Տնտեսությունը վերականգնման առաջին նշաններն է ցուցադրում․ Փաշինյան 02/18/2021   11:26  |  ԼՐԱՀՈՍ
Հայաստանի տնտեսությունը հետճգնաժամային վերականգնման առաջին նշաններն է ցուցադրում։ Այս մասին կառավարության նիստի մեկնարկին ասաց ՀՀ վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանը։
Վարչապետի խոսքով փետրվարի առաջին 15 օրերի տվյալներով Հանրապետությունում հսկիչ դրամարկղային կտրոններով և հաշվարկային փաստաթղթերով արձանագրվել է 604 հազար ավելի գործարք, քան նախորդ տարվա փետրվարի առաջին 15 օրերին․ «Դրամաշրջանառությունը նախորդ տարվա փետրվարի առաջին 15 օրերի համեմատ աճել է 12 տոկոսով կամ շուրջ 31․4 մլրդ դրամով։ Էականորեն աճել են նաև արտահանման և ներմուծման ծավալները»,-ասաց Նիկոլ Փաշինյանը։
ՊԵԿ նախագահ Էդուարդ Հովհաննիսյանն էլ հավելեց, որ դրամաշրջանառության մասով գրանցված աճը հիմնականում վերաբերում է երեք ոլորտի․ «Սպառման, արտադրության և ծառայությունների մատուցման ծավալներն են ավելացել։ 604 հազար գործարքները հավասարապես վերաբերում են ներկայացված ոլորտներին։ 80 տոկոսը վերաբերում է ՀԴՄ կտրոններով իրացման շրջանառությանը, իսկ 20 տոկոսը՝ հաշվարկային փաստաթղթերով իրացման շրջանառությանը»,-նշեց ՊԵԿ նախագահը։
Նիկոլ Փաշինյանը նկատեց՝ մեծագույն խնդիրներից մեկը սպառման ծավալների էական անկումն է․ «Սրանով կարող ենք հույս ունենալ, որ սպառման ծավալները կվերականգնվեն»։
11:11 18/02/2021  |  ԼՐԱՀՈՍՆիկոլ Փաշինյանն արդարադատության նախարարին Արցախ է ուղարկում
10:02 18/02/2021  |  ՄամուլՄահ կամ իշխանություն․ Նիկոլ Փաշինյանի ինքնադատավճիռը. «168 ժամ»
23:20 17/02/2021  |  ՄեկնաբանությունԹուրքի ադյուտանտ-կապիտուլյանտը պետք է հեռացվի իշխանությունից. Գևորգ Գևորգյան
20:52 17/02/2021  |  ՔաղաքականԴա լկտի սուտ է, թող իրենք իրենց կապիտուլյացիան որևէ մեկի վրա չփաթաթեն. Շարմազանովը՝ ԱԱԽ քարտուղարի հայտարարությունների մասին
20:33 17/02/2021  |  ՄեկնաբանությունԱզգային ողբերգություն է, որ կան հայ մարդիկ, որոնք կարող են ժպիտներով եւ ծափերով դիմավորեն հայրենի հողը թշնամուն հանձնած մեկին. Արա Մարտիրոսյան

Экономика Армении подает первые признаки посткризисного восстановления - Пашинян 02/18/2021 12:21 | Экономика
Экономика Армении подает первые признаки послекризисного восстановления, заявила на сегодняшнем заседании правительства премьер-министр Армении Никол Пашинян.
По словам премьера, по данным за первые 15 дней февраля в республике, согласно контрольно-кассовым чекам и расчетным документам, зарегистрировано на 604 тыс. сделок больше, чем за аналогичный период прошлого года. “Денежный оборот, по сравнению с показателями за первые 15 дня февраля прошлого года, вырос на 12% или на 31․4 млрд. драмов. Существенно возросли и объемы экспорта и импорта”, - сказал Никол Пашинян.
Со своей стороны председатель Комитета государственных доходов Армении Эдуард Ованнисян добавил, что зарегистрированы йпо части денежного оборота рост в основном касается трех отраслей. “Возросли объемы потребления, производства и услуг. 604 тыс. сделок в равной степени касаются представленных сфер. 80% касается продаж по чекам ККМ, а 20% - товарооборота по расчетным документам”, - отметил глава КГД.
Никол Пашинян отметил, что одной из серьезных проблем является существенный спад объемов потребления. “Таким образом, мы можем надеяться, что объемы потребления вырастут”, - сказал он.