Մեծ հաճույքով կպատասխանեի ձեզ, բայց պարտավոր եմ մնալ կոռեկտության սահմաններում․ ԲԴԽ նախագահը՝ Արման Բաբաջանյանին 03/03/2021   13:46  |  ԼՐԱՀՈՍ
ԲԴԽ նախագահ Ռուբեն Վարդազարյանը դիմելու է ԱԺ խորհրդին՝ պահանջելով կարգապահական պատասխանատվության ենթարկել ԱԺ անկախ պատգամավոր Արման Բաբաջանյանին։ Խորհրդարանում նման հայտարարություն արեց Ռուբեն Վարդազարյանը՝ արձագանքելով պատգամավորի հարցին։
Նշենք, որ ԱԺ-ում վճռաբեկ դատարանի դատավորի թափուր պաշտոնի թեկնածուների հարցի քննարկման ժամանակ Արման Բաբաջանյանը, մատնացույց անելով Ռուբեն Վարդազարյանին, դիմեց «Իմ քայլը» խմբակցության և ասաց․ «Այս արհավիրքը դուք եք բերել ԲԴԽ։ Ձեր իշխանության օրոք է նշանակվել։ Այսինքն՝ ոչ թե դատական համակարգում այս մարդու վաստակն է գործել, այլ ինքը Սերժ Սարգսյանի և Ռոբերտ Քոչարյանի ժամանակ վնգստացող դատավոր է եղել, անհասկանալի պատճառով Վանեցյանի առաջարկությամբ այս պատուհասը դատական համակարգի գլխին եք բերել»,-նշեց Արման Բաբաջանյանը։
Այնուհետև պատգամավորը հրապարակեց ավելի վաղ ԱԱԾ-ի տարածած տեսանյութից մեկ հատված և դիմելով ԲԴԽ նախագահին, ասաց․
«Սա ձեր ընկերների, նախկին պաշտոնյաների խոսակցությունն էր։ Վարչապետին խփելու վերաբերյալ այս խոսակցությունը նոյեմբերի 14-ին է եղել, և այդ մարտակոչը, որն արել եք նոյեմբերի 15-ին ուղղակի կապ ունի ձեր ընկերական շրջանակի հետ։ Որ այդպես մխրճվել եք դատական համակարգ և բարեկեցիկ կյանք եք կարողացել ապահովել ձեզ համար, կա՞ գոնե մի այնպիսի բան, որի համար հպարտ եք, որ կարող եք վկայաբերել, որպես ձեր ներդրում ՀՀ իրավունքի զարգացման մեջ»,-ասաց Արման Բաբաջանյանը։ Նշենք, որ տվյալ քրեական գործով արդեն իսկ հիմնավորվել է, որ ԱԱԾ-ն տարածել է մոնտաժված տեսանյութ, իսկ դատարաններն էլ արձանագրել են, որ ենթադրյալ սպանության նախապատրաստության համար առաջադրված մեղադրանքներում բացակայում է հիմնավոր կասկածը։ Ավելին՝ գործը դատարան ԱԱԾ-ն չի ուղարկել։
ԲԴԽ նախագահ Ռուբեն Վարդազարյանը նշեց՝ իր անձի նկատմամբ պատգամավորի վիրավորական արտահայտությունները հետևանք են ունենալու․ «Դատական օրենսգրքի 4-րդ հոդվածի առաջին մասը, 69-րդ հոդվածի 1-ին մասի երրորդ կետը, 70-րդ հոդվածի 1-ին մասի 3-րդ կետը, Դատավորների էթիկայի կանոնների 3-րդ կանոնն ինձ զսպում են, որ ձեզ չպատասխանեմ ձեր իսկ բառապաշարով։ Ձեր վիրավորական արտահայտություններն իմ անձի նկատմամբ ունենալու են հետևանք։ ԱԺ խորհրդին են դիմելու՝ ձեզ կարգապահական պատասխանատվության ենթարկելու համար։ Մեծ հաճույքով ձեզ կպատասխանեի, բայց ավաղ պարտավոր եմ մնալ կոռեկտության սահմաններում»,-ասաց ԲԴԽ նախագահը։
13:40 03/03/2021  |  ԼՐԱՀՈՍԶգում եմ ՝ինչ ճնշման տակ եք, չեմ հասկանում՝ ինչպե՞ս կարող էր ձեր տարիքի տղամարդը հայտնվել նման շրջապտույտի մեջ. Պատգամավորը՝ ԲԴԽ նախագահին
12:57 03/03/2021  |  ԼՐԱՀՈՍԴուք ձեր քայլով անարգել եք Ազգային ժողովը. Հովակիմյանը՝ ԲԴԽ նախագահին
12:28 03/03/2021  |  ԼՐԱՀՈՍՆույնիսկ եթե ԲԴԽ-ն խնդիր տեսնի, իրավասու չէ արձագանքել. ԲԴԽ նախագահը՝ Մարտի 1-ի դատավարության մասին
