ՄԻԵԴ-ը 228 հայի մասին հարցում է ստացել՝ կառավարության և գերիների հարազատների կողմից 02/04/2021   17:11  |  ԼՐԱՀՈՍ
Մարդու իրավունքների եւրոպական դատարանը 2021 թվականի հունվարի 15-ին և փետրվարի 1-ին ստացել է «Ադրբեջանն ընդդեմ Հայաստանի» և «Հայաստանն ընդդեմ Ադրբեջանի» գանգատների գործով ամբողջական դիմումներ։
Դատարանը պաշտոնական հաղորդագրության համաձայն՝ դատարանը միջնորդություններ էր ստացել նաեւ ավելի վաղ, 2020թ. սեպտեմբերի 27-ին եւ հոկտեմբերի 27-ին՝ ժամանակավոր միջոցներ կիրառելու վերաբերյալ՝ համապատասխանաբար Հայաստանի և Ադրբեջանի կողմից։ 2020-ի սեպտեմբերի 29-ին ընդունել էր միջանկյալ միջոց՝ 39-րդ հոդվածի հիման վրա։
«Հաշվի առնելով, որ իրավիճակի զարգացումը հիմք է հանդիսացել կոնվենցիայի խախտման համար, կոչ ենք անում Հայաստանին եւ Ադրբեջանին ձեռնպահ մնալ ցանկացած քայլերից, հատկապես ռազմական գործողություններից, որոնք կարող են հանգեցնել Կոնվենցիայով երաշխավորված քաղաքացիական բնակչության իրավունքների խախտումների՝ մասնավորապես կյանքն ու առողջությանը վտանգի տակ դնելը, և պահպանել կոնվենցիայի երկրորդ և երորրդ հոդվածներում ամրագրված պարտավորությունները՝ մասնավորապես կյանքի իրավունքի, խոշտանգումների եւ անմարդկային կամ նվաստացուցիչ վերաբերմունքի կամ պատժի արգելում»,- ասված է ՄԻԵԴ-ի հաղորդագրության մեջ։
2020 թվականի նոյեմբերի 4-ի հայտարարության մեջ դատարանը պարզաբանել է, որ պետությունները պարտավոր են հարգել նաեւ հակամարտության ընթացքում գերեվարված անձանց կոնվենցիոն իրավունքները։
Բացի այդ, դատարանը ստացել է բազմաթիվ հարցումներ ՝ համաձայն 39-րդ հոդվածի, որոնք վերաբերում են ենթադրյալ գերիներին։ Դրանք ներկայացվել են Հայաստանի և Ադրբեջանի կառավարության կամ գերիների հարազատների կողմից։
Մինչ օրս ստացված հարցումները վերաբերում են ընդհանուր 241 մարդու, նրանցից 228-ը հայերի, 13-ը՝ ադրբեջանցու։ Դատարանն առաջարկել է համապատասխան անձանց վերաբերյալ տեղեկատվություն ներկայացնել։
Ըստ զեկույցի, դատարանը կամ կասեցրել է գործի քննությունը 39-րդ հոդվածի համաձայն, երբ պատասխանող կառավարությունը տրամադրել է գերիների մասին համապատասխան տեղեկատվություն, կամ կիրառել է 39-րդ հոդվածը, երբ կառավարությունը բավարար տեղեկատվություն չի տրամադրել կամ ընդհանրապես որեւէ տեղեկատվություն չի տրամադրել:
Վերը նշված դիմումները պարունակում են 2020 թվականի սեպտեմբերի 27-ից սկսված ռազմական գործողությունների ընթացքում պատասխանող պետությունների կողմից կոնվենցիայով ամրագրված լայնածավալ խախտումների դեպքեր։ Դրանք են՝ հարձակումներ քաղաքացիական բնակչության վրա, քաղաքացիական և հանրային ունեցվածքի և ենթակառուցվածքների ոչնչացում, մահապատիժների կիրառում, զինվորականների և խաղաղ բնակիչների նկատմամբ նվաստացուցիչ վերաբերմունքի դրսեւորում, ռազմագերիների կալանավորում, քաղաքացիական բնակչության բռնի տեղահանում։
Ադրբեջանը, ինչպես նշվում է ՄԻԵԴ-ի հաղորդագրության մեջ, Հայաստանին պատասխանատու է համարում կոնվենցիայի խախտումների, այն է՝ 1992թ.-ից Լեռնային Ղարաբաղից եւ հարակից տարածքներից ադրբեջանցիներին տեղահանման, նաև մշակութային-կրոնական ունեցվածքի ենթադրյալ ոչնչացման համար։
39-րդ հոդվածի համաձայն ՝ դատարանի կողմից կիրառվող միջոցների մասին վճիռներն ուղղված են անուղղելի վնասի կանխմանը։
Դատարանը նախ պետք է քննության առարկա դարձնի ստացված դիմումների ընդունելիության հարցը։
