Տապալված հայ-չինական հարաբերությունները. Միջազգայնագետ 02/01/2021   12:34  |  Մեկնաբանություն
Միջազգայնագետ Սուրեն Սարգսյանը ֆեյսբուքյան էջում շարունակում է ներկայացնել  տապալված միջազգային հարաբերությունները.
«Վերջին 2.5-3 տարիները նշանավորվեցին արտաքին քաղաքականության տոտալ տապալմամբ: Տապալվեցին ինչպես հայ-ռուսական ռազմավարական, այնպես էլ հայ-ամերիկյան և հայ-չինական բարեկամական հարաբերությունները:
Հայ-չինական հարաբերությունները մշտապես եղել են բարձր մակարդակի վրա: Մշտապես երկուստեք ընդգծվում էր, որ ՀՀ-ն ու ՉԺՀ-ն համանման կամ նույնական դիրքորոշումներ ունեն միջազգային տարբեր հարցերի վերաբերյալ: Սա իրոք լուրջ և բացառիկ ձևակերպում էր:
Ցավոք, վերջին տարիներին Հայաստանի իշխանության մի քանի լուրջ բացթողումների արդյունքում մեր նկատմամբ ձևավորվեց այլ վերաբերմունք:
1. 2019թ. մայիսին վարչապետն այցելեց Չինաստան: Բարձր մակարդակի հանդիպումների արդյունքում ձեռք բերվեցին մի շարք պայմանավորվածություններ (այդ թվում «Ճանապարհ և գոտի»-ի մասով, սակայն իշխանությունների անհետևողականության և դիլետանտության պատճառով դրանք կյանքի չկոչվեցին: Չինական կողմը բնականաբար արեց հետևություններ:
2. 2019թ. Հայաստան այցելեց Թայվանի էկոնոմիկայի նախարարը: Այնինչ, մենք Չինաստանի հետ ստորագրված հռչակագիր ունենք, համաձայն որի ՀՀ-ն պարտավորվել է Թայվանի հետ որևէ պաշտոնական կապ չհաստատատել: Բնականաբար եղան հերքում/պարզաբանում/երթումներ, սակայն Չինական կողմում հետևություններն արդեն արված էին:
3. 2019թ. Հայաստանը միացավ Կրոնական ազատության միջազգային ալիանսին: Մի շարժում, որն ընդգծված հակաչինական բնույթ ունի և Թրամփի վարչակազմը դա չէր էլ թաքցնում: Հայկական կողմը փորձեց հիմնավորել «անհիմնավորելին»: Չբերվեց որևէ լուրջ փաստարկ, թե ինչով է այդ շարժմանը միանալը բխում ՀՀ շահերից: Չինական կողմն իր հետևություններն արեց:
Բա այսքանից հետո էլ դեռ զարմանում եք ՄԱԿ ԱԽ-ում Չինաստանի դիրքորոշման վրա»։
14:46 30/01/2021  |  ՄեկնաբանությունՉնեղվեք, դուք Մակունցին ուղարկեք դեսպան՝ սաղ կդզի.Սուրեն Սարգսյան
11:03 30/01/2021  |  ՄեկնաբանությունՊակիստանը շարունակում է բացեիբաց թշնամություն անել մեզ հետ, աջակցել մեր թշնամուն. Սարգսյան
12:24 29/01/2021  |  ԼՐԱՀՈՍՄիգուցե հենց Գարեգին Վեհափառն ու Արամ Վեհափառն էլ փորձեն զբաղվել գերիների վերադարձի հարցով. միջազգայնագետ
10:22 27/01/2021  |  ՄեկնաբանությունԿճանաչի՞ արդյոք Բայդենը Ցեղասպանությունը և ի՞նչ չպետք է անի Հայաստանի իշխանությունը.Սուրեն Սարգսյան
12:18 26/01/2021  |  ՄեկնաբանությունԶանգիր Բայդենին, խնդրիր գոնե 10-15 ռազմագերիների վերադարձ կազմակերպել․ Սարգսյանը՝ Փաշինյանին
10:39 25/01/2021  |  ՄեկնաբանությունՄակունցի Վաշինգտոն մեկնելն այլ նպատակ և օրակարգ կարող է ունենալ. Սարգսյան
19:01 20/01/2021  |  ԼՐԱՀՈՍԱդրբեջանն ի տարբերություն մեզ ակտիվ աշխատում է և կարողանում արձանագրել իր ուզած արդյունքները․ միջազգայնագետ
10:58 20/01/2021  |  ԼՐԱՀՈՍՀայաստանի նկատմամբ վերաբերմունքը միգուցե փոխվի, քաղաքականությունը՝ ոչ․ միջազգայնագետ
00:18 15/01/2021  |  ՔաղաքականԹուրքիան խիստ դժգոհ է մնացել պատերազմի արդյունքներից, չի ստացել այն, ինչի ակնկալիքով, փաստացի, հրահրել է այս պատերազմը. Սուրեն Սարգսյան
14:15 12/01/2021  |  ՄեկնաբանությունԿորցրել ենք ոչ միայն հայրենիքի կեսը, այլև հույս, ապագա, պետականություն, սուբյեկտայնություն և հեղինակություն.միջազգայնագետ

Провал в армяно-китайских отношениях: эксперт порассуждал о причинах 02/01/2021   14:09  |  Комментарий
Последние 2,5–3 года ознаменовались тотальным провалом внешней политики: провал как в армяно-российских стратегических, так и армяно-американских и армяно-китайских дружеских отношениях, пишет политолог-международник Сурен Саркисян на своей странице в Facebook. Запись Саркисяна приводим ниже:
“Армяно-китайские отношения всегда были на высоком уровне. Обоюдно всегда подчеркивалось, что у РА и КНР схожие или идентичные позиции по различным международным вопросам. Это была действительно серьезная и исключительная формулировка. К сожалению, в последние годы в результате ряда серьезных упущений со стороны армянского правительства к нам сложилось иное отношение”, - отметил эксперт.
Саркисян, в частности, упомянул о событиях 2019 года:
1. В мае 2019г. премьер-министр посетил Китай. По итогам встреч на высшем уровне был достигнут ряд договоренностей (в том числе по “Дороге и поясу”, но из-за непоследовательности и дилетантства властей они не были претворены в жизнь. Естественно, китайская сторона сделала соответствующие выводы.
2. В 2019 году Армению посетил министр экономики Тайваня. Между тем у нас есть подписанная с Китаем декларация, согласно которой Армения обязалась не устанавливать никаких официальных отношений с Тайванем. Естественно, прозвучали опровержения /разъяснения/клятвы, однако с китайской стороны уже были сделаны выводы.
3.  В 2019 году Армения присоединилась к Международному альянсу за свободу вероисповедания. Движение, которое носит подчеркнуто антикитайский характер, и режим Трампа этого не скрывал. Армянская сторона пыталась обосновать «необоснуемое». Каких-либо серьезных аргументов в пользу того, почему присоединение к Движению исходит из интересов Армении, не было приведено. Китайская сторона сделала свои выводы. И после всего этого вас по-прежнему удивляет позиция Китая в Совете безопасности ООН".