Օնիկ Գասպարյանին ազատելու հրամանագրի նախագիծը առարկություններով վերադարձնելու փաստն անթույլատրելիորեն շահարկվում է և արժանացել է ոչ համարժեք արձագանքի. Նախագահ 03/01/2021   12:40  |  ԼՐԱՀՈՍ
Հանրապետության նախագահի կողմից իրեն ներկայացված հրամանագրի նախագիծը առարկություններով վերադարձնելու փաստն անթույլատրելիորեն շահարկվում է և արժանացել է ոչ համարժեք արձագանքի:
Այս կապակցությամբ ևս մեկ անգամ ընդգծում ենք՝ Հանրապետության նախագահն իր գործառույթներն իրականացնում է միմիայն Սահմանադրությամբ սահմանված լիազորությունների միջոցով, անաչառորեն և որոշումները կայացնում է առաջնորդվելով բացառապես համազգային և համապետական շահերով:
Հանրապետության նախագահը չի ներկայացնում որևէ քաղաքական ուժի շահերը, սև կամ սպիտակ չէ, և այդ առումով անթույլատրելի և անընդունելի է ցանկացած շահարկում:
Հանրապետության նախագահի՝ պետության գլխի կարևորագույն առաքելությունն է հետևել Սահմանադրության պահպանմանը և նախագահի ինստիտուտը ծառայեցնել որպես բանակցելու և երկրում ստեղծված իրավիճակի հանգուցալուծման ուղիներ գտնելու հարթակ: Հանրապետության նախագահը բազմիցս առաջարկել է և վերահաստատում է իր պատրաստակամությունը՝ բանակցությունների սեղանի շուրջ համախմբելու քաղաքական ուժերին՝ տարաձայնությունները հարթելու և փոխադարձ ընդունելի լուծումներ գտնելու նպատակով:
Հանրապետության նախագահը ՀՀ ԶՈւ գլխավոր շտաբի պետ գեներալ-գնդապետ Օնիկ Գասպարյանին պաշտոնից ազատելու հրամանագրի նախագիծն իր առարկություններով վերադարձրել է՝ իրացնելով Սահմանադրության 139-րդ հոդվածի 2-րդ մասով սահմանված իր լիազորությունը:
Հիշեցնում ենք, որ Սահմանադրական դատարանն իր 2020թ. մարտի 31-ի ՍԴՈ 1518 որոշմամբ ամրագրել է, որ Հանրապետության նախագահի կողմից Սահմանադրությամբ սահմանված հիմքերով (կարգով) իրականացվող հայեցողական լիազորություններից են զինված ուժերի բնագավառում՝ զինված ուժերի և այլ զորքերի բարձրագույն հրամանատարական կազմը նշանակելու և ազատելու այլընտրանքային լիազորությունը:
Նախագահի առարկությունները չընդունելու վերաբերյալ հիմնավորումները Հանրապետության նախագահի աշխատակազմ են ուղարկվել 2021թ. փետրվարի 28-ին երեկոյան և մուտքագրվել են դրան հաջորդող առաջին աշխատանքային օրը՝ 2021թ. մարտի 1-ին: Հանրապետության նախագահը հրամանագրի նախագծի վերաբերյալ իր դիրքորոշումը կարտահայտի համաձայն Սահմանադրության 139-րդ հոդվածի 2-րդ մասի և օրենսդրությամբ սահմանված ժամկետներում:
12:21 01/03/2021  |  ՄեկնաբանությունԹշնամին արդեն անարգել կհասնի Երևանի մատույցները, հընթացս ծիծաղելով հայի վերջին խելքի վրա. Չալաբյան
17:04 28/02/2021  |  ԼՐԱՀՈՍ«Հայդուկ» ջոկատը միանում է ՀՀ վարչապետի և կառավարության հրաժարականի պահանջին
16:41 28/02/2021  |  ԼՐԱՀՈՍԲանակի կողքին եմ՝ կխոսեմ վիրահատությունից հետո. Ջալալ Հարությունյան. Irakanum.am
21:14 27/02/2021  |  ՄեկնաբանությունՄոտ ապագայում Օնիկ Գասպարյանին պաշտոնից ազատելը կդարձնի անհնար. Ռոբերտ Հայրապետյան

Президент Армении заявил о спекуляциях и неадекватной реакции на его решение о возврате премьеру указа о снятии с должности главы Генштаба 03/01/2021 13:25 | Лента новостей
Возвращение премьеру Армении проекта указа о снятии Оника Гаспаряна с должности начальника Генштаба ВС РА привело к недопустимым спекуляциям и удостоилось неадекватной реакции. Об этом говорится в заявлении президента Армении Армена Саркисяна.
Армен Саркисян в этой связи еще раз подчеркнул, что выполняет свои функции объективно лишь в рамках закрепленных Конституцией полномочий и принимает решения, руководствуясь исключительно общенациональными и государственными интересами.
"Президент не представляет интересы какой-либо политической силы, он не черный или белый, и в этой связи недопустимо и неприемлемо любая спекуляция”, - говорится в заявлении.
В нем также отмечается, что важнейшая миссия президента как главы государства заключается в том, чтобы следить за соблюдением Конституции, использовать президентский институт как площадку для ведения диалога и переговоров с целью поиска путей выхода из ситуации.
"Президент республики неоднократно предлагал и подтверждает свою готовность к объединению за столом переговоров, сглаживанию разногласий между политическими силами и поиску взаимоприемлемых решений", - говорится в заявлении.
Президент Армении также отметил, что вернул с возражениями проект указа об освобождении начальника Генштаба, реализуя свои полномочия, установленные частью 2 статьи 139 Конституции.
В заявлении содержится напоминание о том, что еще 31 марта 2020 года Конституционный суд вынес решение 1518, которым закрепил, что в соответствии с установленными Конституцией основаниями(порядком) к дискреционным полномочиям президента относятся альтернативные полномочия по назначению и освобождению высокопоставленного командного состава Вооруженных сил и других войск.
В заявлении говорится, что президент получил доводы о неприемлемости его возражений 28 февраля вечером. Президент Армении выскажет свою позицию относительно проекта указа в рамках сроков, установленных частью 2 статьи 139 Конституции и законодательством.