Հիմքից տուն, այգի ենք ստեղծել, հիմա ամեն ինչ կորցրել ենք․ Քաշաթաղի բնակիչները կառավարությունից փոխհատուցում են պահանջում 01/29/2021   13:07  |  ԼՐԱՀՈՍ
Արցախի Հանրապետության Քաշաթաղի շրջանի բնակիչներն այս պահին Կառավարութան շենքի դիմաց բողոքի ակցիա են իրականացնում։
Նրանք նշում են, որ տան խնդիր ունեն և չգիտեն՝ որտեղ պետք է բնակվեն։ Քաշաթաղի բնակիչների խոսքով ո՛չ Արցախի Հանրապետության, ո՛չ էլ ՀՀ կառավարության կողմից համապատասխան քայլեր չեն իրականացվում։
«Խնդրում ենք, որ գոնե տնով ապահովեն։ Բոլոր կառույցներին էլ դիմել ենք, բայց ոչ մի աջակցություն չեն տալիս։ Մեկ անգամ 83 հազար դրամ ենք ստացել և վերջ։ Մեզ համար այդ ուտելիքն էական չէ, թող տուն տան, մնացածը մենք կստեղծենք, աշխատող ժողովուրդ ենք»,-ասաց Քաշաթաղի բնակչուհի Հրանուշ Շաքարյանը՝ նշելով, որ հիմա Դիլիջանի հանրակացարանում են տեղ տվել, որտեղ պայմանները բարենպաստ չեն։
«Մենք այգիները չենք ստեղծել 5-10 տարվա համար, այդ ամենն արել եմ, որ իմ տղան էլ օգտվի, թոռն էլ օգվտի։ Հողեր էինք մշակել ու հիմա ահավոր վիճակ է, չգիտենք՝ ինչ անենք։ Մի օր մի քրոջ տանն ենք մնում, մյուս օրը՝ մեկ այլ բարեկամի տանը, ինչպես կլինի։ Ո՞նց է լինելու մեր վիճակը։ Մենք բոլորս հիմքից տուն ենք սարքել, միլիոններ ներդրել ու այսօր կորցրել ամեն ինչ»,-ասաց Քաշաթաղի բնակիչը՝ կառավարությունից պահանջելով փոխհատուցում տալ իրենց տների, այգիների համար։
22:30 28/01/2021  |  ԼՐԱՀՈՍԷդգար Ղազարյանը դեռևս ազատ չի արձակվել.նրան արգելանքի տակ պահելու ժամկետն ավարտվել է
21:05 28/01/2021  |  ՄեկնաբանությունՎարչապետի աթոռը գրկած-նստածի սպասարկուները հենց հիմա քրեական գործ են կարում «հայահավաքի» մասնակիցների վրա. Ռուբեն Մելիքյան
14:11 26/01/2021  |  ԼՐԱՀՈՍԱրարատում Նիկոլ Փաշինյանի և Հայրենիքի փրկության շարժման կողմնակիցների միջև բախումներ եղան
17:43 25/01/2021  |  ԼՐԱՀՈՍԻնչո՞ւ են վերջին րոպեին ուզում ներխուժել մեր կոլեկտիվ. Աբովյան քաղաքի թիվ 1 դպրոցում նոր տնօրենի ընտրություններ են
14:37 24/01/2021  |  ԼՐԱՀՈՍՈստիկանությունը տուգանային հրապարակ է տանում ավտոերթին մասնակցող մեքենաները․ Հայկ Մամիջանյան
14:18 24/01/2021  |  ԼՐԱՀՈՍՄայրաքաղաքի գլխավոր հրապարակ տանող ճանապարհը փակ էր ավտոերթ իրականացնողների համար․ Փոխոստիկանապետի հետ բանակցելուց հետո ճանապարհները բացվեցին

"Мы все потеряли": жители Кашатагского района Арцаха требуют помощи от правительства Армении 01/29/2021   13:28  |  Лента новостей
Жители Кашатагского района Республики Арцах в эти минуты проводят акцию протеста перед зданием правительства в Ереване.
Они рассказали о возникших у них проблемах с жильем. Граждане не знают, где им жить. По словам жителей Кашатагского района, ни Республика Арцх, ни правительство Армении не предпринимают соответствующих шагов.
“Просим, чтобы нас обеспечили хотя бы жильем. Мы обращались во все структуры, но никакого содействия нам оказано не было. Только раз мы получили 83 тыс. драмов и все. Еда для нас не так важна, пусть дадут жилье. Остальное мы создадим, мы – трудолюбивый народ ”, - заявила жительница Кашатага Грануш Шакарян. Она отметила, что в настоящее время им выделили место в общежитии, где неблагоприятные для проживания условия.
“Мы не создавали сады на 5-10 лет. Мы делали это, чтобы ими пользовались и мой сын, и внук. Мы обрабатывали земли, а теперь оказались в ужасном состоянии. Мы не знаем, что нам делать. Один день ночуем у сестры, другой остаемся у родственников. Как так можно. Что с нами будет? Мы все  с нуля построили дома, вложили в это миллионы, а сегодня потеряли все”, - рассказали жительница Кашатага. Она требует от правительства предоставить компенсацию за потерянные дома и сады.