10:57 02/02/2021  |  ԼՐԱՀՈՍՀՀ կառավարությունը միջպետական գանգատ է ներկայացրել ՄԻԵԴ
17:28 29/01/2021  |  ՄեկնաբանությունՈ՞վ է պատասխանատվություն կրում մեր հայրենակիցների՝ գերության մեջ հայտնվելու համար. Տիգրան Աբրահամյան
16:15 29/01/2021  |  ԼՐԱՀՈՍԵՄ-ն կոչ է անում Ադրբեջանին անհապաղ ազատ արձակել հայ գերիներին
14:44 21/01/2021  |  ԼՐԱՀՈՍԿատարված և կատարվող աշխատանքը հույս է ներշնչում, որ մեր գերիների կյանքին և առողջությանը վտանգ չի սպառնում. Ցոլակյան

В ЕСПЧ от правительства и родственников пленных поступили запросы о 228 армянах 02/04/2021   19:49  |  Азербайджанская военная агрессия-2020
В Европейский суд по правам человека (ЕСПЧ) 15-го января и 1-го февраля 2021 года поступили заявления по жалобам "Азербайджан против Армении" и "Армения против Азербайджана".
Как сообщается в сообщении, опубликованном на сайте ЕСПЧ, ранее, 27 сентября и 27 октября 2020 года, в суд поступили ходатайства о применении обеспечительных мер, поданные Арменией и Азербайджаном соответственно. 29 сентября 2020 года суд принял обеспечительную меру на основании Правило 39.
Отмечается, Суд призвал Армению и Азербайджан воздержаться от любых шагов, особенно военных действий, которые могут повлечь за собой нарушения гарантированных Конвенцией прав гражданского населения, в частности, поставить под угрозу  жизнь и здоровье, и  соблюдать закрепленные во второй и третьей статьях Конвенции обязательства, в частности, право на жизнь, запрет на пытки и бесчеловечное или унижающее достоинство обращение, и наказание.
В заявлении от 4 ноября 2020 г. Суд пояснил, что государства обязаны уважать также конвенционные права лиц, захваченных в плен в ходе конфликта. Кроме того, Суд получил многочисленные запросы в соответствии с Правилом 39, которые касаются предполагаемых пленных. Они были поданы правительством Армении или Азербайджана или родственниками пленных. Запросы, полученные на данный момент, касаются 241 физического лица - 228 армян и 13 азербайджанцев. Суд предложил предоставить информацию по заинтересованным лицам.
Согласно докладу, Суд либо приостановил рассмотрение дела в соответствии с Правилом 39, когда правительство-ответчик предоставило соответствующую информацию о пленных, либо применил Правило 39, когда правительство не предоставило достаточной информации или вообще не предоставило каких-либо сведений.
Отмечается, что межгосударственные обращения содержат утверждения о широко распространенных случаях нарушения Конвенции государствами-ответчиками во время начавшихся 27 сентября 2020 года боевых действий, включая нападения на гражданских лиц, а также гражданское и государственное имущество и инфраструктуру, применение казней, унижающее достоинство обращение и нанесение увечий военнослужащим и гражданским лицам, арест и дальнейшее содержание в заключении военнопленных и насильственное выселение гражданского населения.
14:08 02/02/2021  |  Лента новостейРяды героев нашего времени пополнил и выпускник Ереванского медуниверситета Гагик Макарян
13:04 02/02/2021  |  Лента новостейЕсли Баку не выдаст военнопленных, то Азербайджан следует объявить террористической страной - Марукян