Եթե Ադրբեջանը ռազմագերիներին չտա, ուրեմն պատանդ պահող երկիր է. պետք է Ադրբեջանը հայտարարվի տեռորիստական երկիր. Մարուքյան 02/02/2021   12:53  |  ԼՐԱՀՈՍ
Մեզ պետք էր հնչեղություն, պետք էր, որ ԵԽԽՎ պատվիրակներն իրազեկ լինեն հայ ռազմագերիների խնդրին, դա արվել է: Այս մասին ԵԽԽՎ ԱԺ պատվիրակության ասուլիսի ժամանակ ասել է ԼՀԿ ղեկավար Էդմոն Մարուքյանը:
Վերջինս ընգծեց, որ միջազգային ճնշումն ընդդեմ Ադրբեջանի պետք է մեծացնել.
«Մարդիկ տեսնում են, որ պատերազմն ավարտվել է, փաստաթուղթ կա ստորագրված, բայց մի երկիրն իրեն պահում է ահաբեկչի պես: Միայն ահաբեկիչն է պատանդ պահում և փորձում պայմաններ թելադրել, ինչի մասին ես իմ ելույթում հստակ նշել եմ՝ կա՛մ պետք է Ադրբեջանը ռազմագերիներին վերադարձնի, կա՛մ պետք է Ադրբեջանը հայտարարվի տեռորիստական երկիր, որովհետև եթե Ադրբեջանը ռազմագերիներին չտա, ուրեմն պատանդ պահող երկիր է»,-ասաց Մարուքյանը:

Если Баку не выдаст военнопленных, то Азербайджан следует объявить террористической страной - Марукян 02/02/2021   13:04  |  Лента новостей
Нам нужно было донести проблему армянских военнопленных до делегатов ПАСЕ, вызвать резонанс, и это было сделано. Об этом заявил  на пресс-конференции во вторник глава парламентской фракции “Просвещенная Армения” Эдмон Марукян.
Депутат отметил о необходимости наращивания международного давления на Азербайджан.
“Люди видят, что война завершилась. Подписан документ, но одна из стран ведет себя как террорист. Только террорист удерживает людей в заложниках и пытается диктовать условия, о чем я упомянул в своем выступлении", - сказал депутат."Это методы террористической страны":Марукян в ПАСЕ поднял вопрос об отказе Баку освободить армянских пленных"Либо Азербайджан должен вернуть военнопленных, либо Азербайджан следует  объявить  террористической страной, потому что если Азербайджан не выдаст военнопленных, то  это страна, удерживающая заложников”, - добавил Эдмон Марукян.