Ռազմական դրության ռեժիմը չպետք է ծառայեցվի որևէ անձի կամ քաղաքական ուժի նպատակներին․ ՀՀ նախագահ 02/10/2021   20:10  |  Քաղաքական
Ռազմական դրության իրավական ռեժիմը չպետք է ծառայեցվի որևէ անձի կամ քաղաքական ուժի նպատակներին։ Այս մասին «Փաստինֆո»-ի հարցին ի պատասխան ասել է ՀՀ նախագահ Արմեն Սարգսյանը։
«Փաստինֆո»-ն պաշտոնական հարցման միջոցով հետաքրքրվել էր՝ ինչպես է նախագահը վերաբերում ստեղծված իրավիճակին, երբ պատերազմից 3 ամիս անց Հայաստանի Հանրապետությունում դեռ պահպանվում է ռազմական դրությունը։
«Ռազմական դրությունը հայտարարվում է կառավարության կողմից, իսկ ռազմական դրության իրավական ռեժիմը սահմանվում է օրենքով։ Նախագահը համարում է, որ ցանկացած որոշում կամ իրավական կարգավորում պետք է բխի պետության ու ժողովրդի շահերից և չպետք է ծառայեցվի որևէ անձի կամ քաղաքական ուժի նպատակներին»,- Նախագահի դիրքորոշումը փոխանցել է ՀՀ նախագահի աշխատակազմի հասարակայնության հետ կապերի վարչությունից հայտնում են․ ։
ՀՀ նախագահը դեռեւս 2020 թվականի նոյեմբերի 16-ին հայտարարել էր Ազգային համաձայնության կառավարություն ձեւավորելու անհրաժեշտության մասին, որին պետք է հանձնվի երկրի կառավարումը մինչեւ արտահերթ խորհրդարանական ընտրությունների անցկացումը, սակայն ձախողած ու երկիրը լրջագույն մարտահրավերների առաջ կանգնեցրած գործադիր իշխանության ղեկավարը հրաժարական տալ չի պատրաստվում։ «Փաստինֆո»-ն հետաքրքրվել էր Նախագահից, թե արդյոք պատրաստվում է իր սահմանադրական լիազորությունների շրջանակում հետևողական լինել վարչապետի հրաժարականի իր պահանջին, սակայն Նախագահն այս հարցին խուսափել է պատասխանել՝ նշելով, որ երկրում ստեղծված իրավիճակի ու հանգուցալուծումների վերաբերյալ նախագահն իր կարծիքն արտահայտել է բազմաթիվ հանդիպումների, ելույթների, հարցազրույցների ընթացքում։
Հիշեցնենք, որ նոյեմբերի 9-ի եռակողմ հայտարարությունից օրեր անց՝ նոյեմբերի 16-ին ՀՀ նախագահ Արմեն Սարգսյանը հայտարարել էր՝ երկիրը ցնցումներից զերծ պահելու համար անխուսափելի են ԱԺ արտահերթ ընտրություններ․ «Իմ կարծիքով միակ պատասխանատու մոտեցումը կարող է լինել կառավարության և իշխող քաղաքական ուժի կողմից սեփական ներուժի օբյեկտիվ գնահատելը և սեղմ ժամկետում ճանապարհային քարտեզ ներկայացնելը, որով կնախատեսվեն համապատասխան սահմանադրական գործընթացների նախաձեռնման ժամկետները, որոնց արդյունքում հնարավոր կդառնա իրականացնել ԱԺ արտահերթ ընտրություններ, իսկ մինչ այդ կառավարումը կհանձնվի բարձր որակավորում ունեցող Ազգային համաձայնության կառավարությանը»,-նշել էր նախագահը։
19:53 10/02/2021  |  ԼՐԱՀՈՍԿառավարության 5-ամյա ծրագրով առաջնորդվելն առնվազն ադեկվատ չէ այն վիճակին, որն ունենք․ Տարոն Սիմոնյան
19:50 10/02/2021  |  ԼՐԱՀՈՍԳյումրի մտնող բոլոր ճանապարհները փակ են անհետ կորածների և գերեվարվածների ընտանիքի անդամների կողմից. պատրաստվում են այս գիշերը մնալ այնտեղ. Գևորգ Գորգիսյան
19:19 10/02/2021  |  ԼՐԱՀՈՍԳերության մեջ գտնվող զինծառայողների ծնողները կառավարությունից գործնական քայլեր են պահանջում
19:02 10/02/2021  |  ՄեկնաբանությունՄենք շարունակում ենք ապրել երեք զուգահեռ իրողությունների մեջ՝ դե յուրե, դե ֆակտո և Նիկոլի իրողություն. Միքայել Մինասյան
18:55 10/02/2021  |  ԼՐԱՀՈՍՀայ-ադրբեջանական հուշագի՞ր է ստորագրվել. Ավինյանը հայտարարեց, որ պետական գաղտնիք է
18:36 10/02/2021  |  ԼՐԱՀՈՍՇիրակում դժգոհության ալիք կա․ գերիների ծնողները միջպետական ճանապարհ են փակել․ իմքայլական պատգամավորը՝ Փաշինյանին

Режим военного положения не должен служить целям какого-либо лица или политсилы - президент Армении 02/11/2021   10:22  |  Лента новостей
Правовой режим военного положения не должен служить целям какого-либо лица или политической силы. Об этом в ответ на запрос "ФактИнфо" заявил президент РА Армен Саркисян.
ИА "ФактИнфо" в официальном запросе поинтересовалось, как президент относится к тому, что военное положение сохраняется в Армении спустя 3 месяца после окончания войны.
“Военное положение объявляет правительство, а правовой режим военного положения устанавливается законом. Президент считает, что любое решение или любые нормы регулирования должны исходить из интересов государства и народа, а не служить целям какого-либо лица или политической силы”, - передало позицию Армена Саркисяна управление по связям с общественностью президента РА.
Президент Армении еще 16 ноября 2020 года заявил о необходимости формирования правительства национального согласия, которому следует передать управление страной до проведения внеочередных парламентских выборов. Однако поставивший страну перед серьезнейшими вызовами глава исполнительной власти  не собирается подавать в отставку. ИА "ФактИнфо" также поинтересовалось у президента, планируют ли он в рамках своих конституционных полномочий быть последовательным в своем требовании отставки премьера. Однако президент уклонился от ответа на этот вопрос, указав,  что о создавшейся в стране ситуации и путях ее разрешения он неоднократно высказывался в ходе встреч, выступлений и интервью.
Напомним, спустя несколько дней после подписания трехстороннего заявления, 16 ноября, президент Армении Армен Саркисян заявил о неизбежности проведения досрочных парламентских выборов во избежание потрясений в стране.
"Единственный ответственный подход может заключаться в объективной оценке правящей политической силой собственного потенциала, представлении  в сжатый период дорожной карты, в которой будут указаны сроки для инициирования соответствующих конституционных процессов, которые позволят провести внеочередные парламентские выборы. Управление будет передано высококвалифицированному правительству Национального согласия",- отметил президент.