Գյումրու թիվ 25 դպրոցի հետ կապված Մարդու իրավունքների պաշտպանը նախաձեռնել է վարույթ 02/12/2021   14:25  |  ԼՐԱՀՈՍ
Մարդու իրավունքների պաշտպանին բողոքներ են հասցեագրել «Գյումրու թիվ 25 հիմնական դպրոցի» ուսուցիչները, ծնողները և աշակերտները տնօրենի թափուր պաշտոնում նշանակման գործընթացի հետ կապված։
Մասնավորապես, նրանք նշել են, որ տնօրենի թափուր պաշտոնում նշանակելու մասին որոշման կայացման գործընթացում հաշվի չի առնվել իրենց կարծիքը։
Բարձրացված բողոքներով դիմումատուները նշել են, որ տնօրենի թափուր պաշտոնի նշանակման գործընթացում չեն պահպանվել օրենքով սահմանված պահանջները, այդ թվում՝ ժամկետները, իսկ հավակնորդների հետ անցկացված հարցազրույցը չի ունեցել իրավական հիմք։ Դրանից բացի, մի շարք ուսուցիչներ և աշակերտների ծնողներ ահազանգեր են փոխանցել իրենց նկատմամբ ճնշումների ու սպառնալիքների մասին։
Հաշվի առնելով, որ տեղի ունեցած վարչական ընթացակարգերը բացասական են ազդել հատկապես երեխաների իրավունքների վրա, դպրոցում խաթարված է ուսումնական գործընթացները, առկա է լարվածություն՝ Մարդու իրավունքների պաշտպանի աշխատակազմում նախաձեռնված է քննարկման վարույթ։
Համապատասխան գրություններ են հասցեագրվել ՀՀ Շիրակի մարզպետին ու ՀՀ փոխվարչապետին։
11:50 12/02/2021  |  ԼՐԱՀՈՍՄԻՊ ներկայացուցիչները առանձնազրույցներ են ունեցել Ադրբեջանում գերությունից ազատ արձակված և Հայաստան վերադարձած 5 գերիների հետ

Омбудсмен Армении инициировал производство в связи с событиями в Гюмрийской школе № 25 02/12/2021   14:53  |  Лента новостей
Учителя, родители и ученики “Гюмрийской основной школы № 25” направили жалобы Защитнику прав человека в связи с процессом назначения на вакантную должность директора. Как сообщает офис омбудсмена, в частности, они отметили, что при принятии решения о назначении директора на вакантную должность их мнение не было учтено.
Заявители пожаловалисьна то, что в процессе назначения на вакантную должность директора не были соблюдены установленные законом требования, включая сроки, а собеседование с претендентами не имело под собой правового основания. Кроме того, от ряда учителей и родителей учеников поступили тревожные звонки о давлении на них и угрозах в их адрес.
“Учитывая, что произошедшие административные процедуры оказали негативное влияние, особенно на права детей, учебный процесс в школе подорван, возникла напряженность, в Офисе Защитника прав человека инициирована дискуссия. Соответствующие письма были адресованы губернатору Ширака и заместителю премьер-министра Армении”, - говорится в сообщении.
10:00 02/02/2021  |  Лента новостейОмбудсмен Армении в ходе встречи с послом России отметил срочность возвращения содержащихся в Азербайджане армянских пленных
14:06 01/07/2020  |  Лента новостейОмбудсмен Армении и ЕСПЧ начинают новую программу
13:04 22/05/2020  |  Лента новостейОмбудсмен Азербайджана исказила слова Армана Татояна и озвучила политические заявления - ЗПЧ