ՄԻԵԴ-ն անընդունելի է համարել Հայաստանի դեմ Ադրբեջանի քաղաքացու ներկայացրած գանգատը 02/19/2021   15:27  |  ԼՐԱՀՈՍ
2021 թվականի փետրվարի 18-ին Մարդու իրավունքների եվրոպական դատարանը հրապարակել է «Սամադովն ընդդեմ Հայաստանի» (գանգատ թիվ 36606/08) գանգատի վերաբերյալ որոշումը: ՄԻԵԴ-ում ՀՀ ներկայացուցչի գրասենյակից հայտնում են, որ սույն գործով դիմումատուն ենթադրաբար իրեն սեփականության իրավունքով  պատկանող գույք ուներ Քելբաջարի տարածքում և այն լքել էր 1993 թվականին:
Վերջինս Եվրոպական դատարանին գանգատ էր ներկայացրել 2008 թվականին, այն է՝ Մարդու իրավունքների եվրոպական կոնվենցիան Հայաստանի կողմից վավերացվելուց ավելի քան 6 տարի անց: Ավելին,դիմումատուին սեփականության  իրավունքով ենթադրաբար պատկանող տնից հարկադիր տեղահանումից անցել էր ավելի քան 15 տարի:
Նման հանգամանքներում Եվրոպական դատարանը, նույնիսկ հաշվի առնելով դիմումատուի փախստականի կարգավիճակը, Կոնվենցիայի վավերացումից վեց տարի անց գանգատի ներկայացումը համարել է չափազանց ուշ:
Եվրոպական դատարանը գանգատը ճանաչել է անընդունելի:
22:59 17/02/2021  |  Միջազգային լրահոսՌուսաստանը պատասխանել է Նավալնիին ազատ արձակելու ՄԻԵԴ-ի պահանջին
12:02 08/02/2021  |  ԼՐԱՀՈՍՀՀ վճռաբեկ դատարանի քրեական պալատը խորհրդատավական կարծիք ստանալու համար դիմել է ՄԻԵԴ
22:38 04/02/2021  |  ՄեկնաբանությունԱրթուր Հովհաննիսյանին և Վահագն Հովակիմյանին խորհուրդ եմ տալիս կարդալ ՄԻԵԴ-ի որոշումները. Ռոբերտ Հայրապետյան
17:11 04/02/2021  |  ԼՐԱՀՈՍՄԻԵԴ-ը 228 հայի մասին հարցում է ստացել՝ կառավարության և գերիների հարազատների կողմից

ЕСПЧ счел неприемлемой жалобу гражданина Азербайджана против Армении 02/19/2021 16:18
Европейский суд по правам человека 18 февраля 2021 года огласил решение по жалобе “Самадов против Армении”.
Как сообщили в офисе представителя Армении в ЕСПЧ, "заявитель по данному делу, предположительно, имел имущество, принадлежащее ему по праву собственности, в Кельбаджарском районе, который он покинул в 1993 году".
"Последний подал в Европейский суд жалобу в 2008 году, то есть спустя более 6 лет после ратификации Арменией Европейской конвенции по правам человека. Более того, с момента принудительного выселения заявителя из дома, предположительно, принадлежащего ему по праву собственности, прошло более 15 лет", - говорится в сообщении.
Отмечается, что в подобных обстоятельствах Европейский суд, учитывая даже статус беженца заявителя, счел обращение спустя 6 лет после ратификации Конвенции, чрезмерно запоздалым. Европейский суд признал жалобу неприемлемой.