Արցախի նախագահի աշխատակազմը հանդիպում-քննարկում է կազմակերպել հումանիտար հարցերով սփյուռքյան մի խումբ կառույցների հետ 02/16/2021   17:40  |  ԼՐԱՀՈՍ
Արցախի Հանրապետության նախագահի աշխատակազմը փետրվարի 15-ին Երևանում կազմակերպել է հանդիպում-քննարկում սփյուռքյան կազմակերպությունների հետ՝ հետպատերազմյան Արցախի առջև ծագած մարտահրավերների և դրանց լուծման գործընթացների վերաբերյալ, որի բանախոսներն էին ԱՀ նախագահի աշխատակազմի ղեկավար Արտակ Բեգլարյանը և աշխատանքի, սոցիալական և միգրացիայի հարցերի նախարար Մանե Թանդիլյանը:
Հանդիպմանը մասնակցում էին Հայրենիքում գործունեություն ծավալող սփյուռքյան կառույցների մի խումբ ներկայացուցիչներ: Արտակ Բեգլարյանը ներկայացրել է Արցախում առկա հումանիտար իրավիճակը, կարիքներն ու ծրագրերը:
«Հումանիտար կարիքներից առաջինը բնակարանայինն է, և արդեն բնակարանաշինության մի քանի խոշոր նախագծեր են մեկնարկել: Այնուհետև սոցիալական-կենցաղային կարիքներն են, որոնց մի մասն արդեն բավարարվել է: Վերականգնողական կարիքները ներառում են և՛ ֆիզիկական, և՛ հոգեբանական վերականգնումը, որոնց բավարարման ուղղությամբ ծավալուն գործ կա անելու: Հարկ է հատուկ ուշադրություն դարձնել նաև ընտանիքների զարգացման կարիքներին՝ իրագործելով երկարաժամկետ զարգացման ծրագրեր: Վերջին կարևոր ուղղությունը ինստիտուցիոնալ կարողությունների զարգացումն է, որտեղ նշանակալի դեր պետք է ունենա համահայկական մասնագիտական ներուժի արդյունավետ իրացումը՝ Արցախում երկարաժամկետ ինստիտուցիոնալ զարգացում ապահովելու համար»,- նշել է ԱՀ նախագահի աշխատակազմի ղեկավարը:
Արտակ Բեգլարյանն ընդգծել է, որ ԱՀ նախագահի աշխատակազմի կողմից աշխատանքներ են տարվում մարդասիրական ծրագրերի համակարգման ինստիտուցիոնալ արդյունավետ մեխանիզմների ներդրման ուղղությամբ, և ակնկալվում է բոլոր փորձառու կազմակերպությունների մասնակցությունն այդ բարեփոխման մեջ:
Մանե Թանդիլյանը ներկայացրել է սոցիալական առկա կարիքները, կատարված աշխատանքները և ԱՀ ու ՀՀ պետական ծրագրերն այդ ուղղությամբ: Նա ընդգծել է, որ իր ղեկավարած նախարարության կողմից արդեն մեկնարկել է կարիքների գնահատման լայնածավալ ծրագիր, որի արդյունքները հիմք կդառնան պետական ու բարեգործական ծրագրերի հասցեականության ու արդյունավետության բարձրացման համար:
Սա նման ձևաչափով առաջին համատեղ քննարկումն էր, որը տվեց իր գործնական արդյունքները տարբեր պայմանավորվածությունների տեսքով:
Հանդիպման ընթացքում ելույթներով հանդես եկան նաև ԱՀ նախագահի խորհրդական Ազատուհի Սիմոնյանը և ՀՀ Սփյուռքի գործերով գլխավոր հանձնակատար Զարեհ Սինանյանը, ինչպես նաև տեղի ունեցավ շահագրգիռ քննարկում մասնակիցների միջև:

Аппарат президента Арцаха организовал встречу-дискуссию по гуманитарным вопросам со структурами Диаспоры 02/16/2021   17:48
Аппарат президента Республики Арцах 15 февраля организовал в Ереване встречу-дискуссию с организациями Диаспоры по вопросам вызовов, стоящих перед поствоенным Арцахом и процессам по их решению. Об этом сообщает пресс-служба президента Арцаха.
Докладчиками выступили руководитель аппарата президента Артак Бегларян и министр труда, по социальным и миграционным вопросам Мане Тандилян.
Во встрече приняли участие группа представителей диаспоральных организаций, действующих на родине.
Артак Бегларян представил нынешнюю гуманитарную ситуацию в Арцахе, нужды и программы.
"Первая из гуманитарных потребностей - это жилищная проблема, с целью решения которой уже осуществляется ряд крупных проектов по жилищному строительству. Далее идут нужды социально-бытового характера, часть которых уже удовлетворена.
Реабилитационные нужды включают в себя как физическую, так и психологическую реабилитацию, для удовлетворения которых необходима масштабная работа. Нужно уделить особое внимание также на нужды развития семей, реализовав при этом долгосрочные программы развития. Последним важным направлением является развитие институциональных возможностей, где значительную роль играет эффективное использование профессионального потенциала всего армянства для обеспечения долгосрочного институционального развития в Арцахе",- отметил руководитель аппарата президента.
Артак Бегларян подчеркнул, что аппарат президента Республики Арцах проводит работу по внедрению эффективных институциональных механизмов координации гуманитарных программ, и ожидает участия организаций, имеющих опыт в данной сфере.
Мане Тандилян представила имеющиеся социальные нужды, проделанную работу и осуществляемые в этом направлении государственные программы Армении и Арцаха. Она подчеркнула, что руководимое ею ведомство уже начало крупномасштабную программу по оценке нужд, результаты которой станут основой для повышения адресности и эффективности государственных и благотворительных программ.
Это было первой совместной дискуссией в подобном формате, которая завершилась практическими результатами в виде разных договоренностей.
В ходе встречи выступили также советник президента Арцаха Азатуи Симонян и главный уполномоченный по делам Диаспоры РА Заре Синанян. Состоялось также заинтересованное обсуждение между участниками дискуссии.