Վերածննդի հրապարակի պետական շենքերին ադրբեջանական դրոշ չի տեղադրվելու․ Բալասանյան 02/04/2021   10:06  |  ԼՐԱՀՈՍ
Արցախի Հանրապետության անվտանգության խորհրդի քարտուղար Վիտալի Բալասանյանը հայտարարություն է տարածել.
«Խոսակցություններ են պտտվում այն մասին, թե իբր Ստեփանակերտ քաղաքի Վերածննդի հրապարակում` պետական շենքերին տեղադրվելու է ադրբեջանական դրոշ, հարկ եմ համարում կատեգորիկ հերքել այդ լուրերը: Որոշ լրատվամիջոցներում եւ սոցիալական ցանցերում լուրեր են տարածվում, թե Արցախի պաշտպանության բանակը կազմալուծվելու է եւ ըստ այդ լուրերի տրամաբանության Արցախի սահմանների պաշտպանության կազմակերպում չի լինելու: Այս կապակցությամբ ցանկանում եմ տեղեկացնել, որ Արցախի պետական մարմինները ներկայումս զբաղվում են պայմանագրային հիմունքներով պրոֆեսիոնալ ստորաբաժանումներ կազմակերպելու հարցով` հենց մեր սահմանների պաշտպանության նպատակով:
Հասարակության որոշ շրջանակներում մտավախություն կա, թե օրինակ Ստեփանակերտի Կրկժան, Աջափնյակ թաղամասերը կամ Ասկերանի Իվանյան գյուղը առաջիկայում կբնակեցվի ադրբեջանական ընտանիքներով: Խոսակցություններ են շրջանառվում նաեւ այն մասին, թե մասնավորապես  Ստեփանակերտի առեւտրային կետերում ադրբեջանցիները կատարում են գնումներ: Հավաստիացնում եմ, որ նման խոսակցությունները զուրկ են որեւէ հիմքից:
Սիրելի΄ արցախցիներ, Արցախի իշխանությունների անունից հավաստիացնում եմ ձեզ, որ չնայած պատերազմական գործողությունների հետեւանքով մեզ հասցված անդառնալի կորուստներին, պետությունը մշտապես հանձնառու է կատարելու բնակչության անվտանգության եւ բնականոն կենսագործունեության ապահովման իր պարտականությունները, ըստ այդմ կոչ եմ անում տուրք չտալ կեղծ լուրերին եւ հավատացած լինել, որ արվել եւ արվում է ամեն ինչ արցախցու արժանապատիվ կյանքի համար անհրաժեշտ պայմաններ ստեղծելու եւ ընդլայնելու ուղղությամբ»:
19:01 22/01/2021  |  ԼՐԱՀՈՍ«Վիտալի Բալասանյանը, դեռևս, երկու տարի առաջ բարձրաձայնում էր, այն մասին, որ Նիկոլ Փաշինյանն ազգակործան պրոյեկտի մի մասնիկ է». Հակոբ Հակոբյան
13:51 22/01/2021  |  ԼՐԱՀՈՍՏիգրան Աբրահամյանն ուշադրություն է հրավիրում փաստին՝ Բալասանյանը չի մասնակցել ԱԽ խորհրդակցությանը
14:07 12/01/2021  |  ԼՐԱՀՈՍՔրեական գործով տվյալները փաստում էին՝ նախկին գեներալներն ամեն ինչ անում էին պատերազմի ժամանակ իրենց ներուժը ներդնելու, արդյունավետությունը բարձրացնելու համար
11:49 10/01/2021«Լուսավոր Հայաստան» խմբակցության պատվիրակությունը հանդիպել է Վիտալի Բալասանյանին
11:44 06/01/2021  |  Ղարաբաղյան հակամարտությունԲաքուն իր դիրքերն է առաջ տանում Ղարաբաղում՝ խախտելով պայմանավորվածությունները. Վիտալի Բալասանյան
20:07 29/12/2020  |  ԼՐԱՀՈՍԳեներալի որդեգրած քաղաքականության մեջ հստակ է Արցախի ինքնուրույն առաջ գնալու որոշումը. Հայաստանի ու Արցախի ղեկավարների տեսլականները տարբեր են
22:45 28/12/2020  |  ԼՐԱՀՈՍԹող Ադրբեջանը ցույց տա մի դեպք, երբ մեր վիրավորին բուժօգնություն են ցույց տալիս. Բալասանյան
22:04 28/12/2020  |  ԼՐԱՀՈՍՀՀ-ի վարած սխալ քաղաքականության հետևանքով Ադրբեջանի կողմից կյանքի կոչվեց պատերազմ. Վիտալի Բալասանյան
20:29 26/12/2020  |  ԼՐԱՀՈՍՀադրութի, Ասկերանի տարածքները վերադարձվելու են ժամանակի ընթացքում. Վիտալի Բալասանյան

Госорганы Арцаха занимаются формированием профессиональных воинских подразделений на контрактной основе – Баласанян 02/04/2021 10:24 | Лента новостей
Секретарь Совета безопасности Республики Арцах Виталий Баласанян категорически опроверг слухи о том, что якобы на площади Возрождения в городе Степанакерт на государственных зданиях будут установлены государственные флаги Азербайджана.
"В ряде СМИ и соцсетях муссируются сведения о расформировании Армии обороны Арцаха и, согласно этой логике, оборона границ Арцаха организована не будет. В этой связи хочу проинформировать общественность о том, что госорганы Арцаха в настоящее время занимаются формированием профессиональных воинских подразделений на контрактной основе именно с целью защиты наших границ", - говорится в заявлении Виталия Баласаняна.
Секретарь Совбеза прокомментировал также возникшие в некоторых кругах общественности опасения по поводу того, что "к примеру, кварталы Ачапняк и Кркжан в Степанакерте или село Иванян Аскеранского района в будущем будут заселены азербайджанскими семьями". Также ведутся разговоры о том, что "азербайджанцы совершают покупки в торговых пунктах Степанакерта".
"Заверяю, что подобные разговоры лишены какого-либо основания", - подчеркнул Виталий Баласанян.
Секретарь Совбеза от имени властей Арцаха заверил жителей республики в том, что несмотря на нанесенные военными действиями необратимые потери, государство всегда привержена выполнению своих обязательств по обеспечению безопасности населения и нормальной жизнедеятельности.
"Поэтому призываю не идти на поводу у ложных слухов и сохранять уверенность в том, что делалось и делается все для создания необходимых условий для обеспечения и расширения достойной жизни арцахцев", - говорится в заявлении Баласаняна.