ՀԱՊԿ-ը հայտարարել է 2021թ․-ին 8 խոշոր զորավարժություն իրականացնելու մասին 02/02/2021   16:40  |  ԼՐԱՀՈՍ
Հավաքական անվտանգության պայմանագրի կազմակերպությունը նախատեսում է 2021թ․-ին իրականացնել 8 խոշոր զորավարժություն, հիմնականում Տաջիկստանի տարածքում։ Այս մասին հայտարարել է ՀԱՊԿ գլխավոր քարտուղար Ստանիսլավ Զասը, հայտնում է ՏԱՍՍ-ը։
Հարցին՝ քանի զորավարժություն է նախատեսված այս տարվա համար, Զասը պատասխանել է․ «Կարող եմ ասել միայն խոշորների մասին, որոնք մոտ ութն են»։
Ստանիսլավ Զասը նշել է, որ դրանք հիմնականում անցկացվելու են Տաջիկստանի տարածքում, քանի որ 2021թ․-ին այն նախագահող երկիր է։ Մասնավորապես նախատեսվում են իրականացնել «Էշելոն» վարժանքներ, արագ արձագանքման հավաքական ուժերով վարժություններ։
«Զորավարժությունների մեծ մասը նախատեսված են տարվա երկրորդ կեսի համար»,-հստակեցրել է Ստանիսլավ Զասը։ ՀԱՊԿ գլխավոր քարտուղարը նշել է, որ նախորդ տարի համաճարակի պատճառով մի շարք միջոցառումներ չեղարկվել են կամ հետաձգվել մինչև 2021թ․ «Այս տարի հուսով ենք՝ համաճարակով պայմանավորված իրավիճակը թույլ կտա իրականացնել մեր ծրագրերը»,-ասել է Ստանսիլավ Զասը։
Վերջինս հավելել է, որ նախորդ տարի Եվրոպայում պաշտպանական ծախսերի աճը կազմել է 5․6 տոկոս, ինչը երեք անգամ ավելի շատ է, քան համաշխարհային միջին ցուցանիշը։
«Անցած տարի համաշխարհային պաշտպանական ծախսերն աճել են 1․9 տոկոսով։ Պաշտպանական ծախսերի ամենամեծ աճը գրանցվել է եվրոպական երկրներում՝ կազմելով 5․6 տոկոս»,-ասել է նա։
ՀԱՊԿ գլխավոր քարտուղարը հայտարարել է, որ Աֆղանստանը շարունակում է տարածաշրջանային անվտանգության համար մնալ ահաբեկչական վտանգի լուրջ աղբյուր․ «Անցած տարվա երկրորդ կեսին այնտեղ ավելի քան 50 ահաբեկչություն է տեղի ունեցել, մոտ 4000 մարդ է տուժել»,-նշել է Զասը։
Անդրադառնալով ՆԱՏՕ-ի հետ հարաբերություններին՝ Զասը նշել է, որ ՀԱՊԿ-ը և ՆԱՏՕ-ն այժմ նույնիսկ աշխատանքային մակարդակում շփումներ չունեն, հետևաբար հարաբերությունների վերսկսման մասին խոսք լինել չի կարող։
16:16 02/02/2021  |  ԼՐԱՀՈՍՀԱՊԿ գլխավոր քարտուղարը հայտարարել Է, որ սիրիացի վարձկանները պետք է լքեն Ղարաբաղը
21:45 27/12/2020  |  ԼՐԱՀՈՍՊարոնայք ազգի դավաճաններ, գլխավոր հարցը թողեցիք անպատասխան՝ ինչո՞ւ չեք դիմել ՀԱՊԿ. Մինասյան
18:48 27/12/2020Մոտալուտ մեծ պատերազմի և դրա մանրամասն նկարագրության վերաբերյալ ստանալով նամակ ՀԱՊԿ-ից՝ ԱԽ֊ն դրևորել է անգործություն եւ անտարբերություն. Մելոյան
17:15 27/12/2020  |  ԼՐԱՀՈՍՀԱՊԿ գլխավոր քարտուղարի կողմից ՀՀ ԱԽ գլխավոր քարտուղարին հասցեագրված գրությունը և կից օպերատիվ հանձնարարականը պարունակում են բազմաթիվ ուշագրավ տեղեկություններ. սահմանադրագետ
14:47 27/12/2020  |  ԼՐԱՀՈՍԱմոթ քեզ. Իրավապաշտպանը՝ ԱԽ քարտուղար Արմեն Գրիգորյանին
17:42 01/12/2020  |  ԼՐԱՀՈՍՇոյգուն հայտարարել է, որ ՀԱՊԿ-ը կկարգավորի ՕԱՀՈՒ-ի տեղակայման պլանը՝ հաշվի առնելով ներկայիս իրադրությունը
17:17 01/12/2020  |  ԼՐԱՀՈՍԿայացել է ՀԱՊԿ անդամ պետությունների պաշտպանության նախարարների խորհրդի հերթական նիստը
14:27 17/11/2020  |  ԼՐԱՀՈՍԱրմեն Գրիգորյանն առցանց ձևաչափով մասնակցել է ՀԱՊԿ անվտանգության խորհրդի քարտուղարների կոմիտեի նիստին

ОДКБ в 2021 году проведет около восьми крупных учений - Станислав Зась 02/02/2021   16:54  |  Лента новостей
Организация Договора о коллективной безопасности (ОДКБ) планирует в 2021 году провести до восьми крупных учений, большинство из них - на территории Таджикистана. Об этом заявил ТАСС во вторник генеральный секретарь ОДКБ Станислав Зась.
"Я могу сказать только о крупных, их около восьми у нас таких", - сказал Зась, отвечая на вопрос, сколько учений запланировано в этом году.
По словам генсекретаря, большая часть пройдет на территории Таджикистана, потому что эта страна председательствует в 2021 году. В частности, планируются учения "Эшелон", крупные учения с коллективными силами оперативного реагирования, силами и средствами разведки и другими.
"Большая часть учений запланирована на второе полугодие", - уточнил он, добавив, что ОДКБ ориентируется на ситуацию и те риски, которые возникают для участников учений в связи с пандемией коронавируса.
Генеральный секретарь ОДКБ также отметил, что в прошлом году ряд мероприятий был переведен в другой формат, отменен или перенесен на 2021 год из-за пандемии. "В этом году надеемся, что ситуация, связанная с пандемией, позволит нам выполнить все наши планы", - сказал Зась.
16:33 02/02/2021  |  Лента новостейВС Армении на протяжении последних лет демонстрировали достаточно высокий уровень подготовки – генсек ОДКБ
10:27 02/12/2020  |  Лента новостейВ ОДКБ под председательством Путина сегодня обсудят вопросы союзнического взаимодействия
17:02 01/12/2020ОДКБ планирует изменить план развертывания КСОР с учетом нынешней обстановки - Шойгу
09:20 16/09/2020  |  Лента новостейАрмения примет участие в миротворческих учениях ОДКБ в Беларуси
11:32 03/09/2020  |  Лента новостейОДКБ проведет на территории Армении учения по локализации приграничного вооруженного конфликта
15:38 15/06/2020  |  Лента новостейМирзоян на заседании Совета ПА ОДКБ привлек внимание к провокационным действиям Азербайджана
15:52 26/05/2020  |  Лента новостейГлавы МИД стран ОДКБ поддержали призыв генсека ООН объявить глобальное перемирие из-за пандемии