Ադրբեջանցիները երկու կողմից մոտեցել են Ագարակին՝ մի կողմից դիրքերը մոտ են չորս կմ, մյուս կողմից՝ 1 կմ, հնչում են կրակոցներ. գյուղապետ 02/15/2021   13:05  |  Ադրբեջանական ռազմական ագրեսիա-2020
«Ադրբեջանցիները պարբերաբար կրակոցներ են արձակում»,-այս մասին «Փաստինֆո»-ի հետ զրույցում հայտնեց Ագարակի գյուղապետ Հայկ Սահակյանը՝ հավելելով, որ դրանք անկանոն են՝ դեպի օդ։
«Միշտ էլ այդպես է եղել, մի ժամանակ հանգիստ էր, իսկ հիմա նորից են սկսել»,- ասաց Սահակյանը՝ նշելով, որ թեեւ կրակոցները վտանգավոր չեն, բայց բնակիչներն անհանգստանում են։
Ադրբեջանցի զինծառայողները Սյունիքի գյուղերի անմիջական հարևանությամբ կրակում են ինչպես փոքր, այնպես էլ խոշոր տրամաչափի զինատեսակներից՝ տարբեր ժամերի։ Այս մասին փաստող տեսանյութն արվել է երկու օր առաջ։ Կրակոցների վայրից դեպի Ագարակ գյուղ ուղիղ գծով մոտ 1 կմ է։ Սահակյանը տեղեկացրեց, որ գյուղի ներքևի հատվածում հենց այդքան հեռավորության վրա է թշնամին, իսկ գյուղի վերևի հատվածից ադրբեջանցիները կրկին առաջ են եկել՝ հիմա 4 կմ-ի վրայից են հսկում սահմանները։
«Երբ իրենք խոսում են՝ գյուղում լսվում է։ Երեկ չէ առաջին օրը նորից առաջ են եկել, գյուղի վերևի հատվածում տեղակայվել են։ Չորս կմ  հեռու են՝ գյուղի գլխավերևում։ Մինչև առաջ գալը բավականին հեռու էին, հիմա եկել են գծի վրա նստել են։ Սահմանապահներ ունենք, ռուսները ևս շուրջօրյա հերթապահում են արդեն երկու օր է։ Առաջ են եկել ռուսի թույլտվությամբ մեր սահմանով անցել են եկել իրենց գծի վրա կանգնել են։ Մենք էլ գյուղեր ունենք, որ ճանապարհներն իրենց սահմանով է անցնում, թույլատրում են, անցնում են։ Մեկ կմ էլ ներքևի հատվածից են հեռու»։
Ագարակի խնդիրների մասին վաղուց են բարձրաձայնում, հիմնականում որսորդական զենք կրելու թույլտվության հարցն են բարձրաձայնում, որ գյուղի բնակիչները ինքնապաշտպանության համար զենք ունենան, սակայն չունեն ու դա, իրենց կարծիքով, լուրջ խնդիր է։
Ագարակում 40 տուն կա, նախկինում գյուղի մաս հանդիսացող տարածքները հիմա դիրքերի են վերածվել։ Իշխանություններից օգնություն չեն առաջարկել, գյուղին աջակցում է միայն համայնքապետը։
Ագարակի հիմնական ճանապարհը ևս փակվել է։ Նոյեմբերի 10-ից հետո ճանապարհի 4 կմ-ն անցել է Ադրբեջանին ու բնակիչները ստիպված այլընտրանքային ճանապարհից են օգտվում՝ 6,5 կմ երկար ճանապարհ անցնում, որն անմխիթար վիճակում է։
«Նախկինում ավելի վատ վիճակում էր, համայնքապետը վերանորոգել է ինչքան հնարավոր է»։
Եղվարդից ևս կրակոցները լսելի են՝ «Փաստինֆո»-ին հայտնեց գյուղապետ Սպարտակ Զաքարյանը, գյուղում հիմա խնդիրները շատ նկատելի չեն՝ սպասում են գարնանը։
«Առայժմ խնդիրներ չկան։ Գարունը կբացվի կհասկանանք՝ բարին հետը կգա, թե չարիքը։ Սահմանը գծում են երկկողմանի բանակցություններով, առայժմ ես չեմ տեսնում, որ երկկողմանի բանակցություններով սահմանազատում անեն»։
Եղվարդում ևս մարզկենտրոն գնալու համար ճանապարհը երկարել է՝ այլընտրանքային ճանապարհն են օգտագործում։ Որակն էլ այն չէ։ Քաղաքապետի աջակցությամբ կիսանորոգված ճանապարհը անհնար է օգտագործել, որովհետև մեծամասամբ գրունտով է պատված։
11:18 15/02/2021  |  ԼՐԱՀՈՍԱդրբեջանցիները Սյունիքի գյուղերի անմիջական հարևանությամբ կրակում են ինչպես փոքր, այնպես էլ խոշոր տրամաչափի զինատեսակներից. ՄԻՊ
20:21 12/02/2021  |  ԼՐԱՀՈՍ«Ժողովուրդը պայթելու է և դա կլինի այնտեղ, որտեղ իրավիճակն այս պահին ամենավտանգավորն է՝ Սյունիքում». Հայկազուն Ալվրցյան
20:23 11/02/2021  |  Քաղաքական«Գնում է Սյունիքի հանձնման գործընթացը». միջազգային անվտանգային հարցերի փորձագետ