12:01 03/03/2021  |  ԼՐԱՀՈՍԲԴԽ նախագահը հրաժարական տալու մտադրություն չունի
11:03 03/03/2021  |  ԼՐԱՀՈՍԳիտե՞ք որտեղ եք գտնվում․ առաջարկում եմ կոռեկտության գծերը չհատել․ պատգամավորը՝ ԲԴԽ նախագահին
16:04 02/03/2021  |  ԼՐԱՀՈՍՍյունիքի դատարանի նախագահը հրաժարվեց տեղափոխվել վճռաբեկ դատարան
17:40 19/02/2021  |  ԼՐԱՀՈՍԱրման Բաբաջանյանն առաջարկում է խստացնել սահմանադրական կարգը խախտելուն ուղղված կոչերի համար պատիժը
12:55 20/01/2021  |  ԼՐԱՀՈՍԻ՞նչ կարգավիճակում են մարդիկ շարունակելու ապրել Արցախում, ի՞նչ անձնագրեր են ունենալու․ Բաբաջանյան

Глава ВСС Армении обещал не оставить без последствий оскорбительные высказывания депутата Бабаджаняна в свой адрес 03/03/2021   14:55  |  Лента новостей
Председатель Высшего судебного совета Армении Рубен Вардазарян обратится в Совет Национального Собрания с требованием привлечь к дисциплинарной ответственности независимого депутата парламента Армана Бабаджаняна. С таким заявлением в Нс выступил Рубен Вардазарян в ответ на вопрос парламентария.
Отметим, что в ходе рассмотрения в парламенте вопроса о замещении вакантных должностей судей Кассационного суда Арман Бабаджанян, указав на Рубена Вардазаряна, обратился к коллегам по фракции “Мой шаг” и заявил:”Вы привели это бедствие в ВСС. Он был назначен при вашем правлении. Т.е. были учтены не заслуги этого человека в судебной системе, а то, что он при Кочаряне и Серже Саргсяне был тем самым "скулящим судьей", и по непонятной причине, по предложению Ванецяна вы наслали эту напасть на нашу голову", - отметил Арман Бабаджанян.
Затем депутат обнародовал фрагмент из ранее оопубликованного Службой национальной безопасности видеоматериала.
"Это разговор ваших друзей, бывших чиновников. Этот разговор о ликвидации премьера состоялся 14 ноября. А боевой призыв, озвученный вами 15 ноября, напрямую связан с вашим дружеским окружением. Раз уж вы так втиснулись в судебную систему и смогли обеспечить себе благоустроенную жизнь,  есть ли нечто такое, чем вы гордитесь, нечто, что вы можете привести в качестве вашего вклада в развитие права в РА”, - заявил Арман Бабаджанян, обращаясь к главе ВСС.
Отметим, что по данному уголовному делу уже обосновали, что СНБ распространила смонтированный видеоматериал, а суды констатировали отсутствие обоснованного подозрения в обвинениях, предъявленных за подготовку предполагаемого убийства. Более того, СНБ не направила дело в суд.
Глава Высшего судебного совета Армении Рубен Вардазарян отметил, что оскорбительные высказывания депутата в его адрес не останутся без последствий.
Он сообщил о намерении обратиться в совет НС для привлечения депутата к дисциплинарной ответственности.
“Я бы вам с удовольствием ответил, но, увы, вынужден оставаться в рамках корректности”, - сказал председатель ВСС.