«Հայրենիք» զորախմբի անդամների կողմից դասալքության դեպքեր չեն հայտնաբերվել.դատախազությունը հերքել է Փաշինյանին 02/23/2021   21:29  |  ԼՐԱՀՈՍ
«Հայրենիք» զորախմբի անդամների կողմից դասալքության վերաբերյալ ապացույցներ ձեռք չեն բերվել։ «Փաստինֆո»-ի հարցմանն ի պատասխան տեղեկացրել են ՀՀ գլխավոր դատախազությունից՝ այդպիսով փաստելով, որ Փաշինյանը տարածել է կեղծ տեղեկատվություն։
Հայտարարությունից շուրջ 4 ամիս անց «Փաստինֆո»-ն գրավոր հարցում է ուղարկել  ՀՀ գլխավոր դատախազություն՝ պարզելու, թե  «Հայրենիք» զորախմբի անդամների կողմից դասալքության վերաբերյալ Փաշինյանի հայտարարությունը քննության առարկա դարձե՞լ է, թե ոչ,  քրեական գործ հարուցվել է, թե ոչ եւ դասալքության քանի դրվագ է բացահայտվել, քանի անձի է մեղադրանք առաջադրվել։
Արդյունքում՝ պարզվել է, որ  քրեական գործ չի հարուցվել, մեղադրանք առաջադրելու համար էլ ապացույցներ չեն գտել։
««Հայրենիք» զորախմբի անդամների կողմից դասալքության վերաբերյալ հանգամանքները քննության առարկա են հանդիսանում ՀՀ ՀՔԾ-ում քննվող քրեական գործերից մեկով, սակայն նշված մեղադրանքով  (դասալքության—հեղ.) վարույթին ներգրավված անձինք դեռևս չկան, քանի որ այդ կապակցությամբ նախաքննության ներկա փուլում բավարար ապացույցների համակցություն ձեռք չի բերվել»,- հայտնել են գլխավոր դատախազությունից։ Այլ խոսքով՝ դատախազությունը հայտնել է, որ Նիկոլ Փաշինյանը չի ունեցել որեւէ ապացույց, հիմք հայտարարելու, թե «Հայրենիքի» անդամները դիմել են դասալքության։ Հետեւապես գործ ունենք՝ բարձրաստիճան պաշտոնատար անձի կողմից, իր պաշտոնեական դիրքի օգտագործմամբ, զրպարտություն տարածելու, սուտ մատնություն կատարելու բացահայտ դեպքի հետ։
Ի դեպ, գրավոր հարցում էինք ուղարկել նաեւ ՀՔԾ, որտեղից խուսափել էին տեղեկատվություն տրամադրել, թե որ գործի շրջանակներում են ստուգել Փաշինյանի հայտարարությունները՝ ասելով, թե նախաքննական գաղտնիք է։ Մինչդեռ ՀՔԾ-ի մեր աղբյուրը տեղեկացրեց, որ չունենալով որեւէ փաստական տվյալ՝  «Հայրենիք» զորախմբի անդամների կողմից ենթադրյալ դասալքության վերաբերյալ, ձեռնպահ են մնացել քրեական գործ հարուցելուց, քանզի չհիմնավորվելու դեպքում օրենքի ուժով պարտադրված էին լինելու Փաշինյանի կողմից սուտ մատնություն կատարելու դեպքի առթիվ քրեական գործ հարուցել։ Արցախյան պատերազմին մասնակցած՝ «Հայրենիք» զորախմբի անդամները ՀՔԾ են հրավիրվել եւ հարցաքննվել նոյեմբերի 9-ի լույս 10-ի գիշերը Երեւանում տեղի ունեցած անկարգությունների գործով՝ ցույց տալու համար, թե իբր Փաշինյանի հայտարարության հետքերով քննություն են իրականացնում, սակայն անցած 4 ամիսների ընթացքում  ձեռք է բերված տվյալները միայն ապացուցել են, որ  Փաշինյանը զբաղվել է զրպարտությամբ։
20:40 23/02/2021  |  ԼՐԱՀՈՍԵրեք ոստիկան ՀՀ կառավարության շենքն էր պաշտպանում, որովհետև Նիկոլը շենքում չէր․ Գեղամ Մանուկյան
20:35 23/02/2021  |  ԼՐԱՀՈՍԸնդդիմության երթն ավարտվեց Ազնավուրի անվան հրապարակում. Վաղը սպասվում են անակնկալ անհնազանդության ակցիաներ, մյուս օրը՝ ավտոերթ ՀՀ տարածքում
20:23 23/02/2021  |  ՔաղաքականՄեր երկրում կա մեկ գլխավոր գերագույն ֆեյք, ցերեկները կառավարությունում է, երեկոները՝ կառավարական ամառանոցում. Սաղաթելյանը՝ ԱԱԾ-ին
20:19 23/02/2021  |  Քաղաքական«Այս իշխանությունն ընդունակ է կրակել ժողովրդի վրա». Հայկ Նահապետյան