19:24 11/02/2021  |  ԼՐԱՀՈՍՀնարավոր է Սյունիքում ունենանք լուրջ փոփոխություններ՝ ազգային անվտանգությանը սպառնացող. Մելիքյան
23:28 10/02/2021  |  Քաղաքական«Փաշինյանը պատրաստվում է ժողովրդից թաքուն Սյունիքից 50 բնակավայր հանձնել Ադրբեջանին». Իսագուլյան
21:35 08/02/2021  |  ՄեկնաբանությունՊետական գույքի կառավարման կոմիտեն վաճառում է Գորիսում բացառիկ նշանակություն ունեցող պատմական շենքերից մեկը. Իրինա Յոլյան
10:01 06/02/2021  |  ՄամուլՀայկական կողմը կրկին հետ է նահանջել, իսկ Սյունիքի մարզպետը հանդեսների է մասնակցում «Հրապարակ»
23:46 03/02/2021  |  ՄեկնաբանությունԱդրբեջանի զինված ուժերը կոպտորեն խախտում են Մեղրի համայնքի բնակիչների ջրի իրավունքը. Արման Թաթոյան

“Азербайджанцы периодически стреляют”: в Агараке и Егварде рассказали о ситуации в селах 02/15/2021   14:10  |  Азербайджанская военная агрессия-2020
Азербайджанцы периодически открывают стрельбу, заявил в беседе с корреспондентом “ФактИнфо” глава села Агарак Сюникской области Армении Айк Саакян, добавив, что она беспорядочная, стреляют в воздух.
“Всегда так было. Одно время было спокойно, а сейчас снова начали”, - рассказал Саркисян. По его словам, хотя выстрелы не опасные, но жители встревожены.
Ранее омбудсмен Армении сообщил, что азербайджанские военнослужащие в непосредственной близости от сел Сюника в разное время стреляют из малокалиберного и крупнокалиберного оружия. Видео, свидетельствующее об этом, было снято два дня назад. От места этих выстрелов до села Агарак примерно 1 км по прямой линии.
Саакян сообщил, что  в нижней части села враг находится именно на таком расстоянии. Что касается верхнего участка, то азербайджанцы вновь продвинулись вперед; теперь они патрулируют границы с расстояния в 4 км.
“Когда они разговаривают, то их слышно в селе. Позавчера они вновь продвинулись, разместились в верхней части села. Они находятся на расстоянии 4 километров, над селом. До продвижения они находились довольно далеко. Теперь же явились и сидят на линии. Пограничники здесь. Русские тоже круглосуточно дежурят уже два дня...”, - рассказал он.
О проблемах Агарака говорят давно уже, в основном поднимают вопрос  о выдаче разрешения на охотничье ружье в целях самообороны, однако у них его нет, и это, по их мнению, - серьезная проблема.
В Агараке есть 40 домов. Территории, которые ранее являлись частью села, теперь превратились в позиции. Помощи власти не предлагали, деревне помогает только сельская администрация.
Основная дорога в Агарак тоже закрыта. После 10 ноября 4-колометровый участок трассы перешел Азербайджану, и жители вынуждены пользоваться альтернативной дорогой, которая в удручающем состоянии.
“Раньше она была еще хуже. Администрация отремонтировала в пределах своих возможностей”, - заявил он.
Выстрелы были слышны и в Егварде, сообщил “ФактИнфо” глава села Спартак Закарян.
“В данный момент проблем нет. Весна наступит, поймем, добром она обернется или злом….”, - заявил он.
В Егварде тоже путь до администрации удлинился, жители пользуются альтернативной дорогой, качество которой оставляет желать лучшего. При поддержке мэра отремонтированная наполовину дорога непригодна для езды, потому что большая ее часть покрыта грунтом.