանը խոշոր հարկ վճարողների հետ քննարկել է ոլորտային խնդիրները և գործընկերության ուղենիշերը
21:31 25/02/2021  |  ԼՐԱՀՈՍՀՀ ՊԵԿ աշխատակիցներին պարտադրել են մասնակցել Նիկոլ Փաշինյանի աջակիցների հանրահավաքին
12:01 25/02/2021  |  Քրեական խրոնիկոնՊԵԿ-ը բացահայտել է ինտերնետային հարթակի վճարովի ծառայություններից ստացված գումարների դիմաց հարկերը պակաս վճարելու դեպք
15:18 24/02/2021  |  ԼՐԱՀՈՍՀարկ վճարողների հետ ոլորտային հանդիպումները շարունակվում են
08:20 24/02/2021  |  ՄամուլԱյս իշխանության մեջ բոլորը չէ,ոչ նախկինների ու ներկաների բաժանման կողմնակից են․ «Հրապարակ»
15:38 22/02/2021  |  ԼՐԱՀՈՍՖրանսիայից ուղարկված բեռի մասին ԶԼՄ-ների հրապարակումների վերաբերյալ . ՊԵԿ
11:02 22/02/2021  |  Քրեական խրոնիկոնՊԵԿ-ը հայտնաբերել է մաքսային հսկողությունից թաքցված 2030 ադամանդե քար

В Армении пресекли попытку контрабандного провоза беспрецедентно крупной партии героина(ВИДЕО) 03/03/2021   14:17  |  Криминальная хроника
Сотрудники отдела по борьбе с контрабандой Комитета государственных доходов (КГД) Армении раскрыли исключительный случай перевозки наркотиков. Об этом сообщает пресс-служба КГД.
В результате проведенного на одном из таможенных складов Еревана таможенного контроля в грузе весом 18 600 кг, задекларированном как дрожжи, была обнаружена особо крупная партия героина - 33 коробки. Рыночная стоимость героина весом примерно 365 килограммов, включая упаковку, составляет около 45 млн. долларов.
“Это крупнейший случай, выявленный правоохранительными органами Армении с 2014 года, который по своему характеру является беспрецедентным для всего региона. Героин  в упаковке для дрожжей планировали доставить из Ирана через территорию Армении в Западную Европу”, - говорится в сообщении.
Преступная схема была раскрыта в результате крупномасштабной и всесторонней аналитической работы и комплексных оперативно-розыскных мероприятий. В ведомстве Армении заявили, что свою роль в борьбе с незаконным оборотом наркотиков играют кинологи и служебные собаки Кинологического центра КГД, которые также участвовали в раскрытии этого крупного случая. Сотрудники Полиции и Службы национальной безопасности также приняли активное участие на этапе  проведения оперативно-розыскных мероприятий.
По факту в следственном управлении КГД возбуждено уголовное дело по признакам статей  267.1  и 266 УК Армении. Задержаны 6 человек с разным гражданством. Совместно с СНБ проводятся масштабные оперативно-розыскные мероприятия по выявлению возможного круга лиц, причастных к делу.
Управление по борьбе с контрабандой КГД призывает граждан воздерживаться от составления преступных схем незаконного оборота наркотиков и предупреждает, что управление ведет круглосуточную борьбу с международным оборотом наркотиков, всегда опережая на шаг нарушителей закона.