ՄԻՊ-ն Արա Սաղաթելյանի գործով գրություն է հասցեագրել քրեական հետապնդման մարմնին. panorama.am 02/24/2021   12:28  |  ԼՐԱՀՈՍ
Մարդու իրավունքների պաշտպանի գրասենյակը ԱԺ աշխատակազմի նախկին ղեկավար Արա Սաղաթելյանին ձերբակալելու, ապա նաև կալանավորելու հարցով գրություն է ուղարկել քրեական հետապնդման մարմնին։
Այս մասին Panorama.am-ին հայտնեցին ՄԻՊ աշխատակազմից՝ մանրամասնելով, որ  «Ֆեյսբուք» սոցիալական ցանցում կեղծ էջի գործով ձերբակալումներից անմիջապես հետո Մարդու իրավունքների պաշտպանի աշխատակազմում ստացվել է ահազանգ փաստաբանի կողմից։
«Սոցիալական ցանցերի ու լրատվամիջոցների մշտադիտարկման արդյունքում արվել են արձանագրումներ փաստաբանների կողմից հարուցված քրեական գործի և ձերբակալումների հետ կապված։ Իրականացվել է այց գործով ձերբակալվածներին, այդ թվում՝ Արա Սաղաթելյանին։
Այցից հետո Մարդու իրավունքների պաշտպանին գրավոր դիմում եմ հասցեագրել նաև փաստաբանները։
Այցի և հասցեագրված բողոքների հիման վրա գրություն է հասցեագրվել քրեական հետապնդման մարմնին»,- ասված է Panorama.am-ին ՄԻՊ գրասենյակի տրամադրած պատասխանում։
Հիշեցնենք, իրավաբան Ռոբերտ Հայրապետյանը ավելի վաղ հայտարարել էր, որ Արա Սաղաթելյանը քաղաքական բանտարկյալ է ԵԽԽՎ բոլոր չափանիշներով։
Արա Սաղաթելյանին քաղբանտարկյալ էր որակել նաև Սուրբ Աթոռում նախկին դեսպան Միքայել Մինասյանը։
Փաստաբաններն էլ ընդգծել էին, որ դատարանը Սաղաթելյանին կալանավորելու որոշում կայացրել է քաղաքական ճնշման ներքո։
18:34 23/02/2021  |  ԼՐԱՀՈՍԳործ ունենք տեղեկատվական պատերազմը հաղթած մարդու հետ. Արմեն Մինասյան
14:00 23/02/2021  |  ԼՐԱՀՈՍՔաղբանտարկյալ Արա Սաղաթելյանի փաստաբանները դիմել են ՄԻՊ-ին
18:21 22/02/2021  |  ԼՐԱՀՈՍՆիկոլ Փաշինյանը ղեկավարվում է իր անձնական վախերով. Սաղաթելյան
16:18 22/02/2021  |  ԼՐԱՀՈՍՊատերազմի ժամանակ տեղեկատվության կանոնները խախտելու համար Սաղաթելյանին առաջադրված մեղադրանքում հիմնավոր կասկածը հաստատված չէ. Դատարանն արձանագրել է, բայց կալանավորելու որոշում կայացրել
15:32 22/02/2021  |  ԼՐԱՀՈՍԴատախազությունն ուսումնասիրում է Վահագն Վարագյանի հայտարարությունը
14:38 22/02/2021  |  ԼՐԱՀՈՍԱրա Սաղաթելյանին մեկուսացնելու ուղղությամբ իշխանությունը ակտիվ քայլեր սկսել է ձեռնարկել կապիտուլյացիայի ակտի ստորագրմանն ընդառաջ. «Ֆեյքնյուզի» դիրիժորը Փաշինյանի աշխատակազմում բարձր պաշտոն է ստացել
14:19 22/02/2021  |  ՄեկնաբանությունԱրա Սաղաթելյանը քաղաքական բանտարկյալ է ԵԽԽՎ բոլոր չափանիշներով. Իրավաբան
11:21 22/02/2021  |  ՄեկնաբանությունՈչ իրավաբանների համար բացատրեմ, թե ինչ է իրենից ներկայացնում քաղբանտարկյալ Արա Սաղաթելյանի գործը. Մելիքյան
10:33 22/02/2021  |  ՄեկնաբանությունԱրիկը մեր ընտանիքում ո´չ առաջին, ո´չ էլ հավանաբար վերջին քաղբանտարկյալն է. Սաղաթելյան

Защитник прав человека направил письмо по делу Ара Сагателяна в орган уголовного преследования - Panorama.am 02/24/2021 13:04 | Лента новостей
Офис Защитника прав человека направил в орган уголовного преследования письмо о задержании, а затем аресте бывшего руководителя Аппарата Национального Собрания Ара Сагателяна.Об этом корреспонденту Panorama.am сообщили в офисе Защитника прав человека, уточнив, что сразу после задержания по делу о фейковой странице в социальной сети Facebook в офис Защитника прав человека поступил тревожный звонок от адвоката.
«В результате мониторинга социальных сетей и СМИ были сделаны записи в связи с возбуждением уголовного дела адвокатами и задержаниями. Был нанесен визит задержанным по делу, в том числе Ара Сагателяну.
После визита к Защитнику прав человека с письменным заявлением обратились также адвокаты.
«На основании визита и рассмотренных жалоб, в орган уголовного преследования было направлено письмо», - говорится в ответе, предоставленном корреспонденту Panorama.am Офисом Защитника прав человека.
Напомним, что ранее адвокат Роберт Айрапетян заявил, что по всем критериям ПАСЕ Ара Сагателян является политическим заключенным.
Бывший посол Республики Армения при Святом Престоле Микаел Минасян также назвал Ара Сагателяна политическим заключенным.
Адвокаты также подчеркнули, что решение о заключении под стражу Сагателяна суд принял под политическим давлением.