20:16 23/02/2021  |  ԼՐԱՀՈՍՊարոնայք սպաներ, հիշեք ձեր անցյալը, դադարեք Նիկոլի օպեր լիազորը լինել. Երթի մասնակիցները ԱԱԾ-ի մոտ էին

Случаев дезертирства в рядах отряда "Отечество" не выявлено: Прокуратура опровергла заявления Пашиняна 02/24/2021   09:44  |  Лента новостей
Доказательств предполагаемого дезертирства в рядах отряда "Отечество" не получено, заявили в ответ на запрос "ФактИнфо" в Генеральной прокуратуре Армении, тем самым констатировав, что Пашинян сообщил ложные сведения.
Напомним,  после подписания капитулянтского заявления от 10 ноября Никол Пашинян в ответ на требования граждан об его отставке в прямом эфире со своей страницы в Facebook попытался найти виновных и заявил, что отряд "Отечество" оставил позиции, сбежал и должен быть наказан за дезертирство.
Спустя почти 4 месяца после заявления "ФактИнфо" направило в Генеральную прокуратуру письменный запрос, чтобы уточнить, стало ли заявление Пашиняна о дезертирстве в рядах отряда «Отечество» предметом расследования или нет, заведено ли уголовное дело или нет, сколько эпизодов дезертирства было раскрыто и скольким лицам предъявлено обвинение.
В итоге выяснилось, что уголовного дела не возбуждено, а для предъявления обвинения не нашлось доказательств.
Обстоятельства дезертирства в рядах отряда "Отечество" стали предметом расследования в рамках одного из уголовных дел, расследуемых в Специальной следственной службе РА, однако лиц, привлеченных к производству по указанному обвинению(дезертирство- Прим.ред.), пока нет, так как достаточной совокупности доказательств на данном этапе предварительного следствия по этому случаю не получено», - сообщили в Генпрокуратуре. Иными словами, Прокуратура заявила, что Никол Пашинян не располагал какими-либо доказательствами, не имел оснований утверждать, что члены отряда "Отечество" прибегли к дезертирству. Следовательно, мы имеем дело с явным случаем распространения высокопоставленным чиновником клеветы и совершения ложного доноса с использованием своего должностного положения.
Кстати,  агентство направило письменный запрос и в ССС, где уклонились от ответа на вопрос о том, в рамках какого дела велась проверка заявлений Пашиняна, сославшись на тайну предварительного следствия.
Между тем, как сообщил наш источник в ССС,  в условиях отсутствия каких-либо фактических данных относительно предполагаемого дезертирства в рядах отряда "Отечество", в ведомстве воздержались от возбуждения уголовного дела, так как в случае неподтверждения  они были бы вынуждены завести уголовное дело по факту ложного доноса со стороны Пашиняна. Участвовавшие в Арцахской войне члены отряда "Отечество" были приглашены в ССС и допрошены по делу о беспорядках, имевших место в ночь на с 9-го на 10-е ноября, для того, чтобы показать, что якобы по следам заявлений Пашиняна проводится расследование, однако добытые за последние 4 месяца данные лишь доказали, что Пашинян занимался клеветой.